Publikováno 10. listopadu 2023 | Aktualizováno 28. července 2024

12 tipů, jak ušetřit peníze na jídle a stále jíst zdravě

12 tipů, jak ušetřit peníze na jídle a stále jíst zdravě

Jídlo je nedílnou součástí našich životů, často však dokáže pořádně potrápit naše bankovní účty – a to zejména v době zdražování. Z toho důvodu jsem si posvítila na to, jak ušetřit peníze na jídle a napsala jsem 15 užitečných tipů, které uleví vám i vaší peněžence.

12 tipů, jak ušetřit peníze na jídle

Potraviny jsou čím dál dražší a vám už nestačí rozpočet ani na jídlo? A nebo prostě jen utrácíte za jídlo tolik, až jste usoudili, že je čas trochu ušetřit? Ať je váš důvod jakýkoliv, se správnými triky můžete na jídle ušetřit dost peněz. Připravila jsem 12 tipů, které vám napoví, jak ušetřit peníze na jídle a stále jíst zdravě.

1) Sestavte si plán stravování

Pokud chcete ušetřit za jídlo, budete muset vyložit trochu námahy v plánování svých jídel. Plánování jídel na celý týden vám pomůže vyhnout se impulzivním nákupům potravin, které nutně nepotřebujete. Vyhnete se plýtvání a nadměrným výdajům, když půjdete do obchodu s potravinami se seznamem, který bude vycházet z toho, co hodláte na týden uvařit.

To vyžaduje, abyste se předem rozhodli, jaká jídla a svačiny budete během týdne jíst, ale mít seznam a držet se ho vám pomůže vyhnout se impulzivním nákupům.

2) Nakupujte v nejklidnější dny v týdnu

Možná to zní zvláštně, ale davy lidí mohou mít negativní dopad na váš rozpočet na nákup potravin. Když jste v rušném obchodě, může být obtížnější dobře si prohlédnout nabídku a najít konkrétní značky nebo velikosti, které jsou cenově nejvýhodnější. Proto si vyhraďte čas na nákup potravin v co možná nejklidnějším dni, kdy budete mít na nákup klid.

3) Kupujte levnější maso

V závislosti na tom, kde nakupujete, může být mleté krůtí nebo dokonce kuřecí maso levnější než mleté hovězí. Zvažte výměnu masa za levnější variantu. Pokud se rozhodnete maso vyřadit úplně, nezapomeňte si koupit jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Šetřit na jídle byste totiž neměli tak, aby to bylo na úkor vašeho zdraví.

4) Neobjednávejte si jídlo a nechoďte do restaurací

Občas se člověku zkrátka vařit ani nic připravovat nechce. Jít ale do restaurace a nebo si jídlo objednat je mnohdy ta nejhorší možnost, protože své peněžence přitížíte. Proto si jídlo neobjednávejte a nechoďte do restaurací.

Pokud jste z Prahy či Brna, můžete vyzkoušet třeba aplikaci Nesnězeno, kde koupíte jídlo z restaurací a obchodů za zlomek ceny – a navíc tím pomůžete zabránit plýtvání jídla.

5) Vyhýbejte se prostředním uličkám v obchodě

Uličky uprostřed supermarketu obvykle obsahují zpracované potraviny, které bývají drahé, zatímco u vnějších stěn často najdete ovoce, zeleninu a další nezpracované potraviny, které mohou být cenově výhodnější.

Pokud budete většinu nákupů provádět po obvodu obchodu, budete pravděpodobně plánovat i zdravější jídla, což je další bonus.

Při vyhýbání se položkám, které vás vyjdou dráž, mějte na paměti také na to, že výrobky v úrovni očí s největší pravděpodobností upoutají vaši pozornost, prodejci často umisťují dražší zboží do těchto regálů.

6) Využívejte klubové kartičky a aplikace

Využívejte klubové kartičky a aplikace, které má dnes už snad každý supermarket. Díky nim ušetříte na nákupu a nebo si našetřené body směníte za poukázku na nákup, jak je tomu například v obchodech Albert či Tesco.

7) Počítejte si cenu nákupu na kalkulačce

Použijte chytrý telefon nebo kapesní kalkulačku, abyste si při procházení uličkami spočítali náklady na potraviny. To může být obzvláště užitečné, pokud se držíte přísného rozpočtu. Sledování průběžného sčítání vám může pomoci při rozhodování, zda koupit něco, co původně nebylo na seznamu.

8) Nakupujte ve výprodejích

Nezapomeňte sledovat místní letáky nebo aplikace obchodů, abyste věděli, co a kdy je ve slevě. Může se vyplatit plánovat jídelníček podle toho, co je právě ve slevě, zejména pokud jde o položky, jako je maso a ryby. Dávejte pozor, abyste nekupovali věci jen proto, že jsou ve slevě, aniž byste je zařadili do svého jídelníčku.

9) Nakupujte zboží ve velkém a přebytky zamrazte

Některé potraviny jsou při nákupu ve velkém výrazně levnější. Akce typu „méně za více“ nabízí třeba online supermarket Košík.cz. Pokud to tedy dává smysl, nakupujte ve velkém množství a to, co právě nepotřebujete, zmrazte. To se může týkat chleba, masa, sýrů a dalších potravin.

Tento postup může být užitečný zejména během některých výprodejů. Můžete například najít nabídku, která platí při nákupu dvou bochníků chleba nebo dvou balení sýra. Než abyste se snažili spotřebovat vše najednou, raději si rezervu zamrazte na později.

10) Nakupujte s plným žaludkem

Nejspíš to sami znáte. Hladoví vletíte do obchodu a kupujete věci páté přes deváté, přitom je ani nepotřebujete. U pokladny se pak nestačíte divit, kolik to vlastně máte za svůj nákup zaplatit. Raději si před cestou do obchodu dejte jídlo nebo svačinu, abyste se nemuseli nechat ovlivňovat svým hladem.

11) Kupujte sezónní potraviny

Když není sezóna, je zelenina dražší. Uvědomte si, jaké produkty jsou v sezóně a kdy, abyste si mohli vychutnat ovoce a zeleninu, když jsou nejchutnější a nejlevnější.

12) Porovnávejte ceny v různých obchodech

Pokud máte ve svém okolí více obchodů s potravinami, porovnávejte výrobky a ceny ve všech a nakupujte tam, kde najdete nejvýhodnější nabídku. Možná nemá smysl příliš běhat po všech obchodech s potravinami, ale můžete si vyhradit několik různých dnů v týdnu na návštěvu několika různých obchodů.

5/5 - (3 votes)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.

error: Content is protected !!