Publikováno 21. září 2023 | Aktualizováno 5. října 2023

8 tipů, co vidět v Istanbulu: Památky, zábava a dobré jídlo

8 tipů, co vidět v Istanbulu: Památky, zábava a dobré jídlo

Istanbul nabízí bohatou směsici historických památek, včetně chrámu Hagia Sofia, Modré mešity a Topkapi paláce, spolu s živým atmosférickým trhem v Grand Bazaar a úchvatnými výhledy z Bosporu. Zajímá vás, co všechno byste měli vidět v Istanbulu? Pak jste tu správně!

  • V Istanbulu byste kromě několika nádherných mešit neměli minout ani tržiště. Například Velký bazar (The Grand Bazaar) patří mezi ty největší tržiště vůbec.
  • Nenechte si ujít ani muzea, třeba Muzeum tureckého a islámského umění je velmi zajímavé a podle mého názoru určitě stojí za návštěvu.
  • Stejně jako v každém městě, i v tomto případě doporučím, abyste chodili pěšky. To je nejlepší způsob, jak vidět co nejvíce zajímavých míst.

8 tipů, co vidět v Istanbulu: památky, zábava a dobré jídlo

Istanbul je jedním z největších měst světa. Existuje rovnou několik důvodů, proč byste měli toto město navštívit. Istanbul je starý tisíce let a díky tomu je zde mnoho historických míst, která stojí za to navštívit. Istanbul je nádherný a okouzlijící, s řadou mešit a jejich barevnými dlaždicemi a dramatickou architekturou. Mimo to zde žije mnoho přátelských lidí a co je nejdůležitější, nachází se zde Hagia Sofia, úžasný architektonický počin a jeden z divů světa. V tomto článku jsem napsala 8 tipů, co vidět v Istanbulu, abyste mohli rovnou vyrazit vstříc dobrodružství.

1) Hagia Sofia

Pokud byste v Istanbulu měli čas navštívit jen jedno místo, měla by to být Hagia Sofia. Tato katedrála byla postavena v roce 537 n. l. a dlouhých 900 let byla sídlem konstantinopolského pravoslavného patriarchy. Hagia Sofia byla největším architektonickým počinem Byzantské říše. V roce 1453, kdy Konstantinopol ovládli Osmané, byla Hagia Sofia přeměněna na mešitu. Jako muzeum fungovala až do července 2020. Nyní je z ní mešita.

2) Velký bazar (The Grand Bazaar)

Velký bazar v Istanbulu není jen další trh plný zbytečných krámů. Jedná se o jednu z nejstarších (a také největších) tržnic na světě. Pokud se sem vydáte, počítejte s tím, že zde strávíte dost času – nachází se zde totiž přibližně 1 200 obchodů.

3) Modrá mešita (Mešita sultána Ahmeda)

Modrá mešita se nachází kousek od náměstí Sultanahmet a byla postavena v roce 1616. Je proslulá složitými modrými dlaždicemi, které pokrývají interiér budovy. Vstup do ní je zdarma, a pokud jste ještě nikdy nebyli v žádné mešitě, je to dobrá volba pro začátek. Při vstupu do mešity musíte dodržovat určitá pravidla a vzhledem k velkému počtu turistů, kteří Modrou mešitu denně navštěvují, jsou zde vstupní procedury dobře vysvětleny.

4) Palác Topkapi

Slavný palác Topkapi, který nechal v 15. století postavit Mehmet Dobyvatel, se nachází u Bosporu a byl místem, kde žili a vládli sultáni Osmanské říše. Rozsáhlý komplex je oslnivou přehlídkou islámského umění, s bohatými nádvořími lemovanými složitými ručně malovanými dlaždicemi, spojujícími houštinu přepychově zdobených místností, které jsou ohraničeny cimbuřím a věžemi.

Počítejte s tím, že na úplnou prohlídku paláce Topkapi budete potřebovat alespoň půl dne.

5) Podzemí baziliky Cisterna

Bazilika Cisterna je pravděpodobně jednou z nejpřekvapivějších istanbulských turistických atrakcí. Tato obrovská podzemní hala připomínající palác, kterou podpírá 336 sloupů ve 12 řadách, kdysi uchovávala císařské zásoby vody pro byzantské císaře.

Projekt zahájil Konstantin Veliký, ale dokončil jej císař Justinián v 6. století. Mnohé sloupy použité při stavbě byly recyklovány z dřívějších klasických staveb a jsou opatřeny dekorativními řezbami. Návštěva tohoto místa je velmi atmosférická, sloupy jsou krásně osvětlené a všude kolem vás jemně a vytrvale stéká voda.

6) Hipodrom

Antický hipodrom začal stavět Septimius Severus v roce 203 n. l. a dokončil jej Konstantin Veliký v roce 330 n. l. Byl centrem byzantského veřejného života a dějištěm velkolepých her a závodů vozatajů, ale také frakčních konfliktů. Dnes už toho z hipodromu moc nezbylo, kromě malého úseku zdí ochozů na jižní straně, ale v parku At Meydanı, který dnes na místě stojí, se nachází řada památek.

7) Muzeum tureckého a islámského umění

Muzeum tureckého a islámského umění, které sídlí v paláci Ibrahima Paşa, jenž byl velkovezírem sultána Süleymana Nádherného, je atrakcí, kterou musí navštívit každý, kdo se zajímá o osmanské a islámské umění.

V tomto muzeu je vystavena rozsáhlá sbírka koberců, kterou odborníci na textil označují za ty nejlepší na světě. Je to nejlepší místo, kam se můžete přijít podívat na oslnivou škálu stylů tureckých koberců napříč staletími, než se vydáte na nákupní misi a zakoupíte si svůj vlastní kousek, který si odvezete domů.

8) Mešita Rüstem Paša

V mešitě Rüstem Paşa, která je pravděpodobně nejdokonalejší mešitou v Istanbulu, se nacházejí nejúžasněji zachované dlaždice Iznik ve městě. Těmito dlaždicemi je pokrytý interiér mešity, jsou ručně malované a mají modrou, červenou a zelenou barvu. A protože se jedná o méně známou lokalitu, je pravděpodobné, že je budete moci obdivovat zblízka, aniž byste museli bojovat s davy lidí.

Často kladené dotazy

❓Kdy je nejlepší doba na návštěvu Istanbulu?

Nejlepší doba na návštěvu Istanbulu je obvykle na jaře (duben a květen) a na podzim (září a říjen), kdy je počasí nejpříjemnější.

❓Jaká je doprava v Istanbulu?

Doprava v Istanbulu zahrnuje metro, tramvaje, autobusy, trajekty a taxi. Také je zde možnost využití historického tramvaje na Taksimském náměstí.

❓Kolik dní stačí na návštěvu Istanbulu?

Ideálně byste měli letět do Istanbulu na alespoň 3-4 dny, abyste mohli prozkoumat hlavní památky a zažít tu pravou atmosféru města.

5/5 - (2 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Na webu Kapitalio přináším čtenářům užitečné informace z oblasti financí, cestování, ale třeba i gastronomie. Ve svém volném čase nejraději poznávám nová místa, neodmítnu ale ani den strávený na gauči u čtivé knihy.