Publikováno 7. července 2023 | Aktualizováno 23. července 2023

10 tipů, co vidět v Římě: Nejlepší místa, pláže a ubytování

10 tipů, co vidět v Římě: Nejlepší místa, pláže a ubytování

Řím je ideální místo, na které můžete vyrazit jak s rodinou, tak i pouze ve dvou – třeba na romantický víkend. Abych vám pomohla si vaši cestu do Říma užít naplno, napsala jsem tento článek, ve kterém se dozvíte nejlepší místa, které musíte vidět v Římě. Od památek až po pláže.

  • V Římě si nesmíte nechat ujít návštěvu Kolosea, které je jedinečným místem v srdci tohoto města
  • Kromě památek si můžete v Římě užít také procházku parkem, kde je o poznání méně turistů
  • Řím nejsou jen památky. Na své cestě si můžete udělat také výlet na pláže, jenž se v tomto městě nacházejí.

Co vidět v Římě

1) Koloseum

Tento článek by nebyl kompletní, kdyby se v něm nenacházel tip na návštěvu Kolosea. Je to nejsymboličtější památka, kterou je třeba v Římě navštívit a vidět na vlastní oči! S kapacitou více než 50 000 diváků se jedná o největší amfiteátr v římském světě. V těchto arénách, kde se odehrávaly slavné gladiátorské zápasy, zápasy zvířat a římské hry, po nichž vždy následovala děsivá smrt, bylo prolito poměrně hodně krve.

Návštěva není zdarma, a pokud se sem chystáte v hlavní sezóně, budete si muset pravděpodobně několik hodin počkat, než se tam dostanete. Doporučuji si vstupenky rezervovat online. Dospělí platí 12 eur, studenti pouze 2 eura.

2) Forum Romanum

Vstupenka zakoupená v Koloseu zahrnuje také vstup na Forum Romanum a Palatin, takže by byla škoda je vynechat, protože tato tři turistická místa jsou propojena.

Forum bylo centrem města a můžete si zde prohlédnout ruiny starověkých tržišť, správních a církevních budov. Na místě však nenajdete žádný výklad, takže pokud vás zajímá historie, měli byste opravdu zvolit prohlídku s průvodcem.

Doporučuji zvolit prohlídku v malé skupině Koloseum + Forum Romanum + Palatin. Je nejúplnější a je k dispozici v angličtině, italštině, španělštině nebo francouzštině.

3) Palatinský vrch

Jedná se o třetí zajímavost, která je součástí vstupenky do Kolosea. Palatin, jeden ze sedmi pahorků Říma, je podle mytologie místem, kde město založili Romulus a Remus. Jak možná víte, jednalo se o dvě dvojčata, která měla být nalezena a kojena vlkem v jeskyni. Na vrcholu Palatinu se vám zpřístupní tato jeskyně a ruiny sídel historických osobností, jako byl například Augustus, první římský císař.

4) Piazza Venezia

Nedaleko Forum Romanum, na druhém konci ulice Via dei fori impierali, se nachází piazza Venezia, jedno z hlavních římských náměstí. Odtud vedou všechny ulice k hlavním římským turistickým atrakcím.

Můžete zde obdivovat pomník Viktora Emanuela II.. Vedle náměstí se nachází také slavný Trajánův sloup s basreliéfy, které zachycují vojenské výboje císaře Trajána. Mimo to si můžete na střeše užít panoramatický výhled na celé město.

5) Piazza del Campidoglio (Kapitolské náměstí)

Když vystoupáte po širokém schodišti vedoucím k pomníku Viktora Emanuela II., dostanete se na Kapitolské náměstí. Toto náměstí, které navrhl sám Michelangelo, bylo dříve politickým a náboženským centrem Říma. Na Kapitolském náměstí můžete vidět:

  • Palazzo Senatorio neboli Senátorský palác
  • Palazzo dei Conservatori
  • Palazzo Nuovo neboli Nový palác, v němž dnes sídlí Kapitolská muzea a Muzeum umění a archeologie. Jedním z nejznámějších uměleckých děl, které zde můžete najít, je socha Kapitolského vlka: Vlčice, která kojí Romula a Rema.

6) Pantheon

Pantheon je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě a další turistickou atrakcí, kterou byste si při své návštěvě Říma rozhodně neměli nechat ujít.

Původně byl zasvěcen všem mytologickým božstvům, v 7. století se z něj stal křesťanský kostel. Návštěva je zcela zdarma. Uvnitř se vám naskytne pohled na obrovskou kopuli a okulus (otvor v kopuli), který dodává místu jedinečné osvětlení.

V Pantheonu si můžete prohlédnout také hrobky Rafaela (slavného umělce) a Viktora Emanuela II.. A pokud chcete získat více historických informací, měli byste si pořídit audioprůvodce. Ten je však zpoplatněn.

7) Fontána di Trevi (Trevi Fountain)

Fontána di Trevi patří mezi nejznámější fontány Evropy. V nádrži se nachází řada soch představujících alegorii moře, uprostřed které je Neptun na svém voze. Podle tradice je třeba vhodit 2 mince: jednu na přání a druhou na jistotu návratu do Říma.

Za kašnou se nachází velký barokní palác, který významně přispívá k půvabu místa. Jen jedna věc: místo je vždy plné lidí, takže budete pravděpodobně mít velké problémy pořídit dokonalou fotografii fontány bez nechtěných hlav.

The Famous Trevi Fountain in Italy
Co vidět v Římě: Trevi Fountain; Foto: Pexels

8) Vatikán

I když nejste věřící, návštěva Vatikánu je během pobytu v Římě téměř nutností. Je to nejmenší země na světě, přesto patří k nejnavštěvovanějším místům během cestování do Itálie. Pobývat zde mohou pouze kněží a jeptišky, někteří hodnostáři, strážci a samozřejmě papež.

9) Zahrady vily Borghese

Severně od náměstí Piazza di Spagna se nachází největší a rozhodně nejkrásnější veřejný park v Římě. Zahrady Villa Borghese nabízejí po přeplněných ulicích a turistických atrakcích trochu velmi vítaného klidu. Budete se moci procházet v širokých stinných alejích a na okraji jezírka obklopeného chrámy, sochami a mnoha fontánami. Součástí parku je také krásná botanická zahrada.

10) Čtvrť San Lorenzo

Stejně jako čtvrť Trastevere je i čtvrť San Lorenzo turistům méně známá a rozhodně stojí za prohlídku. Původně to byla dělnická čtvrť, dnes je to studentská čtvrť s římskými univerzitami. Kromě studentů je to také oblíbené místo pouličních umělců.

Nejlepší pláže v Římě

V Římě je spousta pamětihodností a zajímavostí, ale výlet do tohoto italského města si pravděpodobně obvykle nespojujete s vynikajícími plážemi. Nicméně, když nasajete spoustu historie, projdete se po chodnících a budete plně ponořeni do prohlídky památek, můžete zatoužit po odpočinku. Pokud do Říma vyrážíte v létě a máte dostatek času, pak vám nic nezabrání v útěku na římské pláže, které se nachází kousek od centra Říma.

1) Sperlonga

Na pláži v městečku Sperlonga si můžete užít také výlety lodí a šnorchlování. Pláž se nachází od Říma zhruba hodinu vlakem, její návštěva však stojí za to.

Sperlonga je nádherné přímořské městečko se světlými bělostnými domky, které se vinou dolů k moři. Jsou tu dvě krásné obloukovité pláže s výběžkem mezi nimi.

Voda je zde křišťálově čistá a pláže jsou neúnavně udržované, což této oblasti vyneslo Modrou vlajku, která není pro pláže v okolí Říma samozřejmostí. Je to pochopitelně jedno z nejlepších plážových měst v Itálii. Můžete si vybrat mezi pláží Ponente, která se nachází pod městem, a pláží Levante, která se krčí pod nedalekým svahem.

2) Santa Marinella

Za necelou hodinu jízdy vlakem se dostanete na pláž v Santa Marinella. Není příliš malebná, ale má nádherně jemný písek, který je při procházce příjemný.

Je to oblíbená římská pláž pro rodiny s dětmi, protože má velmi mělký vstup do moře a díky vlnolamu se pláž zdá být uzavřená a bezpečná. Nabízí také dostatek stínu.

Bezprostředně za pláží se nachází město. Je zde několik dobrých restaurací, které se specializují na přípravu mořských plodů.

3) Fregenae

Fregenae (nebo Fregene) je římská pláž necelou půlhodinu jízdy vlakem od města. Nachází se nedaleko letiště Fumicino. Jedná se o oblíbenou, rušnou a živou pláž, která přitahuje mladé lidi. Nacházejí se zde různé plážové kluby a restaurace a s postupujícím večerem se návštěvníci rozlévají po pláži.

Přesto je zde cítit luxusní tón, který charakterizují stabilimenti, kde můžete očekávat, že si pláž užijete ve velkém stylu. Je to krásná pláž, po které se můžete procházet, pozorovat ostatní návštěvníky pláže a nechat se unášet jemnými vlnami.

Kde se ubytovat v Římě?

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Levné Orientační cena: od 2 481 Kč Prozkoumat
Střední cesta Orientační cena: od 4 281 Kč Prozkoumat
Prvotřídní Orientační cena: od 7 210 Kč Prozkoumat

Nejlevněji se můžete ubytovat v hotelu Cressy, ve kterém dvě osoby zaplatí za jednu noc od 2 481 Kč. Jedná se o zcela obyčejný pokoj, který má sdílenou koupelnu.

Pokud byste si chtěli dopřát lepší ubytování, pak se mrkněte na hotel Casa I Cappuccini. Dvě osoby zde za noc zaplatí od 4 281 Kč. Hotel se nachází jen 500 metrů od Španělských schůdů a 8 minut chůze od slavné fontány Trevi. Samozřejmostí je také Wi-fi zdarma.

Luxusní hotel Babuino 181 je pro vás ideálním místem, pokud si chcete užít svůj pobyt v Římě na maximum. Dvě osoby za jednu noc zaplatí od 7 210 Kč.

Často kladené dotazy

❓Stačí 2 dny na návštěvu Říma?

Dva dny v Římě jsou tak akorát, abyste stihli navštívit ta nejzajímavější místa, pravděpodobně však nestihnete vidět všechno.

❓Je Koloseum zdarma?

K návštěvě Kolosea potřebujete vstupenku nebo alespoň rezervaci. Dospělý člověk za vstup zaplatí 12 eur, studenti pouze 2 eura.

❓Je Řím drahé město?

Řím je jedním z nejdražších měst v Evropě, takže ano, ceny jsou ve většině kategorií vysoké.

5/5 - (6 votes)
Autor článku

Klára Roubová

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.

error: Content is protected !!