Publikováno 15. listopadu 2023 | Aktualizováno 17. listopadu 2023

8 tipů, jak snížit spotřebu auta a ušetřit za benzín či naftu

8 tipů, jak snížit spotřebu auta a ušetřit za benzín či naftu

Vzhledem k rostoucím cenám benzínu a nafty je přirozené hledat způsoby, jak dosáhnout nižší spotřeby. Připravila jsem článek, ve kterém jsem popsala 8 tipů, jak snížit spotřebu auta.

8 tipů, jak snížit spotřebu auta a ušetřit za benzín či naftu

Ceny benzínu a nafty jsou v současné době poměrně nepředvídatelné a spoustě z nás významně zasahují do rozpočtu. Existuje několik způsobů, jak snížit spotřebu auta a ušetřit peníze – pojďte se na ně podívat a nebo si je alespoň připomenout.

1) Udržujte pneumatiky správně nahuštěné

Nedostatečně nahuštěné pneumatiky mají větší valivý odpor, což znamená, že plošší pneumatiky mohou vytvářet větší tření a spotřebovávat další energii na pohyb vašeho vozidla po silnici. Tento zvýšený odpor může následně snížit spotřebu paliva. Abyste se vyhnuli spalování dalšího paliva, zkontrolujte v návodu k obsluze vozidla, zda jsou pneumatiky vždy správně nahuštěné.

2) Nečekejte příliš dlouho, až se auto zahřeje

Čekáte, až se vaše auto zahřeje? Nebo možná jen čekáte na kamaráda, až si sedne na místo spolujezdce. Ať už je to jakkoli, dlouhý volnoběh stále vyžaduje od motoru značné množství energie, což vede k plýtvání palivem. Pokud bude vaše vozidlo stát déle než několik minut, jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro snížení spotřeby paliva, je jednoduše vypnout motor.

3) Nevozte zbytečně těžký náklad

Ať už převážíte těžké pracovní potřeby nebo táhnete přívěs, který již nepoužíváte, převážení těžkého nákladu může způsobit, že vaše vozidlo bude pracovat více a spotřebuje více paliva. Kromě náhradních pneumatik a nouzového nářadí dávejte pozor na předměty, které při jízdě převážíte. Vaše platební karta vám na pumpě poděkuje.

4) Dodržujte plán údržby auta stanovený výrobcem

Nedodržování harmonogramu údržby doporučeného výrobcem může mít nepříznivý vliv na výkon vašeho vozidla a také na snížení spotřeby paliva. Je důležité, abyste své auto řádně udržovali, od otáčení a seřizování pneumatik v případě potřeby až po pravidelnou výměnu motorového oleje. Pokud jsou různé selhávající (například zapalovací svíčky) nebo opotřebované komponenty ponechány bez kontroly, mohou časem vést k problémům se zvýšenou spotřebou paliva.

5) Přidávejte do paliva aditiva

Aditiva jsou směsi, které se přidávají do benzínu či nafty a mají velmi pozitivní vliv na fungování celého motoru – a samozřejmě i na spotřebu. Na benzínkách sice můžete tankovat prémiové palivo, které již aditiva obsahuje, mnohem výhodnější však je pořídit si je samostatně a přidávat je do paliva sám.

Jak snížit spotřebu auta při řízení

6) Udržujte stálou rychlost

Časté a prudké změny rychlosti nebo neustálé prudké zrychlování a brzdění mohou způsobit, že vozidlo spotřebuje více paliva. Na dálnicích se snažte zapínat tempomat. Rovněž byste si měli osvojit návyky bezpečné jízdy, jako je sledování a předvídání jednání ostatních vozidel a chodců na silnici. Takové chování může pomoci udržet stálou rychlost a zabránit spalování nadbytečného paliva.

7) Jezděte podle rychlostních limitů

Jízda přesně podle rychlostního limitu nebo pod ním může snížit množství paliva, které vaše vozidlo potřebuje. Většina automobilů – osobních, nákladních i SUV – je při jízdě rychlostí kolem 55-65 km/h nebo nižší úspornější. Při vyšších rychlostech se motor a další součásti obvykle více namáhají, což zvyšuje spotřebu paliva rychlejším tempem.

8) Naplánujte si svou trasu předem

Předtím, než vyrazíte na cestu, vyhodnoťte dopravní situaci, stavbu a zprávy o nehodách. Podrobně si naplánujte trasu, a to zejména při delších jízdách. Pokud je to možné, jezděte po dálnicích, abyste zefektivnili jízdu a vyhnuli se častému zastavování.

Podobné články:

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.