Publikováno 22. září 2023 | Aktualizováno 23. září 2023

Co si sbalit do příručního zavazadla a co tam být nesmí

Co si sbalit do příručního zavazadla a co tam být nesmí

Příruční zavazadlo je velmi důležité při cestování letadlem. Co si sbalit do příručního zavazadla? To je z velké části na vás, ale prozradím vám nejzákladnější věci, které si vzít a také to, co si do něj sbalit nesmíte.

 • Na letišti vaše zavazadla podléhají přísné kontrole, proto byste měli mít věci v pořádku již před odjezdem z domova, a stejně tak nezapomeňte ani na cestovní pojištění.
 • Do příručního zavazadla si můžete sbalit například doklady, telefon, svačinu a tekutiny do 100 ml.
 • V žádném případě nesmíte mít v příručním zavazadle ostré předměty, zbraně nebo hořlavé či toxické látky.

Co si sbalit do příručního zavazadla

Když cestujete letadlem, téměř vždy máte nárok na příruční zavazadlo, které si s sebou vezmete na palubu letadla. Měli byste v něm mít nejnutnější věci, které budete během letu potřebovat, ale také věci, které mají vysokou hodnotu – takové věci totiž do odbaveného zavazadla nepatří. Věci v příručním zavazadle by měly být přehledně poskládané do průhledných pytlíků (ty jsou zdarma dostupné i na letišti), díky kterým proběhne vaše kontrola rychleji.

Příručním zavazadlem může být batoh, kabelka, kabinový cestovní kufr, taška na notebook a podobně. K tomu si většinou můžete vzít třeba ještě ledvinku nebo menší kabelku přes tělo, ale o tom se vždy přesvědčte u dané aerolinky.

Co si můžete sbalit do příručního zavazadla

 • Doklady – v příručním zavazadle se určitě budou nacházet nejdůležitější doklady a dokumenty, mezi které patří letenky, pas a občanský průkaz, víza a případně potvrzení o rezervaci hotelu či jiného ubytování.
 • Peníze a platební karty
 • Mobilní telefon, počítač, nabíječka a power banka (většinou s maximální kapacitou do 20 000 mAh
 • Oblečení a obuv na jeden den, případně plavky – oblečení byste měli mít z toho důvodu, kdyby vám náhodou nedorazil kufr včas
 • Hygienické potřeby
 • Lékárnička – základní věci, léky
 • Jídlo a pití

Jídlo a pití v příručním zavazadle

Jak jistě tušíte, na letišti existují určitá omezení a není možné si do příručního zavazadla sbalit cokoliv. To začíná už u tekutin, jejichž objem nesmí přesáhnout 100 ml a zároveň celkový objem nesmí přesáhnout 1 litr. Maximálně tedy můžete mít 10 produktů s tekutinami nepřesahující 100 ml, které dáte do průhledného sáčku.

Tip: Pokud si nechcete kupovat na letišti předraženou vodu, vezměte si do batohu pouze lahev na vodu, kterou si po letištní kontrole napustíte vodou na toaletě nebo na speciálních místech, kde si můžete pitnou vodu do lahve doplnit.

Co se týče jídla, můžete si vzít téměř cokoliv. Nesmí to však být tekuté jídlo – například jogurt v lahvi či pomazánky, které mají na obalu napsaný objem (ml). Můžete si vzít klidně i obložený chleba, ale samozřejmě ideální je mít například bagetu s originálním obalem z obchodu.

příruční zavazadlo, co si sbalit do příručního zavazadla
Věci, které patří do příručního zavazadla

Co si nesmíte sbalit do příručního zavazadla

Obsah vašeho příručního zavazadla bude na letišti podléhat přísné kontrole, takže byste se ještě před odjezdem na letiště měli přesvědčit o tom, že v něm nebudete mít zakázanou věc. Kromě potíží s kontrolou na letišti by se také mohlo stát, že byste nějakou ze svých věcí museli vyhodit. Do příručního zavazadla si nesmíte sbalit tyto věci:

 • Ostré předměty – nůžky na nehty, pilníky, žiletky, nože, vidličky, šroubováky, …
 • Zbraně a hračky vypadající jako zbraně
 • Hořlavé, výbušné nebo toxické látky
 • Tekutiny nad 100 ml (a nebo celkový objem nad 1 litr) – pití, parfémy, sprchový gel, …

Povolené rozměry a hmotnost příručního zavazadla

Co se týče povolených rozměrů a hmotnosti příručního zavazadla, každá aerolinka může mít odlišné požadavky. Většinou však platí, že by rozměry neměly přesáhnout 56 x 45 x 25 cm a váha příručního zavazadla by je většinou stanovena na maximálně 8-10 kg.

Doporučuji si před odletem zjistit, jaké rozměry a hmotnost povoluje aerolinka, se kterou poletíte. Ačkoliv letištní kontrola ne vždy kontroluje každého, nepodceňte situaci a neriskujte pokutu. Před cestou si nezapomeňte vyřídit také cestovní pojištění, které vám může ušetřit spoustu peněz.

Nejčastější otázky

❓Jak si efektivně sbalit do příručního zavazadla?

Sbalte si pouze nejnutnější věci, o kterých s jistotou víte, že je budete potřebovat. Osobně doporučuji zakoupit si miniatury (například u kosmetiky vzorky parfémů, mini balení krému na ruce, desinfekce atp.).

❓Mohu si do příručního zavazadla vzít léky?

Ano, léky si můžete do příručního zavazadla vzít. Léky, které potřebujete pro léčbu, můžete vzít v původním balení, bez omezení množství. Léky, které nepotřebujete pro léčbu, můžete vzít v balení o maximálním objemu 100 ml nebo 100 gramů. Všechny léky musí být umístěny v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku.

❓Co se stane, když budu mít v příručním zavazadle pití o objemu 0,5 litru?

Jelikož se jedná o nepovolenou věc, tak vás letištní ostraha vyzve k tomu, abyste lahev vyhodili. S plnou lahví o objemu 0,5 litru se přes kontrolu bohužel nedostanete.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.