Publikováno 10. října 2023 | Aktualizováno 23. května 2024

Jak šetřit vodou v domácnosti: 13 tipů, jak snížit výdaje za vodu

Jak šetřit vodou v domácnosti: 13 tipů, jak snížit výdaje za vodu

Jak šetřit vodou v domácnosti? Tajemství spočívá v každodenních malých krůčcích, díky kterým se na roční vyúčtování za vodu podíváte s úsměvem. A abych vám pomohla, napsala jsem 13 tipů, jak šetřit vodou.

  • Ze všeho nejdůležitější je zkontrolovat, jestli vám těsní všechny trubky, kohoutky a toaleta, ze kterých mohou unikat desítky litrů vody denně.
  • Každý den můžete ušetřit za vodu například tím, že budete vypínat vodu při čištění zubů, mytí rukou a aplikování šamponu ve sprše.
  • Ušetřit můžete také na zahradě. Rostliny zalévejte pouze ráno a večer dešťovou vodou a nezapomínejte kolem stromů a rostlin nasypat vrstvu mulče, která zpomaluje odpařování vlhkosti.

13 tipů, jak šetřit vodou v domácnosti

Je důležité, abychom se naučili šetřit vodou a efektivně ji využívat ve svém každodenním životě. V tomto článku se zaměřím na různé způsoby, jak můžeme snížit spotřebu vody doma i veřejně, což povede zejména k úspoře peněz na našich účtech za vodu.

1) Nenechávejte vodu zbytečně téct

Při čištění zubů nebo mytí rukou nenechávejte vodu puštěnou, ale zapněte ji, až když je čas na opláchnutí. Ponecháním puštěné vody můžete vyplýtvat přibližně 18 litrů vody. Zuby bychom si měli správně čistit přibližně 3 minuty a za tu dobu byste vyplýtvali ještě mnohem víc vody, kdybyste ji nechali téct.

2) Zkontrolujte, jestli toaleta těsní

Dejte do nádržky na vodu záchodu několik kapek potravinářského barviva. Pokud se bez spláchnutí začne barva objevovat v míse, máte netěsnost, která může způsobovat plýtvání i několika desítek litrů vody denně.

3) Vložte plastovou láhev do nádržky na záchod

Na dno litrové láhve dejte centimetr nebo dva písku nebo oblázků, abyste ji zatížili. Zbytek láhve naplňte vodou a vložte ji do nádržky toalety v bezpečné vzdálenosti od ovládacího mechanismu. V průměrné domácnosti může láhev každý den ušetřit i 20 litrů vody, aniž by to poškodilo účinnost toalety.

Úsporu vody ale lze zajistit i jinak. Stačí si pořídit spořič vody na toaletu, díky kterému při spláchnutí spotřebujete až dvakrát méně vody.

4) Sprchujte se kratší dobu

Omezte dobu sprchování na dobu potřebnou k namydlení a následného umytí. Zejména při aplikování šamponu či vlasové masky a holení vodu vypínejte.

5) Místo sprchování si napusťte vanu

Je pochopitelné, že vana by neměla být napuštěná až po okraj – v takovém případě by se vám šetření s vodou příliš nepovedlo. Je však pravda, že při sprchování nemáme kontrolu nad tím, kolik vody proteče do odpadu. Pokud si ale napustíte trochu vody do vany a umyjete se, pravděpodobně spotřebujete mnohem méně vody.

6) Používejte myčku na nádobí – a chytře

Myčka na nádobí může ušetřit několik desítek litrů vody, kterou byste si při ručním mytí nechali protéct mezi prsty. Pokud tedy myčku nemáte, je vhodné zvážit její pořízení. A pokud ji již máte, pak ji zapínejte vždy jen zcela plnou.

7) Při praní prádla se ujistěte, že je pračka plná

Zároveň však svou pračku nepřeplňujte, protože by se tím mohla pokazit. Na jednu pračku můžete ušetřit až několik desítek litrů. Pro úsporu vody a elektrické energie můžete na novějších pračkách použít nastavení ECO. Nezapomínejte, že některé oděvy není třeba prát po každém použití. Tím navíc ušetříte oblečení před rychlým opotřebením.

8) Zalévání zahrady

Pro zalévání zahrady využívejte nasbíranou dešťovou vodu. K zalévání rostlin nepoužívejte hadici, ale konve a zalévejte je pouze ráno nebo odpoledne. Tímto způsobem zabráníte rychlému odpařování.

9) Mytí ovoce a zeleniny

Zeleninu a ovoce umývejte v míse naplněné vodou a vyhýbejte se mytí pod tekoucí vodou. I tímto způsobem můžete ušetřit několik litrů vody.

10) Zkontrolujte těsnost potrubí, hadic a kohoutků

Netěsnosti mimo dům je snazší ignorovat, protože nezaneřádí podlahu a nijak vás nebudou stresovat, jelikož o nich pravděpodobně ani nebudete vědět. Mohou však být ještě více ztrátové než úniky vody uvnitř, zejména pokud se objeví na hlavním vodovodním potrubí.

11) Kolem stromů a rostlin položte vrstvu mulče

Kromě toho, že je mulčování skvělým způsobem, jak dodat vaším stromům a rostlinám lepší vzhled, mulč zpomaluje odpařování vlhkosti, takže nebude nutné je tak často zalévat.

12) Rozmrazujte potraviny v mikrovlnce

Pokud vaříte mražené potraviny nebo zeleninu, můžete místo namáčení ve vodě použít možnost rozmrazování v mikrovlnce na rozmrazovací režim. Díky tomu ušetříte spoustu vody, která by jinak tekla pro nic za nic do odpadu.

13) Některé prádlo perte méně

Některé druhy oblečení, jako jsou svetry, džíny, ručníky, tepláky a bundy, není nutné prát při každém nošení. Ušetříte tak nejen vodu, ale i opotřebení oblečení.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.