Publikováno 10. ledna 2024

12 tipů, jak nakupovat na Aliexpressu 2024: Recenze, zkušenosti, clo

12 tipů, jak nakupovat na Aliexpressu 2024: Recenze, zkušenosti, clo

Aliexpress je jedním z největších online tržišť na světě, které nabízí široký výběr výrobků za velmi atraktivní ceny. Pokud se chystáte nakupovat na Aliexpressu poprvé, může to být trochu matoucí. V tomto článku vám představím 12 tipů a doporučení, které jsem si sama vyzkoušela a které vám pomohou využít svůj nákupní zážitek na Aliexpressu naplno.

  • Účet na Aliexpressu lze pohodlně přepnout do českého jazyka a nastavit si českou měnu
  • Nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak nakoupit na Aliexpressu, je sledovat před nákupem recenze. Tam, kde nejsou recenze, raději nenakupujte
  • Doporučuji používat oficiální aplikaci Aliexpress, kde budete mít po přihlášení přehled o veškerých objednávkách

12 tipů, jak nakupovat na Aliexpressu 2024: Recenze, zkušenosti, clo

Nakupování na Aliexpressu je velmi levné, protože zboží nakupujete přímo z Číny. Ať už se rozhodnete pro nákup na webové stránce a nebo v aplikaci, je to snadné. S tímto jednoduchým návodem si hravě poradíte a už brzy budete čekat na svůj výhodný nákup.

1. Založte si účet na Aliexpressu a ověřte si důvěryhodnost prodejce

Než začnete nakupovat, je důležité si založit účet na Aliexpressu. Doporučuji si také stáhnout aplikaci Aliexpress, kde budete mít všechno nastaveno podle svých preferencí (jazyk, měna atp.). Dále si vždy zkontrolujte důvěryhodnost daného prodejce. Můžete se podívat na hodnocení a recenze od ostatních zákazníků, abyste zjistili, zda je prodejce spolehlivý a kvalitní. Ideální jsou recenze s fotkami.

2. Na Aliexpressu zkoumejte popis produktu a fotky

Před nákupem důkladně prozkoumejte popis produktu a fotky. Zajímat vás mohou přesné specifikace, velikosti, materiály a další detaily, které vám pomohou rozhodnout se, zda je produkt to, co hledáte. Popis bývá většinou v angličtině, a tak budete možná potřebovat k ruce překladač.

3. Srovnávejte ceny a nabídky mezi prodejci

Aliexpress je známý svými konkurenčními cenami. Doporučuje se porovnávat ceny a nabídky od různých prodejců. Můžete také využít funkce „Wish List“ (seznam přání), abyste si uložili produkty, které vás zajímají, a zároveň sledovali jejich ceny.

4. Ptejte se prodávajícího na Aliexpressu

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně produktu, neváhejte se zeptat prodávajícího před nákupem. Mnoho prodejců je ochotných odpovědět na vaše otázky a poskytnout další informace. Otázky však musíte posílat vždy v angličtině.

5. Pečlivě sledujte hodnocení a recenze

Hodnocení a recenze od ostatních zákazníků vám mohou poskytnout užitečné informace o kvalitě produktu a spolehlivosti prodejce. Věnujte pozornost negativním recenzím a zvažte je před nákupem. Doporučuji nakupovat zboží, které má stovky, ne-li tisíce recenzí, a to včetně obrázků. U těchto prodejců je riziko podvodu minimální.

6. Vyberte si vhodnou dopravu

Při objednávání na Aliexpressu si můžete vybrat různé metody dopravy. Sledujte rychlost doručení a náklady na dopravu, protože jeden prodejce může slibovat doručení za dva týdny a druhý za dva měsíce. Někteří prodejci nabízejí dokonce i bezplatnou dopravu na vybrané produkty.

Příklad nakupování: Může se stát, že objevíte dva totožné produkty, ale jeden stojí 100 Kč a druhý 120 Kč. Přirozeně si tedy vyberete ten levnější. Dejte si však pozor na cenu dopravy, která může být u levnějšího produktu mnohonásobně dražší.

7. Zkontrolujte politiku vrácení zboží na Aliexpressu

Před nákupem si přečtěte politiku vrácení zboží prodejce. Pokud vám produkt nebude vyhovovat nebo bude vadný, je důležité mít informace o tom, jak jej můžete vrátit nebo reklamovat. Je však nutné počítat s tím, že případné poštovné při reklamaci si budete platit sami, což může být finančně náročnější, než celý zakoupený produkt. V některých případech vám však prodejce může vrátit část peněz, pokud mu například zašlete fotografii rozbitého produktu (rozbití musí být zaviněno dopravcem).

8. Buďte opatrní při platbě

Aliexpress nabízí různé možnosti platby, včetně platebních karet a elektronických platebních systémů. Před zadáním svých platebních údajů se ujistěte, že stránka je zabezpečená a že máte důvěru v platební proces. Platba na Aliexpressu by však měla proběhnout bez potíží.

9. Sledujte svou objednávku

Po provedení objednávky můžete sledovat stav svých objednávek, a to jednoduše v nastavení a poté v kategorii „moje objednávky“. Mějte na paměti, že doručení z Číny může trvat nějaký čas, takže buďte trpěliví.

10. Poskytujte hodnocení a recenze

Tento bod rozhodně není povinný, ale můžete tak pomoct dalším uživatelům. Stejně jako vy oceníte recenze ostatních zákazníků, tak byste je na oplátku mohli poskytovat také. Po obdržení a otestování produktu tedy nezapomeňte dát hodnocení a napsat recenzi. To pomůže ostatním zákazníkům při jejich rozhodování a kromě toho odměníte také prodejce za jejich služby.

11. Daně a clo na Aliexpressu

Od roku 2021 platí, že pokud nakupujete do 22 eur, tak platíte daň (daň se započítává do hodnoty objednávky automaticky prodejcem). Jakmile však překročíte částku 150 eur tak budete platit také clo. Cena je individuální, záleží totiž na ceně zboží a dopravy. Tuto částku budete platit pravděpodobně online, nebo na poště.

Při platbách online si dejte velký pozor na podvodníky, kteří se v posledních měsících vydávají za Českou poštu nebo celní správu. Před kliknutím na jakýkoli odkaz a zaplacením pečlivě zkontrolujte odesílatele a najděte si oficiální kontakty na dané společnosti.

12. Jak si přepnout měnu a jazyk na Aliexpressu

Přepnutí jazyka a měny na Aliexpressu je snadné. Zde je postup:

  1. Otevřete webovou stránku Aliexpressu (www.aliexpress.com) ve svém internetovém prohlížeči.
  2. Na horní straně obrazovky vpravo uvidíte ikonu s vlaječkou (nebo nápisem „Ship to“). Klikněte na tuto ikonu.
  3. Otevře se rozevírací seznam s různými jazyky. Vyberte si jazyk, který preferujete, kliknutím na něj.
  4. Jakmile vyberete jazyk, stránka se automaticky přepne do zvoleného jazyka.
  5. Pokud chcete také změnit měnu, najděte v horním pravém rohu stránky ikonu s měnou (obvykle zkratka země nebo třípísmenný kód měny). Klikněte na tuto ikonu.
  6. Otevře se seznam různých měn. Vyberte si měnu, kterou chcete používat, kliknutím na ni.
  7. Po výběru měny se stránka automaticky přepne do zvolené měny. Ceny produktů budou nyní zobrazeny v této měně.

Mějte na paměti, že změna jazyka a měny se vztahuje pouze na aktuální relaci prohlížeče. Pokud si přejete uchovat svou volbu jazyka a měny i při příštích návštěvách Aliexpressu, je vhodné si vytvořit účet a přihlásit se – ideálně si stáhněte aplikaci, kde to bude jednodušší. Po přihlášení budou vaše preference jazyka a měny uloženy.

Často kladené dotazy

❓Jaká je doba doručení na Aliexpressu?

Doba doručení na Aliexpressu se liší v závislosti na konkrétním prodejci, zvolené metodě dopravy a místě doručení. Většina prodejců nabízí mezinárodní doručení, které může trvat obvykle 15-60 dní. Nicméně, někteří prodejci nabízejí také expresní doručení, které může trvat 7-15 dní, ale za vyšší poplatek. Při objednávání z Aliexpressu je důležité si důkladně přečíst informace o době doručení na stránce každého produktu a zvolit si vhodnou metodu dopravy, která vyhovuje vašim potřebám.

❓Může se stát, že objednané zboží nedorazí?

Ano, to se stává zejména u levnějších balíčků, které není možné sledovat. Může se stát, že se zboží po cestě ztratí a k majiteli nedorazí. Taková nepříjemnost se může stát i při nákupu u neověřeného prodejce, který vám balíček neodešle.

❓Vyplatí se nakupovat na Aliexpress?

Ano, spoustu věcí lze na Aliexpressu koupit skutečně o dost levněji než u nás v Česku. Většinou to stojí i za dlouhou dodací dobu, která je většinou dva týdny až dva měsíce.

Užitečné odkazy:

Clo a DPH na zásilky z Číny – penize.cz

Seznam čínských e-shopů – kuponer.cz

5/5 - (13 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.