Jak šetřit plynem: 10 tipů, jak snížit výdaje za plyn
Ceny plynu jsou v současné době nestabilní, takže je vhodné šetřit plynem, aby nám při pohledu na roční vyúčtování nezůstaly oči pro pláč. V tomto článku jsem napsala 10 tipů, jak šetřit plynem a snížit tak své výdaje.
- Nejdříve byste se měli ujistit, že máte účinný a ekologický kotel. Pokud máte starý kotel, zvažte jeho výměnu za novější model, který má mnohem nižší spotřebu plynu.
- Pro snížení spotřeby plynu je důležité také pravidelné čištění a kontrola kotle a před začátkem topné sezóny odvzdušnit topení.
- Šetřit plynem můžete i tak, že se budete sprchovat kratší dobu, budete chytřeji vařit a snížíte teplotu na plynovém kotli.
Jak šetřit plynem: 10 tipů, jak snížit výdaje za plyn
Klíčem k úspěchu k tomu, abychom šetřili plynem, jsou každodenní krůčky, díky kterým se celková spotřeba sníží. Jenže jaké ty krůčky jsou a jak toho docílit? Napsala jsem 10 tipů, jak šetřit plynem, z nichž jsem většinu sama vyzkoušela a vím, že by i vám mohly pomoct snížit své výdaje za plyn. A pokud potřebujete ušetřit celkově, podívejte se také na moje další články o tom, jak ušetřit za elektřinu nebo vodu.
1) Pořiďte si moderní kotel
Jestliže máte starý, neúčinný a neekologický kotel, pak se vám nikdy nepovede ušetřit tolik peněz, jako s tím moderním. Proto si nejdříve položte otázku, jestli je váš kotel moderní a ekologický, a poté postupujte dále. Doporučuji si pořídit plynový kondenzační kotel s alespoň 80% účinností.
2) Nechávejte pravidelně čistit a kontrolovat kotel
Nechávejte svůj plynový kotel každoročně vyčistit a zkontrolovat, abyste jej udrželi v maximálním výkonu. Kromě toho bude reálná spotřeba plynu díky čištění nižší.
3) Snižte teplotu na termostatu
Za každý stupeň, který v zimě snížíte na termostatu, můžete ušetřit až 3 %. Pokud vám vyhovuje a váš zdravotní stav vám dovoluje mírně chladnější domácnost, snižte termostat o několik stupňů a ušetříte ještě více. Nezapomeňte termostat snížit, když nejste doma, a v noci, když jdete spát.
4) Chraňte se před chladem
Když se venku setmí, zatáhněte žaluzie nebo závěsy, abyste snížili únik tepla okny v noci. Pokud žaluzie nebo závěsy nezakrývají okna úplně, zvažte možnost umístění plastové fólie pro izolaci ve dne i v noci. Věřte nebo ne, ale skutečně to velice pomáhá.
5) Vařte chytře (a úsporně)
Pokud vaříte na plynu, upravte plamen tak, aby vyhovoval vašim pánvím a hrncům. Snažte se vařit chytře, jídlo si neohřívejte na sporáku, ale v mikrovlnce. Zbytečné otevírání dvířek trouby může způsobit velký pokles teploty, proto dvířka trouby neotvírejte, pokud to není nutné.
6) Snižte teplotu na plynovém kotli
Pokud snížíte teplotu na plynovém kotli, kotel se nebude při každém zapnutí ohřívat na příliš vysokou teplotu, čímž ušetříte za plyn. Dejte si však pozor na to, že by kotel měl být nastaven na alespoň 50 stupňů Celsia, aby se ve vodě nevyskytovaly nebezpečné bakterie.
7) Zkraťte dobu sprchování
Váš kotel ohřívá vodu, takže je pochopitelné, že byste měli šetřit také se samotnou teplou či horkou vodou. Je vhodné zkrátit svou dobu potřebnou pro sprchování, díky čemuž můžete ušetřit peníze nejen za plyn, ale také za samotnou vodu.
8) Nevypínejte topení
Pokud neodjíždíte na delší dobu mimo domov, ale jdete například jen do práce, topení nikdy zcela nevypínejte. Tímto způsobem totiž rozhodně neušetříte – ale právě naopak. Po vašem příchodu bude muset topení velmi náročně vytápět místnost, která má po několika hodinách bez topení prochladlé zdi.
9) Větrejte méně často, ale pořádně
Jak v zimě větrat, to je věčné téma pro diskuzi. Ve skutečnosti to ale není nijak složité. Okna neotvírejte na ventilačku ani na mikroventilaci, ale místo toho ráno a večer otevřete na jednu až dvě minuty okna dokořán. Za tuto dobu se místnost stihne vyvětrat, ale nezačnou se ochlazovat zdi a nábytek, takže se teplota brzy opět ustálí.
10) Odvzdušňujte topení
Nejen před začátkem topné sezóny, ale i každé tři měsíce během ní byste si měli udělat čas na odvzdušnění topení, aby lépe topilo. Pokud to neuděláte, vaše topení nebude topit naplno a vy budete zbytečně plýtvat plynem.
Další užitečné zdroje:
Jak snížit své výdaje za plyn v domácnosti [EN] – originenergy.com.au
Stát už nebude dotovat ceny energií – seznamzpravy.cz