Publikováno 18. října 2023

9 tipů, co vidět ve Varšavě: Památky i zábava

9 tipů, co vidět ve Varšavě: Památky i zábava

Varšava je krásné město, ve kterém můžete zažít plno zajímavých věcí a podívat se na významná místa. Zajímá vás, co dělat a vidět ve Varšavě? Podívejte na mých 9 tipů.

  • Při návštěvě Varšavy si nenechte ujít Staré Město, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Ve Varšavě se nachází spousta zajímavých muzeí a dalších kulturních míst, nenechte si ujít zejména Muzeum historie polských Židů a Vědecké centrum Kopernik.
  • Ať už chcete odpočívat a nebo si užít prozkoumávání historie Varšavy, zavítejte do Lázeňského parku, kde můžete s klidem strávit i celý den.

9 tipů, co vidět ve Varšavě: Památky i zábava

Varšava je hlavní a největší město Polska, které bylo založeno ve 13. století. Varšava je díky svému Starému Městu na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto město je bohaté na historii, kulturu i zábavu a nudit se zde rozhodně nebudete. V tomto článku jsem pro vás napsala 9 tipů, co vidět ve Varšavě.

1) Staré Město (Stare Miasto)

Centrální varšavská čtvrť Staré Město je jednou z nejoblíbenějších částí města a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato historická čtvrť, která byla obnovena po bombardování za druhé světové války, kdy byla její větší část zničena, je plná restaurací, uměleckých galerií, obchodů a kaváren.

Staré Město je turisticky velmi oblíbené místo, proto doporučuji návštěvu už před 10. hodinou ranní, abyste se vyhnuli davům. Počítejte také s o něco vyššími cenami v podnicích na náměstí.

2) Muzeum historie polských Židů

Historie je nedílnou součástí každého města a ve Varšavě můžete navštívit muzeum polských Židů, které vás seznámí s židovským obyvatelstvem, holocaustem a různé sbírky a dočasné výstavy. Toto muzeum má tisíce recenzí, které dokazují, že se zde návštěvníkům líbilo a přišlo jim poslání muzea velmi užitečné.

3) Ulice Krakovské předměstí

Ulice Krakovské předměstí byla kdysi začátkem trasy, která spojovala Varšavu s Krakovem – odtud pramení její název. Nyní se zde nachází plno obchodů a restaurací, ale i památek – včetně Czapského paláce (kde kdysi žil polský skladatel Frédéric Chopin), prezidentského paláce ze 17. století a pomníků významných polských osobností, jako je Adam Mickiewicz a Mikuláš Koperník.

4) Palác kultury a vědy

Pokud se chcete podívat na Varšavu z výšky, navštivte Palác kultury a vědy v centru města. Jedná se o výškovou budovu vysokou 237 metrů, která byla postavena v 50. letech 20. století jako dar Sovětského svazu Polsku. Dnes budova slouží jako centrum kulturních a vědeckých akcí, jsou v ní muzea, kanceláře a další patra, ale co můžete jako turisté udělat, je koupit si vstupenku do nejvyššího patra a pokochat se výhledem shora. Nebude vám to trvat dlouho, možná půl hodiny, ale jako zážitek to stojí za to, protože je to považováno za jednu z nejlepších věcí, které můžete ve Varšavě dělat. Toto místo doporučuji navštívit jen za příznivého počasí.

5) Královská cesta

Téměř všechny historické památky Varšavy se nacházejí na jedné ose, která začíná na Zámeckém náměstí a pokračuje na jih asi 15 kilometrů, než dorazí k paláci Wilanów. Říká se jí Královská cesta. Na této linii se nacházejí kostely, parky, paláce, akademické instituce a honosné měšťanské domy, proto se rozhodně vyplatí si po této ose udělat procházku.

6) Lázeňský park

Lázeňský park je největší park ve Varšavě, který má co nabídnout. Nachází se zde historické budovy, zahrady a muzea. Park vznikl v 18. století a tehdy působil jako královské lázně. Strávit zde den je ideálním způsobem, jak si zajistit dostatek zábavy či odpočinku (nebo obojího) na celý den.

7) Královský hrad

Varšavský Královský hrad má za sebou pohnutých 700 let, během nichž byl dvakrát zbořen, jednou Švédy v polovině 17. století a podruhé Němci za druhé světové války. Od poslední rekonstrukce v 80. letech 20. století slouží hrad jako muzeum, kde si můžete prohlédnout apartmány krále Zikmunda II. Augusta ze 16. století a navštívit sněmovnu, která je pramenem polské demokracie a kde byly provedeny změny polsko-litevské ústavy, jež zavedly nebývalou náboženskou toleranci.

8) Vědecké centrum Kopernik

Špičkové polské muzeum vědy bylo otevřeno v roce 2010 a nabízí více než 400 interaktivních exponátů v šesti zónách, z nichž každá se zabývá jinou oblastí, od Kořenů civilizace až po Světelnou zónu, která zkoumá podstatu světla. V expozici Svět v pohybu si můžete vyzkoušet například simulátor zemětřesení nebo pohyblivý model zobrazující lidskou kostru na kole, v zóně Člověk a životní prostředí se dozvíte o městských ekosystémech, stavebních technologiích.

9) Kostel svaté Anny

Kostel svaté Anny na Krakovském předměstí je jednou z nejstarších památek města, byl založen v roce 1454. V 17. století musel být kostel nejméně čtyřikrát přestavěn, až v roce 1788 získal svou poslední neoklasicistní fasádu. Ve výklencích mezi sloupy a pilastry jsou pod mohutným frontonem umístěny sochy čtyř evangelistů. Nezapomeňte tento kostel navštívit, jeho návštěvu spojte s prozkoumáváním ulice Krakovské předměstí.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.