Publikováno 28. února 2024 | Aktualizováno 28. července 2024

20 tipů, co vidět v Římě: Památky, jídlo, pláže i ubytování

20 tipů, co vidět v Římě: Památky, jídlo, pláže i ubytování

Řím je ideální místo, na které můžete vyrazit jak s rodinou, tak i pouze ve dvou – třeba na romantický víkend. Abych vám pomohla si vaši cestu do Říma užít naplno, napsala jsem tento článek, ve kterém najdete nejlepší místa, které musíte vidět v Římě. Od památek až po pláže.

  • V Římě si nesmíte nechat ujít návštěvu Kolosea, které je jedinečným místem v srdci tohoto města
  • Kromě památek si můžete v Římě užít také procházku parkem, kde je o poznání méně turistů
  • Řím nejsou jen památky. Na své cestě si můžete udělat také výlet na pláže, jenž se v tomto městě nacházejí.

20 tipů, co vidět v Římě: Památky, jídlo, pláže i ubytování

Řím je nádherné město, kde budete neustále obdivovat památky, jenž jsou rozmístěné různě po městě. Kromě památek si ale budete užívat taky úžasné jídlo (prozradím tipy na nejlepší podniky) a podivovat se nad způsobem řízení italských řidičů. Pojďte se podívat na 17 tipů, co vidět v Římě a připravte se na výlet, na který jen tak nezapomenete.

1) Koloseum

Tento článek by samozřejmě nebyl kompletní, kdyby se v něm nenacházel tip na návštěvu Kolosea. Je to nejsymboličtější památka, kterou je třeba v Římě navštívit a vidět na vlastní oči! S kapacitou více než 50 000 diváků se jedná o největší amfiteátr v římském světě. V těchto arénách, kde se odehrávaly slavné gladiátorské zápasy, zápasy zvířat a římské hry, po nichž vždy následovala děsivá smrt, bylo prolito poměrně hodně krve.

Návštěva není zdarma, a pokud se sem chystáte v hlavní sezóně, budete si muset pravděpodobně několik hodin počkat, než se tam dostanete. Doporučuji si vstupenky rezervovat online. Rezervace probíhá na přesný čas (den i hodinu), ale ušetří vám to spoustu času. Dospělí platí 12 eur, studenti pouze 2 eura.

Koloseum Řím
Koloseum, Řím

2) Forum Romanum

Vstupenka zakoupená do Kolosea zahrnuje také vstup do Forum Romanum a Palatinu, takže by byla škoda je vynechat, protože tato tři turistická místa jsou propojena. Forum původně bylo centrem města a vy si zde můžete prohlédnout ruiny starověkých tržišť, správních a církevních budov. Na místě však nenajdete žádný výklad, takže pokud vás zajímá historie, měli byste raději zvolit prohlídku s průvodcem. Ta je však k dispozici pouze v angličtině a dalších jazycích jako je italština či španělština. Toto místo si ale můžete prohlédnout i zdarma při procházce městem z poměrně blízké vzdálenosti, což jsem udělala i já a jak můžete na fotografii níže vidět, krásný pohled na Forum Romanum jsem si užila i tak.

Forum Romanum, Řím
Forum Romanum, Řím

3) Palatinský vrch

Jedná se o třetí zajímavost, která je součástí vstupenky do Kolosea. Palatin, jeden ze sedmi pahorků Říma, je podle mytologie místem, kde město založili Romulus a Remus. Jak možná víte, jednalo se o dvě dvojčata, která měla být nalezena a kojena vlkem v jeskyni. Na vrcholu Palatinu se vám zpřístupní tato jeskyně a ruiny sídel historických osobností, jako byl například Augustus, první římský císař.

4) Piazza Venezia

Nedaleko Forum Romanum, na druhém konci ulice Via dei fori impierali, se nachází piazza Venezia, jedno z hlavních římských náměstí. Odtud vedou všechny ulice k hlavním římským turistickým atrakcím. Můžete zde obdivovat pomník Viktora Emanuela II., vedle náměstí se nachází také slavný Trajánův sloup s basreliéfy, které zachycují vojenské výboje císaře Trajána. Mimo to si můžete na střeše užít panoramatický výhled na celé město.

5) Piazza del Campidoglio (Kapitolské náměstí)

Když vystoupáte po širokém schodišti vedoucím k pomníku Viktora Emanuela II., dostanete se na Kapitolské náměstí. Toto náměstí, které navrhl sám Michelangelo, bylo dříve politickým a náboženským centrem Říma. Na Kapitolském náměstí můžete vidět:

  • Palazzo Senatorio neboli Senátorský palác
  • Palazzo dei Conservatori
  • Palazzo Nuovo neboli Nový palác, v němž dnes sídlí Kapitolská muzea a Muzeum umění a archeologie. Jedním z nejznámějších uměleckých děl, které zde můžete najít, je socha Kapitolského vlka: Vlčice, která kojí Romula a Rema.

6) Pantheon

Pantheon je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě a další turistickou atrakcí, kterou byste si při své návštěvě Říma rozhodně neměli nechat ujít. Původně byl zasvěcen všem mytologickým božstvům, v 7. století se z něj stal křesťanský kostel. Návštěva je zdarma. Uvnitř se vám naskytne pohled na obrovskou kopuli a okulus (otvor v kopuli), který dodává místu jedinečné osvětlení. V Pantheonu si můžete prohlédnout také hrobky Rafaela (slavného umělce) a Viktora Emanuela II.

Pantheon se nachází na náměstí Piazza della Rotonda, kde si můžete sednout naproti něj na schody u kašny a kochat se pohledem na tuto úchvatnou památku. Pokud počkáte do večerních hodin, turisti postupně odejdou a vy si budete moct pohled na Pantheon užít v klidu. Pokud se vám nechce sedět na schodech, na náměstí se nachází i několik restaurací se zahrádkou.

Pantheon, Řím
Pantheon, Řím

7) Fontána di Trevi (Trevi Fountain)

Fontána di Trevi patří mezi nejznámější fontány Evropy. Kolem fontány se nachází řada soch představujících alegorii moře, uprostřed které je Neptun na svém voze. Podle tradice je třeba vhodit do vody dvě mince: jednu na přání a druhou na jistotu návratu do Říma v budoucnu. Mince z kašny jsou pravidelně vybírány a využívají se jako příspěvek na charitu.

Za kašnou se nachází velký barokní palác, který významně přispívá k půvabu místa. Místo je ale vždy plné lidí, takže budete pravděpodobně mít velké problémy pořídit dokonalou fotografii fontány bez nechtěných hlav. Já jsem poprvé k fontáně dorazila zrovna v době, kdy se vybíraly mince, takže tam bylo o poznání méně lidí. Odpoledne už tam ale bylo plno.

Pokud si chcete udělat fotografii bez lidí (a nebo mít zkrátka lepší výhled), mám pro vás tip. Vyražte do obchodu United Colors of Benetton, který se nachází naproti fontány, vystoupejte do druhého patra obchodu a najděte okno, kde je nejlepší výhled na fontánu.

Fontana di Trevi, Řím
Fontana di Trevi, Řím

8) Vatikán

I když nejste věřící, návštěva Vatikánu je během pobytu v Římě téměř nutností. Je to nejmenší země na světě, přesto patří k nejnavštěvovanějším místům během cestování do Itálie. Pobývat zde mohou pouze kněží a jeptišky, někteří hodnostáři, strážci a samozřejmě papež. Nezapomeňte navštívit Sixtinskou kapli, kde vás uchvátí nádherné malby.

9) Zahrady vily Borghese

Severně od náměstí Piazza di Spagna se nachází největší a rozhodně nejkrásnější veřejný park v Římě. Zahrady Villa Borghese nabízejí po přeplněných ulicích a turistických atrakcích trochu vítaného klidu. Budete se moci procházet v širokých stinných alejích a na okraji jezírka obklopeného chrámy, sochami a mnoha fontánami. Součástí parku je také krásná botanická zahrada.

10) Čtvrť San Lorenzo

Stejně jako čtvrť Trastevere je i čtvrť San Lorenzo turistům méně známá a rozhodně stojí za prohlídku. Původně to byla dělnická čtvrť, dnes je to studentská čtvrť s římskými univerzitami. Kromě studentů je to také oblíbené místo pouličních umělců.

11) Andělský hrad

Andělský hrad v Římě byl postaven mezi lety 135-139 na pravém břehu Tibery. Sloužil nejdříve jako mauzoleum (hrobka), později fungoval jako papežská pevnost, která byla tunelem spojená s Vatikánem. Nakonec sloužil i jako vězení. Pokud se tam vydáte dnes, objevíte tam muzeum města Říma a dozvíte se všechny informace o samotné budově.

12) Španělské schody

Španělské schody jsou v Římě jedno z nejlepších míst, kde se můžete posadit a v klidu si vychutnat zmrzlinu a nebo si prostě jen užívat přítomný okamžik. Toto barokní schodiště pochází z roku 1723 a je považováno za jedno z nejznámějších schodišť na celém světě. Zajímavostí je to, že samotní Římané těmto schodům neříkají Španělské schody, ale jen schody, tedy La Scalinata.

13) Circus Maximus

Circus Maximus je římské antické sportoviště, které bylo ve své době tím největším – vešlo se do něj až 150 000 diváků. Když byl v 5. století př. n. l. postaven, byl dřevěný. Postupem času ale procházel rekonstrukcemi a svou dnešní podobu získal ve 2. století př. n. l.. Pokud vás láká objevovat antickou historii, určitě si návštěvu Circus Maximus nenechte ujít.

14) Caracallovy lázně

Caracallovy lázně byly ve své době považovány za jedny z nejluxusnějších lázeňských komplexů vůbec. Návštěvníkům poskytovaly například tělocvičnu, saunu (páru), knihovnu a občerstvení. Byly postaveny ve 2. století př. n. l. a využívány byly až do 6. století př. n. l. – tehdy byly zničeny a postupně byly rozebrány a využity pro budování nových budov. Většina zdí byla zachována, takže se tam dnes můžete jet podívat na to, co z těchto dávných lázní zbylo.

15) Trastevere

Trastevere je čtvrť, která láká na návštěvu svými malebnými uličkami, starými domky, živou kulturou a romantickou atmosférou. Původně to byla rybářská vesnice, později se stala jednou z římských čtvrtí. Právě na tomto místě si užijete pravou italskou atmosféru a jídlo, které si zamilujete.

16) Trajánova tržnice

Trajánova tržnice není jen ledajaký trh. Jedná se o pravděpodobně nejstarší a první moderní tržnici svého druhu, která byla vybudována ve 2. století císařem Trajanem. Tehdy byla považována za něco zcela převratného. Dnes už se na tomto místě nenachází žádné trhy, aby nebylo místo poničeno, ale můžete jej navštívit a užít si atmosféru tohoto historického místa.

17) Katakomby

Pokud máte rádi tajemno, historii a možná se rádi i trochu bojíte, navštivte římské katakomby, tedy podzemní pohřebiště. Byly využívány od 2. do 5. století pro křesťany a židy, kteří se v této době nemohli pohřbívat na běžných hřbitovech – proto byly vybudovány tyto podzemní pohřebiště, které mají stovky kilometrů. Veřejnosti je ale přístupná jen malá část – mezi nejzajímavější patří katakomby San Sebastiano, katakomby San Callisto a katakomby Domitilla.

18) Projděte si Řím v noci

Na Římě je krásné to, že vypadá pokaždé jinak. Viděla jsem jej v noci, ráno i odpoledne a přišlo mi, že v slunce dokáže na památky vrhat pokaždé jiné světlo, takže je atmosféra pokaždé jiná. To platí zejména v případě Kolosea, které je v noci nádherně nasvícené a pokud si sem uděláte procházku třeba ve 23 hodin, potkáte zde opravdu jen pár lidí. Budete mít možnost v klidu přemýšlet nad tím, jak to tady asi vypadalo v době, kdy se ještě Koloseum využívalo ke svým účelům. Přes den je všude spousta turistů a hlavně otravných obchodníků, takže pokud můžete, na noční procházku určitě vyražte.

Koloseum, Řím
Koloseum, Řím

19) Procházejte se uličkami v centru Říma

Na Římě mě překvapilo a potěšilo to, že tady nenajdete snad žádnou uličku, která by neměla své kouzlo. Neskutečně se mi líbí, že mají Italové spoustu zahrádek u restaurací, kde s oblibou tráví svůj čas (často i s nahlas hrající hudbou). Můžete se procházet klidně donekonečna a stále budete nacházet malebné uličky, které mají své kouzlo

Řím, Itálie
Řím, Itálie

20) Užijte si nejlepší výhled na Řím v parku Villa Borghese

V parku Villa Borghese (který je sám o sobě krásný) se nachází výhled na velkou část Říma a na Vatikán. Pro sledování města je zde přímo vyhlídková terasa, kde můžete pořídit i krásné fotografie. Přímo pod touto vyhlídkou se nachází náměstí Piazza del Popolo.

Kam na jídlo v Římě

V Římě jsem chtěla ochutnat jídla hlavně z nejoblíbenějších podniků, a to jsem taky udělala. Ochutnala jsem těstoviny v Pasta Eat, což byly pravděpodobně ty nejlepší těstoviny, jaké jsem kdy v životě ochutnala. Ale vážně! Pokud sem půjdete, doporučuji si dát carbonara s lanýžovým olejem. Stojí přibližně 11 € a stojí to za každé euro.

Jelikož miluji focacciu, musela jsem si v Římě dát i tu. Nejlépe hodnocený podnik v Římě je All’Antico Vinaio, kde vám nenaservírují jen obyčejné suché pečivo, ale dokonale obložené foccacie s mnoha přísadami. Ochutnala jsem třeba focacciu La Paradiso, kde se nachází spousta mortadelly, pistáciového krému a sýru stracciatella. Z pistáciového krému jsem měla nejdřív trochu strach, ale nebylo proč – pistácie nebyly nijak výrazné bylo to vážně vynikající. Pak jsem vyzkoušela lehčí focacciu s mozzarelou a bazalkou, která byla taky božská.

kam na jídlo v Římě
Kam na jídlo v Římě | Pasta Eat | All’Antico Vinaio

Jaký jiný dezert si dát v Itálii, než tiramisu? Ačkoliv jsem si sama myslela, že tiramisu nemusím, Řím mě vyvedl z omylu. V podniku Two Sizes si dáte naprosto úžasné tiramisu hned v několika příchutích – klasické, karamelové, jahodové nebo s arašídovým máslem. Vyzkoušela jsem první dvě varianty a byly úžasné. Jak napovídá název podniku, tiramisu se prodává ve dvou velikostech a servírováno je v plastových šálcích. Vyplatí se koupit si to velké, stojí 3,50 € (v roce 2024).

Pokud si chcete zajít do restaurace, kde nepotkáte mnoho turistů, ale spíše místní, doporučuji restauraci Romolo e Remo. Tam jsem ochutnala naprosto božské těstoviny (nevím, jak to ti Italové dělají, že dokážou z na první pohled obyčejných těstovin s omáčkou udělat něco tak skvostného a perfektně dochuceného). Tuto restauraci nám doporučil pán v hotelu a vážně to stálo za to.

Ristorante Romolo e Remo, Řím
Ristorante Romolo e Remo, Řím

Téměř všechna zmíněná místa jsou vážně velmi oblíbená, takže počítejte s tím, že si nejspíš vystojíte frontu. Rozhodně to ale za to čekání stojí!

Nejlepší pláže v Římě

V Římě je spousta pamětihodností a zajímavostí, ale ruku na srdce – výlet do tohoto italského města si pravděpodobně obvykle nespojujete s mořem a plážemi. Nicméně, když nasajete značné množství historie, užijete si plno procházek a zatoužíte po odpočinku, můžete se skutečně vydat odpočívat na pláž. Proto jsem sepsala tipy na nejlepší pláže v Římě, které nejsou od centra příliš daleko.

1) Sperlonga

Sperlonga je nádherné přímořské městečko se světlými bělostnými domky, které se vinou dolů k moři. Jsou tu dvě krásné obloukovité pláže s výběžkem mezi nimi. Na pláži si můžete užít kromě odpočinku i výlety lodí a šnorchlování. Pláž se nachází zhruba hodinu vlakem od Říma, její návštěva však stojí za to.

Voda je zde křišťálově čistá a pláže jsou neúnavně udržované, což této oblasti vyneslo Modrou vlajku, která není pro pláže v okolí Říma samozřejmostí. Nejspíš už tušíte, že se jedná o pravděpodobně nejlepší pláž v Římě.

2) Santa Marinella

Za necelou hodinu jízdy vlakem se dostanete na pláž v Santa Marinella. Znám i hezčí pláže, ale písek je zde skutečně příjemný. Můžete se klidně po pláži jen procházet. Santa Marinella je oblíbená římská pláž pro rodiny s dětmi, protože má velmi mělký vstup do moře a nabízí i dostatek stínu. Bezprostředně za pláží se nachází město. Je zde několik dobrých restaurací, které se specializují na přípravu mořských plodů.

3) Fregenae

Fregenae (nebo Fregene) je oblíbená pláž, která se nachází necelou půlhodinu jízdy vlakem od města. Nachází se nedaleko letiště Fumicino. Jedná se o rušnou a živou pláž, která přitahuje hlavně mladé lidi. Nacházejí se zde různé plážové kluby a restaurace a s postupujícím večerem se návštěvníci rozlévají po pláži.

Představení e-shopu

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Levné Orientační cena: od 1680 Kč Navštívit web →
Střední cesta Orientační cena: od 2 790 Kč Navštívit web →
Prvotřídní Orientační cena: od 7 210 Kč Navštívit web →

Nejlevněji se můžete ubytovat v hotelu Cressy, ve kterém dvě osoby zaplatí za jednu noc od 1 680 Kč. Jedná se o zcela obyčejný pokoj, který má sdílenou koupelnu.

Pokud byste si chtěli dopřát lepší ubytování, pak se mrkněte na hotel Casa I Cappuccini. Dvě osoby zde za noc zaplatí od 2 790 Kč. Hotel se nachází jen 500 metrů od Španělských schůdů a 8 minut chůze od slavné fontány Trevi. Samozřejmostí je také Wi-fi zdarma.

Luxusní hotel Babuino 181 je pro vás ideálním místem, pokud si chcete užít svůj pobyt v Římě na maximum. Dvě osoby za jednu noc zaplatí od 7 210 Kč.

Často kladené dotazy

❓Stačí 2 dny na návštěvu Říma?

Dva dny v Římě jsou tak akorát, abyste stihli navštívit ta nejzajímavější místa, pravděpodobně však nestihnete vidět úplně všechno.

❓Je Koloseum zdarma?

K návštěvě Kolosea potřebujete vstupenku nebo alespoň rezervaci. Dospělý člověk za vstup zaplatí 12 eur, studenti pouze 2 eura. Pokud nechcete navštívit Koloseum zevnitř, můžete si jej obejít ze všech stran zdarma.

❓Je Řím drahé město?

Řím je jedním z nejdražších měst v Evropě, takže ano, ceny jsou ve většině kategorií vysoké. Připravte si raději víc peněz, abyste mohli vyzkoušet zajímavá italská jídla, která stojí za ochutnání.

5/5 - (13 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Prostřednictvím webu Kapitalio přináším čtenářům užitečné informace z oblasti financí, nakupování, cestování, ale třeba i gastronomie. Ve svém volném čase nejraději poznávám nová místa, neodmítnu ale ani den strávený na gauči u čtivé knihy.

error: Content is protected !!