Publikováno 18. února 2023 | Aktualizováno 10. ledna 2024

Co vidět a dělat v Amsterdamu: 15 tipů na zábavu i dobré jídlo

Co vidět a dělat v Amsterdamu: 15 tipů na zábavu i dobré jídlo

Plánujete výlet do Amsterdamu a nevíte, co podniknout? Tohle město nabízí spoustu zábavy, zajímavých památek i skvělých restaurací a kaváren. Poradíme vám, kam zajít v Amsterdamu, jaké vyzkoušet jídlo, co dělat, když zrovna prší a kdy koupit levné letenky, abyste ušetřili co nejvíce peněz.

  • V Amsterdamu se díky několika muzeím spolehlivě zabavíte i když prší
  • Nezapomeňte navštívit zoo, která se nachází uprostřed města
  • Vyzkoušejte místní sýry a další výborné potraviny a jídla

Co vidět a dělat v Amsterdamu: 15 tipů na zábavu i dobré jídlo

1. Rijksmuseum: Největší muzeum Nizozemska

Navštivte Rijksmuseum, ve kterém se nachází rozsáhlá sbírka nizozemských mistrovských děl od umělců jako Rembrandt a Vermeer. Světoznámá sbírka Rijksmusea je nyní prezentována zcela novým způsobem. Návštěvníci nyní mohou cestovat v čase a zažít pocit krásy a času. Na 8 000 předmětů v 80 místnostech vypráví příběh 800 let nizozemského umění a historie. Ať už plánujete krátký nebo delší pobyt v Amsterdamu, Rijksmuseum musíte navštívit. Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00 a pokladna muzea se zavírá v 16:30 (Zdroj).

2. Prozkoumejte čtvrť Jordaan

Čtvrť Jordaan se nachází v centru Amsterdamu a má poměrně výhodnou polohu. V této pravděpodobně nejznámější amsterdamské čtvrti najdete řadu luxusních uměleckých galerií, restaurací s terasou, kaváren a pouličních hudebníků.

3. Dům Anny Frankové

Není žádným tajemstvím, že centrum Amsterdamu je jednou z nejhistoričtějších částí Nizozemska, ale právě tato atrakce je bezpochyby jeho ústředním bodem. Tato budova, založená v roce 1957 jako historická památka, je skutečně místem, kde malá dívka, tolik známá díky svým ceněným pamětem Deník mladé dívky, strávila dny v úkrytu, když se Evropou prohnal nacistický režim. Doporučujeme zakoupit vstupenky v předstihu a naplánovat si je, abyste se vyhnuli zklamání.

4. Muzeum holandského piva

Prohlédněte si Heineken Experience, muzeum věnované historii a výrobě slavného holandského piva. Návštěva muzea je ideální v době, kdy v Amsterdamu zrovna prší. Heineken Experience je interaktivní cesta světem Heinekenu s vlastním průvodcem. Můžete se seznámit s historií společnosti, 4 přírodními složkami našeho piva, procesem vaření, degustační místností a značkou Heineken. Na konci prohlídky si můžete vychutnat 2 piva Heineken nebo se jej naučit čepovat (Zdroj).

5. Procházka ve Vondelpark

Projděte se krásným Vondelparkem, největším amsterdamským parkem, a užijte si mnoho zahrad, rybníků a dětských hřišť. Poblíž tohoto parku se nachází veganská restaurace LOKOL.

6. Prozkoumejte kanály na výletní lodi

Amsterdam je známý svými četnými kanály. Centrum města je prakticky tvořeno sítí kanálů, podél nichž se nacházejí monumentální amsterdamské domy na kanálech. Jedinečná architektura při pohledu z vody skutečně ožívá a zanechá velký dojem. Proto lidé často tvrdí, že Amsterdam je nejlépe vidět z vody. O tom, zda je to pravda, se můžete přesvědčit jedině tak, že se tam vydáte na vlastní oči. Dokonce si troufáme tvrdit, že váš výlet do Amsterdamu není úplný, pokud jste se neúčastnili plavby po kanálech. To je opravdu něco, co si nechcete nechat ujít a patří mezi aktivity, které v Amsterdamu zkrátka musíte vidět.

7. Královský palác

Navštivte Královský palác, ohromující budovu, která slouží jako oficiální sídlo nizozemské královské rodiny. Královský palác v Amsterdamu užívá nizozemský královský rod. Po většinu roku je Královský palác pro návštěvníky otevřen a vy se tak můžete seznámit s bohatou historií a interiérem této velkolepé budovy v srdci Amsterdamu. Návštěvníci mohou objevovat bohatou minulost budovy a dědictví, které v ní zanechali její následní obyvatelé – 150 let byla amsterdamskou radnicí, 5 let francouzským královským a císařským palácem a poslední dvě století palácem Oranžského rodu.

8. Zoo v Amsterdamu

Udělejte si výlet do královské zoo Artis, která je domovem více než 700 druhů zvířat. Projděte se mezi stinnými stromy, obdivujte rozmanitost rostlin a živočichů, vydejte se ke hvězdám, vychutnejte si nádhernou zoo Artis v Amsterdamu a poznejte přírodu přímo v centru města. Právě to, že je zoo v centru města, ji činí tak zajímavou.

9. Navštivte Stedelijk Museum

V Amsterdamu je plno zajímavých muzeí. A jelikož v tomto městě často prší, tak je to skutečně dobře. Navštivte Stedelijk Museum, kde se nachází sbírka moderního a současného umění.

10. Červená ulička

Prozkoumejte slavnou městskou čtvrť červených luceren a seznamte se s liberálním přístupem Amsterdamu k sexuálním službám. Naskytne se vám pohled na vyzývavě oblečené ženy, které postávají ve výlohách.

11. Vyzkoušejte hranolky s poctivou omáčkou

V Amsterdamu narazíte doslova na každém rohu na jejich tradiční dobroty, mezi které patří i hranolky s poctivou porcí omáčky. Vyzkoušejte a nebudete litovat. V Amsterdamu si budete muset zvyknout na to, že hranolky se většinou podávají v papírových kelímcích s velkou dávkou majonézy místo kečupu. Pro kulinářské odvážlivce existuje ohnivá varianta s názvem „patatje oorlog“, kdy se hranolky podávají s cibulí, arašídovou omáčkou a kari kečupem.

12. Nenechte si ujít plovoucí květinový trh

Zpříjemněte si den návštěvou slavného amsterdamského plovoucího květinového trhu (místně známého jako Bloemenmarkt). Ať prší, nebo svítí slunce, tento úsek kanálu Singel v centru města je každé pondělí až sobotu plný zářivých barev a vůní čerstvých květin – slouží turistům i místním obyvatelům. Domů se můžete vrátit s cibulkami tulipánů na zahradu nebo s rostlinami do domácnosti a také se zábavným výběrem typicky holandských suvenýrů. Jedná se o jediný plovoucí květinový market na světě, takže i tato nádhera rozhodně patří mezi věci, které v Amsterdamu musíte vidět. (Zdroj).

13. Pokochejte se holandskými květinami

Prozkoumejte mnoho městských skleníků a pokochejte se krásou exotických rostlin a květin. Nizozemsko je země tulipánů, ale narazíte zde na ty nejkrásnější květiny všech druhů.

14. Navštivte muzeum sýrů

Vydejte se na prohlídku amsterodamského muzea sýrů a seznamte se se slavnou sýrařskou tradicí města. Sýry koupíte naprosto všude, takže si je nezapomeňte odvézt i domů (rozhodně si s sebou vezměte prostorný batoh).

15. Trh Albert Cuyp

Nikde jinde než na pouličním trhu Albert Cuyp nepoznáte typický amsterdamský smysl pro humor a uvolněnou atmosféru. Albert Cuypmarkt je největší a nejoblíbenější venkovní tržiště v Nizozemsku s 260 stánky, kde se šest dní v týdnu prodává vše od vietnamských jarních závitků po čerstvě vyrobené stroopwafely nebo-li karamelové wafle.

Kde se ubytovat v Amsterdamu?

Typy na ubytování pro 2 osoby (cena za jednu noc):

Ubytování v Amsterdamu si vyberete podle svých preferencí. Záleží na tom, jestli chcete levné ubytování a za ušetřené peníze třeba ochutnávat tamní jídlo, nebo se oddát luxusu se vším všudy. Z levného ubytování si můžete vybrat například Hotel Hortus. Pro dvě osoby stojí jedna noc od 2 656 Kč. Výhodou je, že se nejedná o hostel, jejichž cena se v Amsterdamu pohybuje v podobné výši, musíte se však smířit se sdílenou koupelnou.

Pokud se chcete vydat zlatou střední cestou, zaměřte se například na moc pěkný Hotel Library Amsterdam, kde dvě osoby zaplatí za noc od 4 377 Kč.

Toužíte raději po luxusu? Mrkněte se na Hotel 717, který se nachází přímo v centru Amsterdamu, nebudete tedy muset nikam jezdit ani chodit. Zkrátka vyjdete z hotelu a můžete se vydat vstříc krásné architektuře, dobrému jídlu a dalším dobrodružstvím, které Amsterdam nabízí. V tomto hotelu dvě osoby zaplatí za noc od 9 086 Kč.

Kolik stojí letenky do Amsterdamu

Pokud koupíte letenky do Amsterdamu s dostatečným předstihem, pak vás mohou vyjít na zhruba 1 500 Kč (zpáteční letenka). Nakupování letenek na poslední chvíli se nevyplatí, jelikož se cena může vyšplhat na 5 000 Kč i více.

Často kladené dotazy

❓Kolik dní stačí na cestu do Amsterdamu?

Obecně stačí strávit v Amsterdamu tři až čtyři dny, abyste plně poznali hlavní atrakce a památky města a stihli si projít vše, co chcete vidět. Pokud však chcete nespěchat a prozkoumat více městských čtvrtí a kulturních nabídek, můžete zvážit delší pobyt (Zdroj).

❓Který měsíc je nejlepší pro cestu do Amsterdamu?

Obecně platí, že nejlepší dobou pro návštěvu Amsterdamu je duben nebo září. V průběhu dubna je několik státních svátků a dešťové srážky jsou nejnižší. V září jsou však davy lidí řidší, což umožňuje cenově dostupnější pobyty v hotelech a pohodovější zážitky (Zdroj).

❓Dá se v Amsterdamu chodit pěšky?

Hlavní město Nizozemska je ve skutečnosti tak malé, že ho můžete snadno prozkoumat pěšky za pouhý den. Kromě toho, že je Amsterdam kompaktní, je jeho pěší prohlídka také velmi bezpečným místem pro chodce. Můžete si také půjčit kolo, ty jsou v Amsterdamu ohromně oblíbené (Zdroj).

Zdroj: 1, 2, 3

5/5 - (9 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.

error: Content is protected !!