5 nejlepších sekaček na trávu 2024 – TEST & recenze
Dokáže si vaše současná sekačka poradit i s dlouhou trávou a vytvořit krásně upravený trávník na všemožné letní aktivity? Pokud ne, nemějte strach. Připravila jsem pro vás nejen výběr 5 nejlepších sekaček na trávu, ale rovněž přehledný návod, díky kterému budete mít jasno, na co si před koupí nové dát pozor.
- V článku se dozvíte, jak vybrat sekačku na trávu tak, aby přesně vyhovovala vaším požadavkům
- Mezi pěti nejlepšími sekačkami najdete například benzínovou sekačku s pojezdem Fieldmann nebo elektrickou sekačku s pojezdem od značky Vega
- Pokud vás sečení trávy nebaví, můžete zvážit koupi robotické sekačky od značky Parkside, která všechnu práci udělá za vás. A když začne pršet, sama se schová do své stanice.
Jak vybrat sekačku na trávu
Vybrat nejlepší sekačku se může zdát jako těžko dosažitelný úkol, ale ve skutečnosti postačí, když své potřeby porovnáte s dostupnou cenovou nabídkou. Připravila jsem pro vás 5 tipů, jak vybrat sekačku, kterými se při výběru můžete nechat inspirovat.
1) Metoda řezání
Při výběru sekačky se setkáte se dvěma hlavními typy sečení – rotačním a válcovým. Rotační sekačky jsou běžnější a vhodné k širokému spektru sečení trávy. Zvládnou jak péči o formální trávník, tak větší plochu s delší a hrubší trávou. Oproti nim válcové jsou navrženy tak, aby zajistily co nejčistší střih a byly schopny sekat co možná nejvíce. Své uplatnění tak naleznou na jemných trávnících s rovnou půdou.
2) Vhodná velikost sekačky v porovnání s velikostí trávníku
Přizpůsobením velikosti sekačky k ploše trávníku zajistíte, že každé sekání proběhne snadno, rychle a bez větší námahy. Tím pádem, čím větší váš trávník je, tím větší sekačku budete potřebovat a naopak. Pokud je ale váš trávník pokryt překážkami, jako jsou květinové záhony a terasy, mějte na paměti, že s velkou sekačkou se vám bude hůře manipulovat, a proto se v takovém případě může menší sekačka jevit jako vhodnější kandidát.
3) Sběr posečené trávy
Pokud jde o posečenou trávu, máte tři možnosti – sbírat ji do sběrného koše sekačky, ponechat ji na trávníku či provést tzv. mulčování. Správně provedené mulčování zanechá na trávníku stejně kvalitní povrch, jako kdybyste posekanou trávu sbírali. Odřezky z trávy se rychle rozloží a budou fungovat jako přírodní hnojivo, které podpoří kvalitu vašeho trávníku.
4) Výběr zdroje napájení
Při výběru zdroje napájení máte na výběr ze čtyř možností – benzínový, akumulátorový, elektrický, případně ruční. Benzínové sekačky jsou díky výkonnému motoru vhodné pro všechny druhy trávníků. Akumulátorové jsou tišší a lehčí než ty benzínové a rovněž vyžadují méně údržby. Elektrické sekačky jsou vhodné pro menší trávníky a zahrady, jsou tiché a umožňují snadné manévrování. Ruční jsou závislé na lidské práci, která tlakem dopředu pohání nože, které se otáčejí a sekají trávu. Při dobré péči vydrží dlouhá léta a na menší povrchy bohatě postačí.
5) Výběr kvalitní značky
Než investujete peníze do nové sekačky, ujistěte se, že je nabízena s dostatečně dlouhou dobou záruky, v níž je zahrnut i servis a případné opravy. Proto je vhodné připlatit si za kvalitní značku, která má reklamační služby zahrnuty v ceně.
5 nejlepších sekaček na trávu v roce 2024 – TEST & recenze
Aby pro vás výběr nové sekačky na trávu byl ještě o něco snazší, vybrala jsem pro vás 5 nejlepších. Tipy jsou průřezem různých variant, s nimiž se na tuzemském trhu můžete setkat.
1) Benzínová sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4612-144B
Pokud potřebujete posekat trávu v oblasti, která trvale není připojena k elektrickému proudu, pomoci by vám mohla benzínová sekačka od značky Fieldmann, model FZR. Vyniká svou jednoduchou manipulací, ale stále vysokým výkonem, který zajišťuje čtyřtaktní motor o výkonu 2,2 kW. Je opatřena praktickým pojezdem, díky kterému posekáte i náročnější terény. Samozřejmostí je nastavitelná výška sečení (od 25 do 75 mm) a 60litrový sběrný koš. Ačkoliv je poměrně robustní (27 kg), díky kolům uloženým na kuličkových ložiscích je příjemně odlehčená.
Zákazníci si pochvalují její snadné ovládání i sílu výkonného motoru. Několik z nich zaznamenalo potíže se sběrným košem, který se po dlouhodobějším používání začal ucpávat.
2) Aku sekačka Fieldmann FZR 70330-0
U značky Fieldmann ještě zůstaneme. Za zmínku totiž jistě stojí i jejich aku sekačka FZR 70330-0, která zajistí bezproblémovou údržbu vaší zahrady. Je vybavena dvěma 20V bateriemi a bezuhlíkovým motorem, jenž je šetrný k životnímu prostředí. Zmíněné baterie jsou v případě potřeby snadno vyměnitelné a zároveň je lze nahradit stejně výkonným akumulátorem, například z aku vrtačky. Obě baterie jsou pochopitelně nabíjecí a doba do plného nabití se pohybuje kolem 60 minut. Ucházející je i velikost sběrného koše – 35 litrů – s praktickým ukazatelem zaplnění. Oproti výše zmíněné benzínové sekačce se jedná o vskutku ultralehký stroj – váží pouhých 8 kg. Bohužel nedisponuje často vyhledávaným pojezdem, ale nebojte, níže vám představím model, který ano.
Zákazníci jsou spokojeni, jak s výdrží baterií, tak s vcelku lukrativní cenou (kolem 3 600 Kč) a tichým motorem.
3) Aku sekačka s pojezdem Einhell Rasarro 36/42 2×4,0Ah 3413270
Pokud sháníte aku sekačku s pojezdem, neměli byste minout tu od výrobce Einhell, model Rasarro 36/42, která disponuje chytrým systémem Power X-Change, založeném na promyšleném systému baterií. Baterie jsou součástí balení a snadno si je dle potřeby opakovaně dobijete pomocí rovněž dodávané vysokorychlostní nabíječky. Nechybí ani prostorný, 50litrový sběrný koš a výškově nastavitelná rukojeť, která vám pohodlně padne do ruky. V případě, že máte posečenou trávu v plánu mulčovat, můžete využít přibalený mulčovací klín.
Zákazníci si pochvalují, že sekačka je schopna na jedno nabití posekat i plochu o velikosti 200 m2 a má dostatečně objemný sběrný koš. Kladně hodnocen je i český manuál a nastavitelná výška sekání. Někteří zaznamenali potíže při sečení vysoké trávy, kdy se baterie vybili rychleji než bylo záhadno.
4) Robotická sekačka Parkside PMRDA 20-Li B2
Pro ty z vás, kteří nechtějí se sečením trávy ztrácet čas, je tu robotická sekačka PMRDA 20-Li od výrobce Parkside. Prostřednictvím přehledné mobilní aplikace snadno navolíte nejen čas sečení, ale také automatické spuštění sekačky a konečnou výšku trávníku. V případě, že v průběhu sečení začne neplánovaně pršet, sekačka se automaticky sama vrátí k nabíjecí stanici, neboť je opatřena zabudovaným senzorem proti dešti. Rovnoměrné sekání je zajištěno 3nožovým systémem s nastavitelnou výškou trávníku (od 25 do 60 mm). Součástí balení je i výkonný akumulátor, který po hodince uvede sekačku znovu do provozu. Na plné nabití vydrží stroj pracovat až 70 minut a nezalekne se ani větších prostor – až do 1 000 m2.
Zákazníci si sekačku nemohou vynachválit a negativních recenzí je zde vskutku pramálo. Model PMRDA 20-Li se nezalekne ani členitějších terénů a vzhledem k jeho relativně nízké ceně – cca 10 000 Kč – se jedná o oblíbený stroj. Jediné potíže jsou patrné v oblasti mobilní aplikace, která čas od času stagnuje a nelze se sekačkou propojit skrze službu Bluetooth, ačkoliv by dle slov výrobce jít měla.
5) Elektrická sekačka s pojezdem VeGA 4618 SXH 014618SXH
Pokud hledáte spolehlivou a odolnou elektrickou sekačku, pak by vás mohl zaujmout model SXH od výrobce VeGA. Vysoký výkon je zajištěn skrze asynchronní motor s výkonem 1 800 W. Ačkoliv váží 31 kg, díky motorovému pojezdu je manipulace s ní jednoduchá, neboť se ovládá pomocí páky na madle, po jejíž aktivaci se sama rozjede. I proto je doporučována převážně pro větší pozemky do 1 000 m2. Potěší i 60litrový sběrný koš a ocelový podvozek, který předchází případnému poškození při najetí na ostrý kámen.
Kladně hodnocena je pro svůj silný motor, bytelná zadní kola, která zajišťují hladké ovládání i pro již zmíněná madla, která padnou pohodlně do ruky. Ačkoli je opatřena pojezdem, některým zákazníkům je její vyšší váha na obtíž a stěžují si na horší manipulaci.
Nejčastější otázky
1) Sekačku nelze nastartovat. V čem může být problém?
Důvodů může být celá řada. Je možné, že ačkoliv slyšíte, že motor běží, sekačka ne a ne fungovat. Problém se může skrývat v oblasti přívodu vzduchu, nedostatku paliva či ve vadných zapalovacích svíčkách. Zkontrolujte proto hladinu paliva, vyčistěte vzduchový filtr či, pokud jste manuálně zručnější, se pusťte do výměny zapalovacích svíček.
2) Mohu pojezd od sekačky odpojit a používat ji bez něj?
Z technického hlediska můžete, ale nedoporučuje se to, neboť pojezd umožňuje snadnější zatáčení a celkovou manipulaci i u váhově robustnějších sekaček. Odmontováním pojezdu byste se o tyto výhody připravily, a ovládání sekačky by tak bylo náročnější.
3) Sekačka nesbírá posečenou trávu do sběrného koše. Proč?
Pokud trávu sečete krátce poté, co pršelo, je povrch mokrý a stroj trávu odmítá do sběrného koše nasát. Dalším důvodem může být i příliš vysoce nastavená rychlost otáček, kdy sekačka jednoduše nestíhá trávu nabírat. V případě, že ani jedno z uvedených problém nevyřeší, zkuste se podívat, zda není ucpané sací potrubí nebo nejsou ztupělé sekací nože.
Náhledová fotografie: Magic K/Pexels