Publikováno 2. června 2023 | Aktualizováno 2. února 2024

50 tipů, co dělat v Praze: Místa, která stojí za to vidět

50 tipů, co dělat v Praze: Místa, která stojí za to vidět

Praha je fascinující město plné historických památek, krásné architektury a zajímavých kulturních akcí. Pokud plánujete návštěvu tohoto půvabného města, připravila jsem pro vás 50 tipů, co dělat v Praze. Připravte se na procházku historickými uličkami, prohlídku impozantních památek a objevení skrytých pokladů, které toto město nabízí.

  • Mezi nejznámější a nejoblíbenější místa, které turisti v Praze často navštěvují, patří Karlův most, Pražský hrad, Staroměstské náměstí a další
  • Pokud chcete vidět i kousek přírody, stačí nasednout na tramvaj nebo autobus a podívat se třeba na Divokou Šárku
  • Za návštěvu stojí také divadla, kina a muzea, které jsem do seznamu také zahrnula

50 tipů, co dělat v Praze: Místa, která stojí za to vidět

V Praze je spousta míst, které stojí za to vidět. Vybrala jsem 50 nejlepších z nich a podělila se o ně s vámi. A pokud vám vyhládne, můžete si přečíst, kam na jídlo v Praze.

1. Staroměstské náměstí

Pokud jste v Praze ještě nebyli, můžete s prohlídkou začít na jednom z nejznámějších pražských náměstí, kde se nachází Staroměstská radnice a chrám sv. Mikuláše. Vašim očím by neměl ujít zejména orloj, na který se zde chodí dívat tisíce lidí z různých koutů světa.

2. Karlův most

Na cestě za toulkami Prahou nesmí chybět procházka po slavném Karlově mostě, který je symbolem Prahy. Při jeho přecházení uvidíte sochy svatých a panoramatický výhled nejen na Vltavu, ale i na Pražský hrad a další krásné budovy.

3. Pražský hrad

Navštivte Pražský hrad, největší hradní komplex na světě a prohlédněte si katedrálu sv. Víta, Starý královský palác a Zlatou uličku. Pokud se chcete podívat i dovnitř hradu, můžete si zakoupit vstupenky. Dospělý zaplatí za základní okruh 250 Kč, děti a studenti 125 Kč.

4. Vyšehrad

Staré hrady a kostely na Vyšehradě mají své kouzlo. Stojí za to tuto atmosféru zažít a vydat se sem, ačkoliv vás čeká cesta do kopce. Nachází se zde hřbitov, na kterém od 19. století odpočívá spousta českých osobností. Patří mezi ně například Božena Němcová, Bedřich Smetana, Karel Čapek a další. Je jedním z nejstarších dochovaných hřbitovů v Praze.

5. Letná

Udělejte si procházku v parku Letná a dopřejte si panoramatický výhled na Prahu. Tento výhled je jednoznačně jeden z nejkrásnějších, který si můžete v Praze dopřát, protože budete mít výhled na Vltavu, několik mostů a další krásná místa. Můžete se posadit na některých z laviček a zdržet se déle.

6. Josefov

Prozkoumat můžete i židovskou čtvrť Josefov s synagogami, židovským hřbitovem a židovským muzeem, která se nachází v centru Prahy. Například ze Staroměstského náměstí tam dojdete pěšky během několika minut.

7. Národní divadlo

Navštivte slavné Národní divadlo a užijte si operu, balet nebo divadelní představení, ve kterých hrají známí čeští herci. Pokud na představení jít neplánujete, pohled na divadlo stojí za to i z venku.

8. Petřínská rozhledna

Vystupte na Petřínskou rozhlednu a získáte úchvatný výhled na celou Prahu. Petřínské sady jsou nejkrásnější na jaře, když se příroda probouzí a všechny stromy krásně kvetou. I v tomto případě vás čeká cesta do kopce, rozhodně však stojí za to. Můžete se svézt také lanovkou a mít to bez námahy. Vstupné na petřínskou rozhlednu je pro dospělého člověka 220 Kč, pro studenty a děti 150 Kč. Můžete sem vyrazit i v případě, kdy na samotnou rozhlednu jít nechcete.

9. Václavské náměstí

Na vašem výletě byste neměli minout Václavské náměstí, což je největší náměstí v Praze, které je plné obchodů, restaurací a historických budov. V horní části se nachází slavná socha svatého Václava, která je pravděpodobně nejzajímavějším místem z celého náměstí.

10. Národní muzeum

Pokud vás lákají kulturní památky, vaše kroky by mohly vést také do Národního muzea, kde můžete objevovat bohatou sbírku přírodních, historických a uměleckých exponátů. To se nachází jen pár metrů od Václavského náměstí, přesněji se jedná o budovu přímo za sochou svatého Václava.

11. Park Stromovka

Zrelaxujte se v rozlehlém parku Stromovka, který je ideálním místem pro piknik nebo procházku. Nechybí zde jezírka s nejrůznějšími živočichy, stánky s občerstvením a dostatek místa pro každého, kdo si zde chce užít odpočinkový den. Jeho výhoda spočívá v tom, že je tak velký, že si každý najde své místo, kde může nerušeně odpočívat.

12. Obecní dům

Obecní dům je další ze zajímavých míst v Praze. Obdivujte secesní architekturu Obecního domu a navštivte koncert v Smetanově síni.

13. Kampa

Malebný ostrov Kampa se nechází v centru Prahy a přímo vybízí k příjemné procházce a posezení blízko řeky Vltavy. Užijte si romantickou atmosféru a výhled na Karlovu ulici.

14. Malá Strana

Procházejte se úzkými uličkami a sledujte malebné domy na Malé Straně, která se nachází přímo pod Pražským hradem. To zní jako výborné zakončení procházky na Pražský hrad, nemyslíte?

15. Letecké muzeum Kbely

Zajímáte se o letectví? Pak navštivte Letecké muzeum Kbely a prozkoumejte jeho bohatou sbírku letadel. Toto muzeum se nenachází přímo v centru Prahy. Příjemné je v tomto případě vstupné, které je zdarma.

16. Divoká Šárka

Kousek nádherné přírody v Praze. Vydejte se do přírodní rezervace Divoká Šárka, kde najdete malebné údolí, vodopády a skalní soutěsky. Pokud se budete chtít v horkých letních dnech zchladit, najdete zde i koupaliště.

17. Staré Město

 Prozkoumejte historické jádro Prahy na Starém Městě s kostelem sv. Mikuláše a Týnským chrámem, ve kterých na vás dýchne ta pravá historie.

18. Nový Svět

Odejděte na malou chvíli z rušného centra do klidného a malebného Nového Světa, kde najdete malebné uličky a historické domy. Na tomto místě se budete cítit tak, jakoby se čas úplně zastavil.

19. Muzeum Franze Kafky

Pokud vás zajímá život židovského spisovatele Franze Kafky, získejte hlubší vhled do jeho života a díla ve stejnojmenném muzeu.

20. Vyhlídková plavba po Vltavě

Proveďte si romantickou vyhlídkovou plavbu po Vltavě a obdivujte Prahu z jiné perspektivy. Cena hodinové plavby se pohybuje okolo 350 korun za dospělou osobu.

21. Tančící dům

Obdivovat můžete také unikátní architekturu Tančícího domu, který představuje moderní kontrast k okolní historické zástavbě.

22. Starý židovský hřbitov

Procházejte se po Starém židovském hřbitově, který je plný starobylých náhrobků. Na pražském Žižkově pak objevíte druhý, Nový židovský hřbitov.

23. Havelská tržnice

Navštivte tradiční Havelskou tržnici a ochutnejte české speciality, jako jsou trdelníky a klobásy. Nachází se jen pět minut chůze od Staroměstského náměstí.

24. Muzeum Antonína Dvořáka

Pokud jste hudební nadšenci, nezapomeňte navštívit Muzeum Antonína Dvořáka, které se nachází v jeho rodném domě v Novém Městě.

25. Výstaviště Holešovice

Navštivte pražské Výstaviště v Holešovicích, kde se pravidelně konají různé výstavy, veletrhy a akce. Stačí sledovat aktuální program na oficiálních stránkách Výstaviště.

26. Strahovský klášter

Zavítejte také na Strahovský klášter nacházející se na Praze 1 s jeho bohatou knihovnou a nádhernou barokní bazilikou. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých památek.

27. Muzeum Kampa 

Zajímáte se o moderní umění? Pak navštivte Muzeum Kampa, které se specializuje na sbírku českého a středoevropského umění.

28. Národní technické muzeum

V Národním technickém muzeu můžete objevovat historii vědy a techniky. Podívat se můžete například na expozice o čokoládě, astronomii nebo dopravě. Jednorázová vstupenka pro dospělého stojí 280 Kč, pro studenty (a seniory) 150 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma.

29. Divadlo pod Palmovkou

Pokud máte rádi divadelní vystoupení, pak můžete kromě Národního divadla navštívit také Divadlo pod Palmovkou a užít si divadelní představení nebo koncert. Nachází se kousek od stanice metra Palmovka.

30. Trojský zámek

V Troji se nachází Trojský zámek, kolem kterého jsou nádherné zahrady. Byla by velká škoda nechat si toto místo ujít. Vstupné do zámku je 150 Kč pro dospělého, 60 Kč pro studenty a 20 Kč pro seniory.

31. Muzeum Mozartův dům

Zajímáte se o Wolfganga Amadea Mozarta? Navštivte Muzeum Mozartův dům, kde pobýval během svých návštěv v Praze.

32. Vrtbovská zahrada

Odpočiňte si v krásné Vrtbovské zahradě, která je jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Praze. Užijte si pohled na rozsáhlé terasy, fontány a květinové aranžmá v historickém prostředí.

33. Dům U Černé Matky Boží

Navštivte dům U Černé Matky Boží, který je unikátním příkladem moderní architektury v Praze. Nachází se jen pár minut chůze od Náměstí republiky.

34. Park Grébovka (Havlíčkovy sady)

Park Grébovka je inspirován italskou renesancí. Nachází se zde nádherné sochy, jezírka a třeba i pohled na vinice. Odpočinout si můžete třeba v romantickém viničním altánu Grébovka a ochutnat dobrá česká vína.

35. Vyhlídka z věže kostela sv. Mikuláše na Malé Straně

Vystupte na věž kostela sv. Mikuláše na Malé Straně a užijte si další krásný panoramatický výhled na Prahu.

36. Muzeum Alfonse Muchy

Umělecká díla slavného českého malíře Alfonse Muchy můžete obdivovat přímo v jeho muzeu, které se nachází v centru Prahy.

37. Lanovka na Petřín

Projeďte se lanovkou na Petřín a procházejte se jeho zahradami a labyrintem. Na tomto místě je krásně zejména na jaře, kdy zde rozkvétají všechny květiny a stromy. Návštěvy Petřína však nebudete litovat v žádném ročním období.

38. Jízda historickým tramvajovým okruhem

Zažijte nostalgii a projet se historickou tramvají po pražských ulicích. Turistická historická tramvaj má číslo 42 a začíná i končí na zastávce Dlabačov. Cena jízdenky pro dospělého je 250 Kč a pro studenty a seniory 150 Kč.

39. Národní galerie

Navštivte Národní galerii a obdivujte umělecká díla českých i světových umělců. Po výstavě si můžete zajít v přízemí do kavárny Kolektor a vychutnat si zde něco dobrého k jídlu a pití.

40. Muzeum čokolády

Prozkoumejte svět čokolády v Muzeu čokolády a ochutnejte různé druhy čokolády, po které se vám budou sliny sbíhat ještě dlouho.

41. Vojanovy sady

Relaxujte v klidných Vojanových sadech, které se nachází poblíž Karlova mostu. Tyto sady jsou považovány za nejstarší (částečně) zachovalou zahradu v Praze.

42. Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského

Máte chuť se vzdělávat? Běžte načerpat informace o životě a díle Jana Amose Komenského do jeho muzea.

43. Přírodovědecké muzeum

Ponořte se do světa dinosaurů, fosílií a mnoho dalšího v Přírodovědeckém muzeu, které se nachází v Národním muzeu nad Václavským náměstím. Nahlédnout můžete také do sálů s minerály.

44. Karlovo náměstí

Procházejte se po Karlově náměstí a obdivujte barokní architekturu kostela sv. Ignáce. Dejte si třeba něco dobrého a posaďte se do parku, který se zde nachází.

45. Národní knihovna

Navštivte moderní budovu Národní knihovny, známou jako Klementinum, a užívejte si pohled na její architekturu a bohatou knižní sbírku.

46. Trojská zoo

Stravte den v Trojské zoologické zahradě, kde můžete vidět různé druhy zvířat a procházet se jejími krásnými areály. V areálu pražské zoo se můžete dokonce i projet lanovkou.

47. Štvanice

Objevte ostrov Štvanice, který nabízí sportovní aktivity, venkovní bazén a krásné procházky podél Vltavy. Je to ideální místo na odpočinek, pokud už máte nachozeno spoustu kilometrů.

48. Kino Mat

Užijte si kino zlaté éry v retro stylu v kině Mat, které se nachází na Karlově náměstí. Toto malé kino funguje od roku 1994.

49. Vyhlídka ze střešního baru Terasa U Prince

Vystupte na terasu střešního baru a hotelu U Prince na Staroměstském náměstí a obdivujte nádherný výhled na Staré Město. Na tomto místě si můžete dát něco dobrého k jídlu a pití, a v případě potřeby se zde i ubytovat.

50. Botanická zahrada

Relaxujte v klidném prostředí Botanické zahrady v Troji a procházejte se mezi různými druhy rostlin a květin. Nachází se zde například tropický skleník, ve kterém se nachází spousta nádherných motýlů, kteří se na vás možná i posadí.

Tipy na ubytování v Praze

Pobyt v centru Prahy v hotelu Luník

Pokud nechcete z hotelu dlouho dojíždět do centra Prahy, není nic jednoduššího, než se ubytovat právě tam. V Hotelu Luník dostanete v ceně pobytu snídani zdarma, navíc děti do 5 let mají ubytování zdarma. Hotel umožňuje využití parkování se slevou, které je v Praze jinak poměrně drahé a komplikované.

Netradiční pobyt na Vltavě

Pokud chcete zažít to pravé dobrodružství, ubytujte se v kajutě botelu přímo na Vltavě. Botel Vodník nabízí snídaně formou bufetu a kromě toho si můžete užít posezení na terase, která nabízí výhled na nádherné centrum Prahy.

Pobyt plný dobrého piva ve Spa Beerland Chateaux – U Zlaté Hrušky

Pro milovníky piva dost možná neexistuje lepší ubytování v Praze, než právě ve Spa Beerland Chateaux (U Zlaté Hrušky). Zde si totiž můžete dopřát neomezenou konzumaci piva, relaxační pivní lázeň a výborné snídaně.

Často kladené dotazy:

❓Jaká je nejlepší doba na návštěvu Prahy?

Praha je krásná a živá města v průběhu celého roku, takže je obtížné říci, která doba je nejlepší. Avšak nejoblíbenější časy návštěvy jsou jaro (duben až červen) a podzim (září a říjen), kdy je počasí mírné a je zde méně turistů než v létě. V létě může být Praha velmi rušná, zejména v červenci a srpnu. Pokud se vám líbí vánoční atmosféra, vánoční trhy v prosinci jsou také oblíbenou atrakcí.

❓Jaké jsou nejznámější památky v Praze?

Praha je plná úchvatných památek a historických budov. Mezi nejznámější patří Pražský hrad, který je dominantou města a sídlem českých vlád od středověku. Další ikonickou památkou je Karlův most, který spojuje Staré Město s Malou Stranou. Staroměstské náměstí s Astronomickým hodinami je také oblíbenou atrakcí. Dalšími významnými památkami jsou Klementinum, Petřínská věž, Tančící dům a Židovská čtvrť se Starým židovským hřbitovem.

❓Jak se dopravovat v Praze?

V Praze je dostatek možností dopravy. Městskou hromadnou dopravou se lze pohodlně dostat do všech částí města. Městskou dopravou v Praze jsou metro, tramvaje a autobusy. Metrem je jednoduché a rychlé se přesouvat mezi různými částmi města. Tramvaje jsou také populární a nabízejí skvělý výhled na památky během jízdy. Chcete-li objevovat historické centrum, je nejlepší možností chůze, protože mnoho atrakcí je v docházkové vzdálenosti.

Užitečné odkazy:

Co dělat v Praze s dětmi – kudyznudy.cz

Kam na výlet v okolí Prahy – icesty.cz

Pražské vstupy zdarma – kamvpraze.info

5/5 - (2 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.

error: Content is protected !!