Připravte se na zimu: 7 tipů, jak zazimovat auto
Zima je za rohem a vaše auto potřebuje péči, aby ji bezpečně přečkalo. Zazimování auta zajistí, že zvládne zimní podmínky, včetně teplot pod bodem mrazu, hustého sněžení, kluzkého ledu a tzv. břečky.
Kdy byste měli zvážit zazimování auta
Často nám každodenní povinnosti stojí v cestě za důležitými úkoly, a tak máme tendenci odkládat třeba i zazimování auta, a to až do doby, dokud nespadne první sněhová vločka. Pokud se však do této práce pustíte s předstihem, můžete si ušetřit spoustu starostí.
Nejlepší je naplánovat si zazimování vozu na začátek až polovinu října, abyste věděli, že máte dostatek času před prvním letošním sněhem. Když to uděláte takto brzy, pravděpodobně se s prvními velkými problémy se sněhem a náledím nesetkáte dříve než za několik týdnů, ale budete připraveni a nebudete muset řešit všechny problémy se zimováním v autoservisu na poslední chvíli.
Připravte se na zimu: 7 tipů, jak zazimovat auto
1) Vyměňte letní pneumatiky za zimní
Se zimou přichází i čas na zimní pneumatiky, což je ten úplně nejdůležitější krok k tomu, jak zazimovat auto. Přezutí těchto pneumatik je natolik důležitá, že je to vyžadováno zákonem, a to nejpozději od 1. listopadu (do 31. března). Pokud se vám nechce neustále přezouvat a nejezdíte příliš často a příliš daleko, můžete zvážit celoroční pneumatiky.
Nechte si zkontrolovat také tlak a hloubku dezénu pneumatiky a ověřte, že zbývá alespoň 4 mm hloubky.
2) Zkontrolujte chladicí kapalinu
Chladicí kapalina – je směs vody a chemických látek proti zamrzání, která má dvě základní funkce. Zaprvé je zodpovědná za udržování chladného motoru a v některých případech i převodovky. Má však také zásadní odpovědnost za to, že zabraňuje zamrznutí kapaliny, která udržuje motor ochlazován, i když teploty dosáhnou hodnot pod bodem mrazu. Pokud je poměr chladicí kapaliny i k vodě příliš nízký, může směs zamrznout. Tato zmrzlá kapalina se pak v motoru rozpíná a může poškodit nádržku chladicí kapaliny, termostat, hadice a další součásti. Pokud má chladicí kapalina nízkou hladinu, doplňte ji.
3) Zkontrolujte stěrače
Vaše stěrače v zimě neslouží pouze k odklízení sněhu. Gumové lišty musí odolávat také mrazivým teplotám, ledu a soli ze silnice. To může způsobit ještě rychlejší opotřebení lamel. Abyste se vyhnuli tomu, že vám během sněhové bouře budou stěrače stírat pruhy nebo vynechávat, zkontrolujte je včas.
Jak na to? Nastříkejte na čelní sklo vodu a stěrači ji setřete. Měly by setřít všechnu vodu a nezanechávat šmouhy. Pokud vynechávají, nemilosrdně je vyměňte za nové stěrače.
4) Zkontrolujte autobaterii
Chladné počasí může rychle způsobit selhání slabé baterie a to poslední, co potřebujete, je zůstat v mrazivých zimních teplotách na kraji silnice. Nyní je nejvyšší čas vyrazit do servisu a nechat si otestovat autobaterii a nabíjecí systém. Pokud je baterie testována jako slabá, vyměňte ji za novou autobaterii, nebo ji nabijte podle doporučení. Pokud chcete zazimovat auto řádně, tento krok nevynechejte.
5) Vyměňte kapalinu do ostřikovačů za zimní
Sůl a sněhová břečka zanechávají na čelním skle nepříjemný nepořádek, který ztěžuje viditelnost. Čelní sklo můžete udržet čisté tím, že zajistíte, aby byla nádržka ostřikovačů naplněná a připravená k akci.
Nezapomeňte vyměnit letní kapalinu za zimní kapalinu, která má nemrznoucí složení. Tato kapalina může fungovat také jako rozmrazovač, který odstraňuje tenké vrstvy ledu na čelním skle.
Bez kapaliny do ostřikovačů odolné proti zamrzání by mohla zamrznout a neumožnit vám nastříkat kapalinu, když je to potřeba. Zmrzlá kapalina do ostřikovačů se také rozpíná a může způsobit prasknutí nádržky.
6) Zvažte pořízení nabíječky autobaterie
Pokud vaše auto v zimě stojí delší dobu v nízkých teplotách – třeba několik dní po sobě – bez jakékoliv jízdy, zvažte pořízení nabíječky autobaterie. Připojením tohoto přístroje k baterii zajistíte, že se baterie bude neustále mírně nabíjet, což pomůže prodloužit její životnost.
7) Umyjte a navoskujte auto
Než přijde chladné počasí, které značně ztíží mytí vašeho vozu, dopřejte mu důkladné umytí a navoskování. Projděte si vnitřní prostory dveří, podběhy kol a všechna ostatní zákoutí, abyste se ujistili, že veškerá letní špína je pryč.
Jakmile je vše čisté, natřete jej špičkovým voskem, abyste zajistili ochranu laku před solí a dalšími nečistotami, které se v zimě nachází na silnicích.
A kam dál? Přečtěte si 8 tipů, jak snížit spotřebu auta.