Publikováno 3. července 2023

Co vidět a navštívit v italském městě Matera: Historie, zajímavosti, tipy

Co vidět a navštívit v italském městě Matera: Historie, zajímavosti, tipy

Italské město Matera nepatří mezi ty nejznámější a dost možná jste o něm ani neslyšeli. Pravděpodobně se vám při slově Itálie toto město vůbec nevybaví. Matera však skrývá zajímavou historii, svůj smutný pád, ale také šťastný konec. V tomto článku představím město Matera podrobněji a podělím se také o tipy co vidět a navštívit.

  • Matera je historické italské město, které bylo v 70. letech 20. století opuštěno
  • Jeskynní osady Sassi di Matera jsou nyní zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO
  • V Mateře je možnost absolvovat náročnější procházky a túry. Odměnou vám budou krásná panoramata.

Historie města Matera

Matera, starobylé město ležící v jižní Itálii v regionu Basilicata, má dlouhou a fascinující historii sahající až do pravěku. Obyvatelé města Matera se usadili na tomto území před tisíci lety a vytvořili jedinečnou a neopakovatelnou architekturu, která je ve městě dodnes patrná.

V 70. letech 20. století bylo město zcela opuštěno. Díky obrovské síle a odhodlání místních obyvatel a několika strategickým investicím se však dlouholetému městu podařilo nejen přežít, ale i vzkvétat. V roce 2019 našlo město opět štěstí a bylo jmenováno Evropským hlavním městem kultury a nyní je považováno za jedno z nejkrásnějších míst v celé Itálii. To je docela šťastný konec, co myslíte?

Co vidět a navštívit: Matera, Itálie

1) Výlet do parku Murgia Materana

Prozkoumejte jeskyně, historické kostely a nekonečné turistické stezky vedoucí k úchvatným výhledům při návštěvě parku Murgia Materana. Ale pozor: Dostat se sem vyžaduje určité odhodlání. Cestovatelé se musí vydat na pěší túru ze Sassi di Matera, nejprve se vydat z kopce dolů, aby se pak vrátili rovnou nahoru, ale bohaté výhledy stojí za tu náročnou cestu, kterou musíte absolvovat.

2) Sassi di Matera

Sassi di Matera jsou starobylé jeskynní osady vytesané do vápencových skal. Tento úchvatný komplex jeskynních domů a uliček byl obydlen po tisíce let a nyní je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete si zde užít příjemnou procházku úzkými uličkami a objevovat působivou architekturu tohoto jedinečného místa.

brown cave with over-view of city
Sassi di Matera, Itálie (Foto: Unsplash)

3) La Fontana Dell’amore

Fontána Dell’amore není jen obyčejná fontána. Jedná se o několik jedinečných soch, které vyprávějí příběh o tom, jak se mladí lidé v Mateře zamilovávali. Mladí muži čekali u kašny, až se k nim dívka přiblíží, a pak s ní navázali rozhovor.

Toto místo je v Mateře oblíbeným místem pro fotografování, a to nejen kvůli sochám, ale také kvůli krásnému výhledu na skalní kostel a San Pietro Caveoso. Jednoznačně patří mezi nejdůležitější místa, která byste měli vidět v Mateře.

4) Palombaro Lungo

Palombaro Lungo je pozoruhodná cisterna z 16. století, která sloužila k shromažďování a uchovávání vody pro obyvatele města. Tento systém podzemních nádrží je fascinující inženýrský zázrak a nyní je přístupný veřejnosti jako muzeum.

5) Belvedere di Murgia Timone

Pro úchvatný výhled na celé město Matera a jeho okolí se vydejte na vyhlídkový bod Belvedere di Murgia Timone. Tento balkón s panoramatickým výhledem vám umožní obdivovat úchvatné panorama města, skalnatých útvarů a okolní krajiny. Je to ideální místo pro fotografování a obdivování krásy Matera – ostatně jako snad všechny místa, které v tomto městě navštívíte.

6) Návštěva kostela svaté Marie z Idrisu

Matera je plná historických kostelů a také hojných jeskynních obydlí. Žádný z nich však není tak kouzelný jako kostel svaté Marie z Idrisu. Tento malý kostelík vítá návštěvníky, kteří se obvykle přicházejí podívat na zbytky jeho fresek. Výjimečný však není jen výhled dovnitř. Určitě se projděte kolem kostelíka zvenčí, abyste měli fantastický výhled na město, a pak se podívejte zpět na kostel, jak je zabudován přímo do skály.

Často kladené dotazy

❓Jak se dostanu do města Matera?

Matera je dostupná z řady italských měst. Nejbližší mezinárodní letiště se nachází v Bari, které je vzdálené přibližně 65 km od Matery. Z letiště v Bari sem můžete pokračovat buď autobusem nebo vlakem. Existují také autobusové spoje z dalších italských měst, patří mezi ně například Neapol. Pokud cestujete autem, Matera je dobře propojena s italskou silniční sítí.

❓Kdy je nejlepší čas pro návštěvu Matery?

Ideálním obdobím pro návštěvu Matery je jaro (duben až červen) a podzim (září a říjen), kdy je počasí příjemné a turistický ruch není tak intenzivní. 

❓Co si vzít s sebou na dovolenou do Matery?

Při návštěvě městečka Matera je dobré si vzít pohodlnou obuv, protože je zde mnoho úzkých a strmých uliček. Doporučuje se také mít s sebou opalovací krém, ochrannou přilbu – v případě, že se chystáte navštívit některé podzemní prostory, a samozřejmě foťák, abyste mohli zachytit krásu tohoto unikátního místa.

Užitečné odkazy

Populární místa, která navštívit v Mateře [ENG] – tripadvisor.co.uk

Kompletní průvodce po italském městě Matera [ENG] – alongdustyroads.com

5/5 - (12 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.