Publikováno 1. listopadu 2023

20 tipů, co vidět v Londýně: Památky, zábava i jídlo

20 tipů, co vidět v Londýně: Památky, zábava i jídlo

Cestujete do Londýna a hledáte tipy, co vidět a navštívit v tomto krásném městě? Připravila jsem 20 tipů na nejlepší památky, zábavu i dobré jídlo v Londýně.

  • V Londýně si nenechte ujít místa jako je Big Ben, Tower Bridge, Westminsterské opatství či Londýnské oko, což jsou nejslavnější londýnská místa.
  • Pokud chcete vidět i něco z kultury, zajděte si do Národní galerie nebo Přírodovědného muzea, kde uvidíte třeba miliardy let staré kostry dinosaurů či fosilie T-Rexe.
  • Místní i světovou kuchyni ochutnáte například na trhu Borough Market, tradiční anglickou snídani si dáte v restauraci E Pellicci.

20 tipů, co vidět v Londýně: Památky, zábava i jídlo

Londýn je hlavní město Spojeného království, které leží na řece Temže. Je to kosmopolitní město s bohatou historií a kulturou. Je to rušné a multikulturní město s mnoha atrakcemi, jako je Buckinghamský palác, Big Ben a Tower Bridge. Zajímá vás, co vidět a navštívit v Londýně? Podívejte se na 20 tipů, které jsem pro vás připravila.

1) Big Ben

Čím jiným bych mohla začít, než nejznámější londýnskou památkou? Pro člověka, který je v Londýně poprvé, je pohled na Big Ben přinejmenším vzrušující. Tato ikonická věž se nachází na severním konci budovy Parlamentu. Je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V současné době je prohlídka vnitřku Big Benu povolena bohužel jen obyvatelům Spojeného království.

2) Interiér Westminsterského paláce

Interiér Westminsterského paláce stojí za návštěvu. Pohled na parlament a jeho ikonickou architekturu zvenčí je rozhodně velkolepý. Ale věděli jste, že si můžete prohlédnout budovy parlamentu a dokonce se zúčastnit debat v Dolní sněmovně nebo Sněmovně lordů? To už je zážitek, který skutečně stojí za zvážení.

3) Westminsterské opatství

Návštěva Westminsterského opatství je jednoznačně jednou z nejlepších aktivit v Londýně. Je to místo, kde jsou korunováni králové a královny, kde jsou pohřbívány slavné osobnosti a kde se konají sňatky. Je zde pohřbeno více než 3 300 osob. Mezi ně patří Isaac Newton, Charles Darwin, Stephen Hawking a většina anglických králů a královen. Na tomto místě také probíhala svatba prince Williama a Kate Middleton v roce 2011 a dne 6. května roku 2023 byl ve Westminsterském opatství korunován král Karel III.

4) Londýnské parky

V Londýně se nachází několik parků, které jsou ideálním místem pro odpočinek od městského ruchu. Podívejte se například do parku svatého Jakuba, který se nachází nedaleko Buckinghamského paláce. Zavítat můžete také do parku Hyde, kde se během roku koná spousta svátečních aktivit.

5) Buckinghamský palác

Buckinghamský palác je královské sídlo. Od roku 1837 je to místo, které britští panovníci nazývají svým domovem. Procházka po třídě The Mall k Buckinghamskému paláci je pro každého, kdo přijede do Londýna poprvé, povinnou záležitostí. Je to také místo, kde můžete sledovat střídání stráží.

6) Projížďka na Londýnském oku (London Eye)

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Londýn si nepochybně dopřejete, když se projedete na Londýnském oku, které dosahuje výšky 135 metrů. Během 30 minut, kdy váš modul pomalu udělá jednu otáčku, se vám naskytne pohled na Parlament, Big Ben a Temži z ptačí perspektivy. V dálce uvidíte katedrálu svatého Pavla, Shard a další slavné londýnské památky. Nejkrásnější výhled si dopřejete při západu slunce.

Vstupenky však nejsou levné. Cena běžné vstupenky začíná na 32,50 librách. Cena zrychlených vstupenek (měnší fronty) začíná na 55 librách. Vstupenku si můžete zakoupit buď bezprostředně před nástupem na Londýnské oko, nebo předem online.

7) Navštivte trh Borough Market

Borough je nejstarší londýnský trh s potravinami, jehož historie sahá až do třináctého století, je rohem hojnosti gurmánských dobrot a je také místem, kde koupíte kvalitní řemeslné výrobky. Dnes už zde nenajdete pouze britské produkty, ale i světové obchodníky a prodejce. Proto zde narazíte například na francouzské sendviče s konfitovaným kachním masem, na skotské vejce či etiopské dušené pokrmy.

8) Tower Bridge

Tower Bridge je nepochybně další ikonou Londýna. Díky svému středověkému stylu si mnoho lidí myslí, že je tento most velmi starý (byl postaven v roce 1894), ale byl navržen tak, aby doplňoval svůj sousední Tower of London. Pokud máte zájem, můžete na věže vystoupat a prohlédnout si Londýn z ptačí perspektivy.

Procházka po mostě je zdarma, ale pokud chcete vylézt na věž a projít se po skleněném chodníku, musíte si koupit vstupenku. Vstupenky si můžete zakoupit předem online nebo přímo na místě u Tower Bridge.

9) Objednejte si anglickou snídani v restauraci E Pellicci

Rodinná kavárna E Pellicci již od roku 1900 zásobuje obyvatele východního Londýna sacharidy a bílkovinami v podobě vajec, masa a smaženého masa. Stopy minulých dob, jako jsou detaily interiéru ve stylu art deco zajistily kavárně E Pellicci status památky II. stupně, ale pravděpodobně nejlepší na této kavárně je to, že smažená jídla, grilované pokrmy a italské talíře připravuje stále stejná rodina.

10) Přírodovědné muzeum

Přírodovědné muzeum v Londýně je domov pro úctyhodných 80 milionů exemplářů rostlin, živočichů, zkamenělin, hornin a minerálů. Toto místo v South Kensingtonu, které je zároveň výzkumnou institucí světové úrovně, je plné zázraků.

Muzeum má skutečně co nabídnout. Například několik miliard let staré kostry dinosaurů, první objevené fosilie T-Rexe na světě, meteorit starý jako naše sluneční soustava a exponáty o savcích, evoluci člověka a objevech Charlese Darwina.

11) Ochutnejte jídlo v Čínské čtvrti

Čínská čtvrť je jedním z londýnských gurmánských klenotů, který se nachází mezi Soho a zavřeným Theatrelandem. Dvojjazyčné nápisy na ulicích, barevné pagody, sochy lvů a velkolepé červenozlaté brány vás přivítají v oblasti plné restaurací a obchodů – mnohé z nich vzaly za své v důsledku pandemie. Nyní je tato čtvrť upravena jako pěší zóna, aby přilákala návštěvníky zpět do supermarketů, jako je See Woo, a míst s rychlým občerstvením, jako je Chinatown Bakery.

12) Výhled z The Shard

72patrový mrakodrap The Shard je nejvyšší budovou Londýna a Spojeného království. Vyhlídková plošina se nachází na vrcholu budovy, v 68., 69. a 72. patře a můžete se tam vydat i vy. Pokud se rádi díváte na svět z ptačí perspektivy, pravděpodobně nenajdete lepší výhled.

13) Katedrála svatého Pavla

Katedrála svatého Pavla je další velmi známou památkou. Dnešní podoba katedrály, kterou navrhl sir Christopher Wren, byla vysvěcena v roce 1697 poté, co velký požár Londýna v roce 1666 zničil tu původní. Konaly se zde pohřby Margaret Thatcherové a Winstona Churchilla, stejně jako svatba prince Charlese a princezny Diany.

Při návštěvě katedrály si prohlédnete její interiér, kryptu a vystoupejte po 528 schodech na kopuli, odkud se vám naskytne další úžasný panoramatický výhled na Londýn. Vstupenky pro dospělého koupíte od 20,5 £, vstupné pro děti stojí od 9 £.

14) Sky Garden

Sky Garden je jedním z novějších mrakodrapů v Londýně, je zajímavý zejména rostlinami, které se tady nachází. V nejvyšším patře se nachází vyhlídková plošina s panoramatickým výhledem na Londýn. Někteří lidé dokonce říkají, že je odtud lepší výhled než ze Shardu.

Návštěva Sky Garden je zdarma 7 dní v týdnu v určitých hodinách, které získáte na oficiálních webových stránkách. Nejlepší je rezervovat si vstupenku předem, protože mají omezený počet míst.

15) Národní Galerie

Londýnská Národní galerie je světoznámé muzeum umění, které se nachází na Trafalgarském náměstí. V galerii jsou vystaveny západoevropské obrazy z období od 13. do 19. století. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout originály obrazů od umělců jako Leonardo da Vinci, Monet, Rembrandt, Turner, Cézanne a Van Gogh.

Vstup do Národní galerie je zdarma. Můžete si předem rezervovat časový úsek, abyste ušetřili čas strávený čekáním ve frontě. Aktuální otevírací dobu a rezervaci časového prostoru najdete na oficiálních webových stránkách.

16) Neal’s Yard

Neal’s Yard je pestrá ulička v londýnské čtvrti Seven Dials nedaleko Covent Garden. Nachází se zde domy, na kterých se to jen hemží nejrůznějšími barvami od růžové, přes žlutou až po modrou. Je to krásné, skryté místo a stojí za to si ho vyfotit. Hned za rohem zajděte do mlékárny Neal’s Yard Dairy, kde najdete úžasné řemeslné sýry.

17) Vyfoťte si červenou telefonní budku

Kdo ještě potřebuje veřejný telefon, když má každý v kapse chytrý telefon? Tyto ikonické telefonní budky by se mohly stát minulostí. Brzy je možná najdete spíše v Britském muzeu než na londýnské ulici. Kreativní lidé však z těchto telefonních budek dělají mikropodniky, kde se prodává káva, zmrzlina a další.

Červené telefonní budky můžete stále vidět po celém městě. Chcete si vyfotit červenou telefonní budku a Big Ben? Nejlépe to uděláte na ulici Great George Street mezi Parliament Street a Horse Guards Road. Jedná se o oblíbenou záležitost, takže si možná budete muset vystát frontu.

18) Absolvujte autobusovou okružní jízdu v Hop On Hop Off

Autobusové výlety obvykle nedoporučuju, jenže pokud jste v Londýně, pak je to úplně něco jiného. Pro ty, kteří jsou ve městě poprvé, jsou vysoké autobusy Hop On Hop Off skvělým způsobem, jak si prohlédnout hlavní památky během několika hodin. Můžete se rozhodnout, zda zůstanete v autobuse a získáte přehled o městě, nebo jej využijete jako dopravní prostředek k přepravě mezi jednotlivými památkami.

19) Načerpejte síly v zahradách Kew

Kew je obří botanická zahrada v jihozápadním Londýně. Půldenní návštěva je skvělým způsobem, jak si odpočinout od městského života. Prohlédněte si skleníky a projděte se po udržovaném pozemku. Jedná se o klidné a pěkné místo v Londýně.

20) Dejte si tradiční Fish & Chips

Fish & chips, neboli ryby s hranolky je klasické britské jídlo. Najdete ho v každé hospodě, ale jednou z nejlepších restaurací v Londýně, kde můžete toto jídlo ochutnat, je The Golden Chippy.

A kam dále plánujete svou cestu? Poradíme vám, co vidět v Edinburghu, ve Varšavě i v Paříži. Poradíme vám ale i při cestách Českem – třeba kam na jídlo v Brně nebo co dělat v Praze.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.