Jak ušetřit peníze: 24 tipů, jak spořit i z malé výplaty
Ušetřit nějaké peníze navíc je snem mnohých lidí. Naspořená částka dává pocit větší jistoty a možnost pořídit si třeba nějakou vysněnou a drahou věc. V tomto článku jsem připravila 24 užitečných tipů, jak ušetřit peníze, a to klidně i z malé výplaty.
- Ušetřit peníze můžete i z malé výplaty. Důležité je stanovit si rozpočet a přemýšlet nad svými financemi.
- Mezi známé tipy, jak ušetřit peníze patří nakupování ve slevách, používání internetových srovnávačů cen a nakupování jen podle předem stanoveného nákupního seznamu.
- Ušetřit peníze můžete i tak, že budete doma šetřit s vodou, elektřinou a že nebudete často chodit do restaurací.
12 tipů, jak ušetřit peníze i z malé výplaty
1) Vytvořte si rozpočet a pečlivě sledujte své výdaje
Abyste vůbec měli šanci nějaké peníze našetřit, musíte vědět, jaké jsou vaše výdaje a kolik vám z výplaty běžně zbyde. Zjistěte, kam přesně jdou vaše peníze každý měsíc a identifikujte oblasti, ve kterých můžete šetřit. Například můžete seškrtat náklady na jídlo mimo domov tím, že si připravíte jídlo doma.
2) Srovnávejte ceny
Před nákupem porovnávejte ceny různých obchodů nebo využijte slevové kupóny a akční nabídky. Nakupujte raději online, protože v kamenných prodejnách bývají ceny o něco vyšší.
3) Omezte jídlo a pití venku
Restaurace a kavárny mohou být drahé – a jsou rozhodně dražší než jídlo, které si připravíte doma. Raději si většinu jídel připravujte doma (klidně na několik dní dopředu, abyste ušetřili také čas) a pokud často pijete kávu, zvažte investici do vlastního kávovaru. Třeba kapslový kávovar seženete za méně než tisíc korun.
4) Pozor na zbytečné poplatky
Vyhýbejte se nadbytečným poplatkům a poplatkům za služby, které nepotřebujete. Například zrušte předplatné časopisů, které nečtete, nebo si najděte bankovní účet bez měsíčních poplatků. To platí také u mobilních tarifů, kde si platíte třeba za data, která nestíháte využívat.
5) Nekupujte si nejdražší zboží
Drahé se nerovná kvalitní. Zvažte přechod na levnější alternativy zboží. Například můžete vyměnit značkové zboží za levnější verze, což vám může ušetřit až tisíce při nákupech. Místo značek se zaměřujte na kvalitu – například kožený pásek, který není značkový bude mnohem levnější než pásek známé značky, který však kožený není.
6) Snižte své náklady na energie
Vypínejte světla a elektroniku, když je nepoužíváte, a zvažte investici do energeticky úsporných spotřebičů. Další informace najdete v článku Jak ušetřit za elektřinu.
7) Místo auta využívejte MHD
Využijte veřejnou dopravu namísto vlastního auta. To vám pomůže ušetřit na nákladech spojených s provozem a údržbou vozidla. Samozřejmě víme, že ne vždy je možné nechat své auto doma. V tomto případě se však počítají malé krůčky – alespoň někdy auto doma přece jen nechejte.
8) Nakupujte ve slevách
Kupujte zboží ve slevách, sekáčích a v outletových obchodech. Mnoho obchodů nabízí značkové zboží se slevou, což vám umožní nakoupit za nižší cenu. Navštěvujte také second-handy, ve kterých můžete koupit i zcela nové oblečení s visačkami za zlomek ceny.
9) Plánujte své nákupy
Plánujte nákupy předem, nenavštěvujte obchod hladoví a vyhýbejte se impulzivním nákupům. Vytvořte si seznam a držte se ho, abyste nakoupili pouze to, co skutečně potřebujete.
10) Nepotřebné věci prodejte
Snad každý má doma věci, které nepoužívá a pouze mu zabírají místo. Uvažujte o prodeji věcí, které už nepotřebujete. Prodej nepoužívaných věcí na online aukcích nebo v bazarech může být dobrým způsobem, jak si přivydělat a zároveň si doma uvolnit místo.
11) Pěstujte vlastní ovoce a zeleninu
Zvažte možnost vlastního pěstování ovoce, zeleniny a bylin. Mít vlastní zahrádku může být zábavné a zároveň vám umožní ušetřit na nákupech. K pěstování nepotřebujete zahradu či balkon, pěstovat můžete s trochou šikovnosti i na okenním parapetě.
12) Nákupy dražších věcí si předem promyslete
Přemýšlejte o tom, zda opravdu potřebujete nové oblečení nebo elektroniku. Pokud vaše současné věci fungují dobře, pravděpodobně nepotřebujete nutně kupovat nové.
13) Snižte své náklady na telekomunikaci
Porovnejte různé tarify a zvažte změnu operátora nebo vyjednejte lepší podmínky se svým stávajícím poskytovatelem. Také si promyslete, jestli nemáte zbytečně mnoho služeb, které ve skutečnosti nepotřebujete.
14) Přejděte na levnější způsob zábavy
Místo návštěv kin a divadel můžete využívat levnější varianty, jako jsou knihovny, venkovní koncerty nebo bezplatné kulturní akce.
15) Dejte si pozor na bankovní poplatky
Některé banky účtují vysoké poplatky za převody a vedení účtu, dnes už je však poměrně běžné mít účet bez poplatků. Ujistěte se, že jste ve správném bankovním balíčku a srovnávejte nabídky různých bank.
16) Naplánujte si dovolenou mimo sezónu
Každý si občas potřebuje odpočinout a proto vyrážíme na dovolenou. Pokud vám připadá, že za dovolenou utratíte veškeré úspory, naplánujte si ji mimo sezónu. Například taková zimní dovolená v Egyptě nemusí vůbec vyjít draho.
17) Sledujte své výdaje na drobnosti
Nákupy kávy, snacků a dalších malých předmětů mohou seškrtat váš rozpočet. Místo toho si můžete připravit vlastní svačinu a kávu do termosky, abyste ušetřili peníze.
18) Zrušte nepotřebná předplatná
V dnešní době máme už poměrně běžně zaplacená předplatná na spoustu služeb, na které třeba i zapomeneme a nezrušíme je. Máte předplacené Voyo, Netflix nebo třeba nějakou mobilní aplikaci? Zvažte, jestli se vám skutečně vyplatí si tyto služby platit.
19) Zvažte refinancování svých úvěrů
Spořit peníze je těžké, když musíte splácet nepříliš výhodnou půjčku. V dnešní době už však není problém svůj úvěr refinancovat .
20) Snižte spotřebu alkoholu a cigaret
Není horšího způsobu, jak utratit své peníze, než nakupovat alkohol a cigarety. Naučte se svou spotřebu omezovat a ideálně omezit úplně – ušetříte tím i několik tisíc měsíčně.
21) Investujte do zateplení domu
Žijete v domě a trápí vás vysoké účty za energie? Možná potřebujete zateplení. Ačkoliv se jedná o vyšší investici, úlevu na placených účtech pocítíte téměř okamžitě a navíc se vám během pár měsíců až let investice vrátí zpět.
22) Využívejte veřejné služby
Proč byste utráceli za knihu několik stovek, když můžete zavítat do knihovny, kde je roční poplatek nižší, než ta jedna jediná kniha? Využívejte veřejné služby vždy, když je to možné, a výrazně ušetříte.
23) Omezte nákupy nového oblečení a doplňků
Nenechte se strhnout novými trendy v oblasti módy a nenakupujte si příliš mnoho oblečení. Ideálním způsobem je vytvořit si kapsulový šatník, díky kterému se vám nestane, že byste měli pocit, že nemáte co na sebe a že nemáte oblečení jak sladit.
24) Vytvořte si nouzový fond pro nečekané výdaje
Co by bylo spoření bez opravdového spoření peněz? Vytvořte si nouzový fond pro nečekané výdaje, ale jděte na to chytře. Pokud běžně používáte bankovní účet, své naspořené peníze si tam nedávejte – jelikož je nebudete mít neustále na očích, tak vás nebude tolik lákat je utratit. Místo toho si pořiďte obálku nebo složku, do které budete peníze ukládat.
Často kladené dotazy
❓Jak rychle ušetřit větší množství peněz?
Pokud potřebujete větší množství peněz v krátkém časovém úseku, pravděpodobně vám nezbyde jiná možnost, než se v práci chopit přesčasů, najít si ke své práci další přivýdělek a nebo prodat dražší věci, které již vlastníte.
❓Jak ušetřit peníze při nákupu oblečení?
Kromě vyhledávání slev a akcí při nákupu oblečení ušetříte také tak, že si nebudete kupovat příliš levné a nedostatečně kvalitní věci. Může to znít zvláštně, ale pokud investujete vyšší částku do kvalitního oblečení, vydrží vám déle a tím pádem z dlouhodobého hlediska ušetříte spoustu peněz.
❓Jak si přivydělat z domova?
Peníze si můžete vydělat samozřejmě i z domova, potřebujete i tomu však určité znalosti či zkušenosti. Více informací si můžete přečíst v našem článku Jak vydělávat peníze na internetu.