Publikováno 3. ledna 2024

Kam autem k moři na dovolenou 2024: Poplatky, trasy a tipy

Kam autem k moři na dovolenou 2024: Poplatky, trasy a tipy

Léto se nezastavitelně blíží a s ním i touha vyrazit k moři a užít si zasloužený odpočinek. Chtěli byste letos také na dovolenou k moři autem a nevíte si rady? V tomto článku představím nejkratší trasy z ČR k moři, zaměřím se na poplatky, které vás po cestě čekají a neminou, a přidám také užitečné tipy, které Vám cestu maximálně usnadní.

  • Jako nejkratší cestu autem k moři z ČR jsem zvolila trasu Praha – Štětín (Polsko), která je dlouhá přibližně 500 km
  • Cesta do Chorvatska autem je z Česka nejblíže do přístavních měst Trieste nebo Rijeky. Trasa z Prahy činí přibližně 800 km a do cíle dojedete za 8 hodin
  • Na cestě si budete muset pořídit dálniční známku nebo zaplatit mýtné

Cestovat k moři autem je čím dál oblíbenější způsob dopravy, protože často vyjde mnohem levněji než autobusem či letadlem. A to platí zejména v případě, kdy vás cestuje více. Jaké jsou tedy nejbližší destinace u moře, do kterých hravě zvládnete dojet autem?

Baltské moře v Polsku: 520 km z Prahy

Z Prahy vám bude stačit urazit zhruba 500 kilometrů, abyste spatřili baltské moře. Pokud se vám bude chtít cestovat ještě o něco dál, odměnou vám budou krásnější pláže. Samotná cesta autem z Prahy do polského Štětína trvá zhruba 5 hodin, pokud tedy po cestě neuvíznete v koloně.

Pokud vyrazíte z Prahy, vaše cesta bude směřovat do Ústí nad Labem, poté zamíříte do Drážďan, kolem Berlína a pak už přímo do Štětína. Výhodou v tomto případě jsou nižší náklady na cestu, protože nepotřebujete dálniční známku. Pokud nemáte českou dálniční známku, můžete si vybrat o 30 min delší trasu bez dálnic. Co se týče Německa, tak tam jsou dálnice bezplatné a v Polsku na dálnici po své trase nenarazíte.

V Polsku je nutné počítat s tím, že teplota moře pravděpodobně nebude jako ta, na jakou jsme zvyklí z exotičtějších destinací. Baltské moře má v létě kolem dvaceti stupňů Celsia. Měna v Polsku je polský zlotý, přičemž jeden zlotý odpovídá zhruba 5,2 českým korunám.

Baltská příroda však má co nabídnout. V okolí je několik míst, které stojí za návštěvu. Výlet si můžete naplánovat například na štětínský zámek a projít si Staré město, ve kterém dominují barevné domečky.

Chorvatsko: Rijeka – 830 km z Prahy

Pokud byste raději autem k moři na dovolenou jeli do starého známého Chorvatska a užili si Jaderské moře, které je o poznání teplejší než to polské, pak to zkuste třeba do Trieste nebo Rijeky, což jsou nejbližší přístavní města v Chorvatsku. Z Prahy tam autem dojedete za zhruba 8 hodin.

Z ČR se nejbližší chorvatská pláž nachází v městečku Matulji, které se nachází právě poblíž Rijeky. Nejoblíbenější trasa bez zpoplatněných tunelů vede přes Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor a Záhřeb. Pokud pojedete z Prahy, můžete se vydat také přes České Budějovice přes Linec, Salzburg, Villach a slovinskou Lublaň. V tomto případě Vás však čekají poplatky za využití tunelů.

I na této trase je potřeba počítat s poplatky. Už v České republice byste měli mít dálniční známku (koupíte na eDalnice.cz), ale samozřejmě si můžete vybrat delší cestu nezahrnující dálnice. Dále budete potřebovat (podle toho, kterou trasu si zvolíte) dálniční známku v Rakousku – desetidenní za 9,90 eur. Zaplatit můžete online, popř. papírovou známku koupíte na hranicích (i na čerpacích stanicích). Dejte si pozor také na projíždění tunelů, některé jsou v Rakousku zpoplatněné. Jestliže si zvolíte druhou trasu, budete potřebovat slovinskou dálniční známku. Za sedmidenní zaplatíte 15 eur, měsíční pak stojí 30 euro.

V Chorvatsku se pak platí mýtné. Cena je individuální v závislosti na tom, kolik kilometrů na chorvatských cestách ujedete. Například za průjezd dálnicí A1 Zagreb – Rijeka zhruba 10 eur s tím, že v letní sezoně jsou ceny mýtného o 10 % vyšší.

Autem do Itálie: Praha – Garda: 800 km

Garda je vzdáleností téměř stejná jako ta do chorvatské Rijeky, tedy spíš ještě o něco kratší. Pokud pojedete z Prahy, můžete jet kolem Plzně a poté využít bezplatných německých dálnic. Pak už se dostanete do Itálie, kde budete platit mýtné (zhruba 9 eur za 100 km) a také poplatek za využití některých tunelů. Poplatek za tunely se platí většinou až při výjezdu, a to v hotovosti, kartou, předplacenou kartou Viacard nebo skrz systém Telepass.

V Itálii zaplatíte eurem, který je zde základní měnou. Hranicemi budete pouze projíždět, ale pro případné kontroly vám bohatě postačí občanský průkaz.

Jak ušetřit při cestování autem k moři

I když cestujete autem k moři, budete mít pravděpodobně velké výdaje za ubytování, jídlo a třeba i za výlety. Proto jsem připravila i několik tipů, které Vám poradí, jak ušetřit při cestování autem k moři.

1. Ubytujte se v kempu

Ubytování, ať už cestujete kamkoliv, ubytování ukousne značnou část vašeho rozpočtu. Jak jej tedy minimalizovat? Pro začátek se zkuste ubytovat v kempu a spát ve stanu. Kemp vám poskytne bezpečí, elektřinu, prostor na osobní hygienu včetně sprch a případně i kuchyňku k vaření. Všechny cennosti si však pečlivě schovejte do auta, které nezapomínejte zamykat. Nezapomeňte si pořídit všechno potřebné outdoorové vybavení, mezi které patří stany, spací pytle, kempingový nábytek, ale třeba i chladicí boxy a vše potřebné k vaření.

2. Trvanlivé potraviny si vezměte s sebou

Nekupujte na místě všechny potraviny. Zejména ty trvanlivé, mezi které patří omáčky, fazole či paštiky, si můžete nakoupit do zásoby v Česku a vzít si je s sebou. Tak ušetříte dost peněz, a to hlavně v případě, že vás cestuje víc. Nezapomeňte si na cestu přibalit třeba i proteinové tyčinky a snacky, a to nejen v případě, kdy vyrážíte na aktivní dovolenou.

3. Využívejte místních dopravních prostředků

Místo používání auta pro každou cestu místem si zkuste využít místních dopravních prostředků. V mnoha letoviscích jsou k dispozici autobusy, vlaky nebo kyvadlové lodní spoje, které vás mohou přepravit na pláže, do centra města nebo do okolních atrakcí. Tyto dopravní prostředky jsou často levnější než parkování auta a zároveň vám umožní užívat si cestu bez stresu z hledání parkovacího místa.

4. Vyhledávejte slevy a nabídky

Před odjezdem prozkoumejte možnosti slev a nabídek, které jsou k dispozici. Mnoho letovisek a atrakcí nabízí slevy pro rodiny, skupiny nebo předprodejové lístky. Můžete také sledovat různé webové stránky a sociální média, kde se často objevují speciální nabídky a kupóny na vstupné, stravování nebo různé aktivity.

5. Vařte si sami

Restaurace a jídlo venku mohou být velmi drahé, zejména v turisticky atraktivních oblastech. Pokud si chcete ušetřit peníze, zkuste si vařit sami. Vyberte si kemp s kuchyňkou k využití, nebo si pronajměte apartmán či pokoj s vlastní kuchyňkou a nakupujte čerstvé potraviny ve místních supermarketech.

6. Pořiďte si cestovní pojištění

Cestovní pojištění vám v případě nějakého neštěstí může ušetřit skutečně hodně peněz. Ať už něco rozbijete nebo například způsobíte někomu zranění, ušetřená částka může jít klidně i do statisíců – a to se vyplatí. Využívejte však online srovnávače, díky kterým nenaletíte a pořídíte si pojištění co možná nejvýhodnější.

Často kladené dotazy

❓Kam všude se autem k moři na dovolenou vyplatí jet?

Některé z dalších populárních destinací jsou například Španělsko, Francie a Řecko. Každá země nabízí jedinečné pláže, kulturní atrakce a možnosti pro vodní sporty.

❓Jak dlouho trvá cesta autem k moři?

Doba cesty autem k moři závisí na mnoha faktorech, jako je vzdálenost, trasování, dopravní podmínky a četnost zastávek. Pokud například cestujete z vnitrozemí Evropy k moři ve Středomoří, může cesta trvat několik hodin až několik dní. Je důležité plánovat dostatečný čas na odpočinek a občerstvení během dlouhé cesty.

❓Jak se připravit na cestu autem k moři?

Před cestou autem k moři je důležité udělat několik příprav. Zkontrolujte stav svého vozu a nechte si provést pravidelnou údržbu, jako je výměna oleje, kontrola brzd, kontrola tlaku v pneumatikách atd. Ujistěte se, že máte dostatečné pojištění vozidla a zabezpečení proti krádeži. Připravte si také cestovní plán a rezervujte ubytování dopředu, abyste se vyhnuli stresu hledání volného místa při příjezdu.

Užitečné odkazy:

Poplatky a povolená rychlost na německých dálnicích – skutecnost.cz

Tipy na výlet Štětín – icesty.cz

Dálniční poplatky Chorvatsko – autotrip.cz

5/5 - (6 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Prostřednictvím webu Kapitalio přináším čtenářům užitečné informace z oblasti financí, nakupování, cestování, ale třeba i gastronomie. Ve svém volném čase nejraději poznávám nová místa, neodmítnu ale ani den strávený na gauči u čtivé knihy.

error: Content is protected !!