Publikováno 3. ledna 2024

Nákupy z Číny 2024: Kolik zaplatíte za clo a DPH

Nákupy z Číny 2024: Kolik zaplatíte za clo a DPH

V roce 2021 se začalo za zásilky z Číny a dalších zemí mimo EU platit clo a DPH. Za zásilky si od té doby mírně připlatíte. V tomto článku jednoduše vysvětlím, kolik zaplatíte za clo a DPH a také to, kde můžete nakoupit.

  • U menších zásilek nad 22 € zaplatíte DPH ve výši 21 %, většinou je ale už zahrnuto v ceně zásilky, takže nemusíte nic řešit
  • Při nákupu nad 150 € se nevyhnete placení cla, jehož výše se pohybuje přibližně od 3 do 11 %
  • Mezi nejoblíbenější a spolehlivé online tržiště (obchody, které zasílají zboží z Číny) patří Aliexpress a eBay.

Nákupy z Číny: Kolik zaplatíte za clo a DPH v roce 2024

Od 1. července 2021 se platí u zásilek DPH. Od DPH jsou osvobozeny pouze malé zásilky, které mají hodnotu do 22 €. Ke každé objednávce nad 22 € se tedy přičítá DPH ve výši 21 %, se kterým si v případě velkých internetových obchodů jako je Aliexpress či eBay, nemusíte dělat starost – DPH je obvykle již započítáno v ceně, což je také důvod, proč bývají ceny o něco vyšší než dříve.

Clo se platí u zásilek, jejichž hodnota přesahuje 150 €. Za clo zaplatíte podle druhu zboží 3-11 %. Tato cena již do ceny zásilky nebývá zahrnuta, ale po proclení vás kontaktuje Česká pošta, která zásilky přebírá. Clo budete muset poté zaplatit buď online, nebo při převzetí zásilky na poště.

Nákupy z Číny: Nejlepší obchody

Aliexpress:

Aliexpress patří mezi nejoblíbenější čínské tržiště, kde své zboží nabízí tisíce obchodníků. Koupíte tam oblečení, kabelky, elektroniku, ale i kosmetiku a věci do bytu nebo na zahradu. Aliexpress nabízí garanci doručení zboží, takže můžete v případě komplikací požadovat kompenzaci – například pokud vám dorazí jiné zboží než jaké výrobce sliboval, a nebo pokud vám zásilka nedorazí vůbec. Aliexpress je v základu v anglickém jazyce, ale můžete si jej přepnout do českého jazyka i na českou měnu. Pokud se chcete vrhnout na nákupy z Číny, Aliexpress je podle mého názoru a zkušenosti tou nejlepší možnou volbou.

eBay:

Mezi populární online tržiště nepochybně patří také eBay, kde nakoupíte velice podobné zboží jako na Aliexpressu. Narozdíl od něj na eBay ale většinou nenajdete velké množství autentických recenzí s fotografiemi od zákazníků, což je škoda. V případě potřeby si můžete webové rozhraní přepnout do češtiny, aby se vám nakupovalo lépe.

eBay však má velmi dobrý zákaznický servis a pokud s vaší zásilkou nebude cokoliv v pořádku, dostanete kompenzaci buď od prodejce, nebo od samotného eBay. Díky tomu se nemusíte bát, že byste nákupem přišli o své peníze.

Často kladené dotazy

❓Jsou produkty z Číny kvalitní?

Kvalita produktů z Číny se liší v závislosti na výrobci a konkrétním produktu. Před nákupem je důležité číst recenze od jiných zákazníků, sledovat hodnocení prodejce a prověřovat kvalitu výrobce. Většinou se však vzhledem k nízké ceně nákupy vyplatí.

❓Jak dlouho trvá doručení zboží z Číny?

Doručení může trvat pár týdnů, ale může se protáhnout i na několik měsíců. Je důležité sledovat přibližnou dobu doručení u daného prodejce. Tuto informaci byste měli najít na stránce u daného zboží včetně informací o ceně dopravy.

❓Jaké jsou možnosti platby na Aliexpressu či eBay a dalších tržištích?

Na většině těchto platforem lze platit pomocí kreditních nebo debetních karet, bankovních převodů nebo služeb jako PayPal. Za sebe mohu nejvíce doporučit platbu klasicky pomocí debetní karty, díky čemuž nebudete muset platit žádné zbytečné poplatky.

5/5 - (4 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.