Publikováno 26. října 2023

11 tipů, co vidět v Edinburghu: Památky, zábava i jídlo

11 tipů, co vidět v Edinburghu: Památky, zábava i jídlo

V Edinburghu můžete obdivovat nejen dechberoucí architekturu, ale také navštívit zajímavé památky, užít si zábavu a dobré jídlo. Podívejte se na mých 11 tipů, co vidět v Edinburghu.

  • Při návštěvě Edinburghu nevynechejte Edinburský hrad, což je nejikoničtější stavba v tomto městě, která vtáhne každého turistu.
  • V hlavním městě Skotska si zajděte na trhy a ochutnejte místní speciality, zajít si můžete také do nejvyhlášenějších restaurací v Edinburghu. Tipy na ty nejvyhlášenější jsem zmínila v článku.
  • Jakmile si budete chtít užít klid od rušného centra, zajděte si do botanické zahrady, muzea či na výstavu.

11 tipů, co vidět v Edinburghu: Památky, zábava i jídlo

Edinburgh je hlavním městem Skotska a jedním z nejživějších a nejhistoričtějších měst ve Velké Británii. Své návštěvníky očaruje svým středověkým půvabem, impozantním hradem na skalnatém kopci, bohatým kulturním dědictvím a živým festiválním životem, zejména během známého Edinburghského festivalu v srpnu. Pokud v Edinburghu budete v létě, návštěvu hudebního festivalu určitě doporučuji. A co dalšího vidět a navštívit v Edinburghu? Napsala jsem 11 tipů, díky kterým budete mít jasno.

1) Edinburský hrad

Edinburský hrad je ravděpodobně nejznámější stavba skotského hlavního města. Je to skutečně jedna z nejznámějších turistických akcí Spojeného království a není pochyb, že si hrad svou pozornost zaslouží. Sedí odvážně na vrcholu druhé vyhaslé sopky ve městě a je velkolepou a neustále viditelnou připomínkou historických kořenů osídlení.

2) Navštivte místní trhy

Edinburgh je nejen domovem nejlepších restaurací ve Velké Británii, ale také místem, kde se konají velmi chutné trhy, na kterých najdete místní speciality všeho druhu. V neděli dopoledne se vydejte do Stockbridge na trh s pouličním jídlem a farmářskými produkty, který se koná každý týden.

3) Královská botanická zahrada

Botanická zahrada v Edinburghu je veřejně přístupná zahrada na okraji Nového Města se stromy, rostlinami a květinami z celého světa. Návštěvu tohoto místa doporučuji zejména v případě, kdy si chcete užít klidné místo daleko od ruchu města. V samotné zahradě se nachází více než 13 000 živých exemplářů zasazených do více než 70 akrů krásné krajiny s panoramatickým výhledem na město.

4) Výhled z Calton Hill

Vychutnejte si panoramatický výhled na panorama Edinburghu z kopce Calton Hill, kde se kromě samotného výhledu nachází také sbírka pozoruhodných historických památek v řeckém stylu a také galerie současného umění.

Vydejte se na procházku po Calton Hill a užijte si výhled na některé z hlavních historických památek města. Dohlédnete například na Arthurovo sedlo či palác Holyrood.

5) Navštivte Hotel Balmoral

Hotel Balmoral je více než jen hotel, je to jedna z nejznámějších budov ve městě. Pokud přijedete do Edinburghu přes vlakové nádraží Waverley, jako první vás pravděpodobně zaujme impozantní budova tohoto hotelu. Je to hotel, který navazuje na ty nejvelkolepější tradice. Restaurace v tomto hotelu nesoucí název Number One je oceněná michelinskou hvězdou.

6) Ochutnejte jídlo z nejvyhlášenějších restaurací

Město je sice malé, ale počet úžasných restaurací v Edinburghu vás možná překvapí. Mezi klasické restaurace patří například restaurace The Kitchin s dlouholetou michelinskou hvězdou, která je oblíbená u místních obyvatel i návštěvníků, a restaurace Martin Wishart, kde se klasická francouzská vysoká kuchyně kombinuje s čerstvými skotskými produkty.

Restaurace Timbeyard si od svého otevření v roce 2012 získala pověst restaurace, která je vyhledávána těmi, kdo hledají trvale udržitelné a sezónní menu. Sídlí v bývalém skladišti a provozuje ho rodina, která dává přednost místním dodavatelům, přičemž mnoho ingrediencí na jídelním lístku pochází ze sběru kousek za městem. Dále bistro The Little Chartroom na Bonnington Road, které provozuje manželské duo, vyvolalo na edinburské gurmánské scéně vlny díky své odvážné a inovativní nabídce.

7) Výšlap na Arthur’s Seat (Arthurovo sedlo)

Výstup na vrchol této starobylé vyhaslé sopky z její základny v parku Hollyrood trvá pouhých 45 minut. Z vrcholu je ale nádherný výhled na celé město. Spatříte hodinovou věž nejhonosnějšího edinburského hotelu Balmoral, Nelsonův památník a impozantní mohutnost Edinburského hradu.

8) Vydejte se do strašidelných sklepení

Vyděste se při strašidelné noční prohlídce Edinburghu při svíčkách. Prohlídka podzemního města mrtvých se vydá po stopách hledačů mrtvol Burke & Hare z 18. století, kteří pro anatomickou školu vykopávali mrtvé v temných sklepeních pod městem, kde prý straší zlovolná přítomnost.

9) Národní muzeum Skotska

Příběh Skotska, od geologie po sociologii, je vyprávěn ve svěžím a živém stylu v nové odvážné budově v romantickém Starém Městě. Pokud máte rádi historii a rádi si prohlédnete zajímavosti z každé země, pak si nenechte návštěvu Národního muzea Skotska uniknout.

10) Udělejte si výlet do Leithu

Leith je neustále se rozvíjející edinburská čtvrť, která si rychle buduje pověst kosmopolitní a kulturně významné čtvrti. Zajít si zde můžete třeba do historického divadla Leith Theatre, které bylo zachráněno před zchátráním a nechybí zde ani výborné restaurace a moderní bary, ve kterých se pravidelně konají různé akce.

11) Ochutnejte tradiční skotskou whisky

Pokud toužíte ochutnat whisky, vydejte se na jednu z procházek s průvodcem po městě, kde navštívíte nejlepší edinburská místa s whisky. Tu ochutnáte při doprovodu skotského folklóru a vyprávění průvodce o zajímavostech a historii. A pokud se chcete podívat na proces výroby whisky ještě důkladněji, kupte si vstupenku na prohlídku palíren na jižní Vysočině.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.