Publikováno 6. října 2023 | Aktualizováno 10. října 2023

12 tipů, co vidět v Paříži: Památky, zábava a jídlo

12 tipů, co vidět v Paříži: Památky, zábava a jídlo

Paříž je krásné, romantické město, které nabízí spoustu možností. Nevíte, co vidět a navštívit v Paříži? Pak si uvařte dobrý čaj a ponořte se do tohoto článku, kde vám prozradím rovnou 12 tipů.

  • V Paříži si nenechte ujít návštěvu Baziliky Sacré-Coeur, muzea Louvre a zámku Versailles.
  • Navštivte kavárnu Café de Flore, ve které si dáte něco dobrého a kromě toho zažijete pravou pařížskou atmosféru.
  • Milovníci módy by neměli vynechat návštěvu muzea Yves Saint Laurent a milovníci literatury zase dům, ve kterém žil Victor Hugo.

12 tipů, co vidět v Paříži: Památky, zábava a jídlo

Paříž, hlavní město Francie, je známá svou bohatou historií, uměním a kulturou. Nachází se na březích řeky Seiny a nabízí návštěvníkům nespočet ikonických pamětihodností, jako je Eiffelova věž, zámek Versailles a katedrála Notre-Dame. Paříž je také proslulá svou kulinářskou scénou a romantickou atmosférou, což ji činí jedním z nejoblíbenějších turistických cílů na světě. Pojďte se podívat na 12 tipů, co vidět a navštívit v Paříži.

1) Bazilika Sacré-Coeur de Montmartre

Možná byste čekali, že začnu Eiffelovou věží – tu ale všichni dobře známe, proto dám přednost bazilice Sacré-Coeur, což je katolická bazilika nacházející se ve čtvrti Montmartre. Vyniká svou výškou a také vzhledem – je totiž téměř celá bílá, a to ji dodává na originalitě. Baziliku můžete navštívit zdarma.

2) Opéra Garnier

Nádherná budova opery Le Palais Garnier, která je vrcholným dílem architektury Napoleona III., je honosná doslova ze všech stran. Její fasáda je pokryta ornamenty a bustami, stejně jako l’Harmonie a La Poésie, dvě pozlacené měděné sochy, které z výšky lemují vchod. Pokud se budete chtít podívat také na interiér, připravte si 14 € za vstup.

3) Muzeum Louvre

Co by byla návštěva Paříže bez návštěvy muzea Louvre? (A samozřejmě i Eifellovky, ale o té si povíme za chvíli). Louvre je nejnavštěvovanější muzeum na světě a skrývá ohromné množství exponátů (až 35 000 uměleckých děl), a to od pravěku až po 21. století. Počítejte s tím, že všechno za jednu návštěvu rozhodně neuvidíte, ale můžete muzeum navštívit i několikrát – prodávají dokonce i vícedenní vstupenky.

4) Forum des Halles

Obchodní centrum v Paříži čítá zhruba 150 obchodů a restaurací. V roce 2016 na místě proběhla rekonstrukce střechy, která je teď velmi fotogenická. Koncept nakupování se na tomto místě drží už skutečně dlouho – na tomto místě vznikla první tržnice již v roce 1 100.

5) Muzeum Yves Saint Laurent

Milovníci módy si nemohou nechat ujít návštěvu muzea věnované módnímu návrháři jménem Yves Saint Laurent, které je skutečně velmi autentické. Muzeum se totiž nachází v budově, kde sám Yves Saint Laurent navrhoval oděvy a návštěvník si tak může prohlédnout místa, kde sám návrhář kdysi seděl a tvořil své legendární kousky. Základní vstupné je 10 €.

6) Zámek Versailles

Zámek Versailles je bezpochyby jednou z nejnavštěvovanějších pařížských atrakcí, a to z dobrého důvodu. I když revolucionáři možná vyhnali poslední francouzské krále a královny, jsme rádi, že toto nádherné architektonické dílo nechali bez úhony.

Na zámku Versailles můžete kráčet po stopách historických osobností, jako byla například Marie Antoinetta. Navštívíte také Zrcadlový sál, ve kterém se kromě více než 300 zrcadel nachází také lustry, u kterých budete mít díky zrcadlům pocit, že jsou naprosto všude. Nezapomeňte navštívit také zámecké zahrady.

7) Vítězný oblouk

Vítězný oblouk nechal postavit Napoleon v roce 1806 na oslavu svého vítězství v bitvě u Slavkova. Vystoupejte po téměř 300 schodech nebo vyjeďte výtahem na vrchol, odkud se vám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů na Paříž, a to přímo na Champs-Élysées až k Louvru. Pro vstup dovnitř a na vyhlídkovou plošinu je třeba mít vstupenku zakoupenou online nebo u vchodu, ale každý může přijít obdivovat zdobenou fasádu zdarma. Základní vstupné je 13 €.

8) Eiffelova věž

Kontroverzní mřížová věž z tepaného železa Gustava Eiffela vyvolává mezi Pařížany polaritu už od doby, kdy byla postavena pro Světovou výstavu v roce 1889. Dnes je Eiffelova věž jednou z nejoblíbenějších a nejlépe rozpoznatelných památek ve městě – a samozřejmě i na celém světě. Základní vstupné na ‚Eiffelovku‘ je 18.10 €, což není zrovna nejlevnější vstupenka.

9) Hřbitov Père Lachaise

Proč byste měli v krásné Paříži mít tak morbidní nápad, jako jít se podívat na místní hřbitov? Protože je neodmyslitelnou součástí města a je zde pochováno mnoho známých osobností. Mezi ně patří třeba Oscar Wilde, Edith Piaf a Jim Morrison. Procházka tímto místem je rozhodně zážitek, který byste si v Paříži neměli nechat ujít.

10) Café de Flore

Vstoupit do Café de Flore je jako vstoupit do časové kapsle, do doby, kdy byl Levý břeh bohémskou enklávou Pabla Picassa a Ernesta Hemingwaye. Interiér – červené kabinky, mahagon, leštěné mosazné zábradlí – se od dob Art Deco změnil jen málo, ale každý, kdo je někým, ví, že nejlepší místa v domě jsou ve skutečnosti venku na chodníku. I po setmění si do kavárny chodí posedět spousta lidí a atmosféra má v tuto dobu také své kouzlo.

11) Les Bouquinistes

Procházky podél břehů Seiny jsou stejně oblíbené a staré jako město samo. Po obou stranách řeky, zhruba od ostrova Île Saint Louis k Louvru, se nacházejí Bouquinistes, nezávislí prodejci použitých a antikvárních knih, starých map, pohlednic a nejrůznějších suvenýrů. Je to činnost, která se odměňuje trpělivostí – možná najdete historický poklad – filmový plakát nebo první vydání knihy, které si můžete koupit a odvézt domů.

12) Maison de Victor Hugo

Pokud vás zajímá, jaký asi byl život spisovatele Victora Huga, pak máte možnost navštívit dům, ve kterém část života žil. Dům se nachází na náměstí Place des Vosges a můžete se v něm seznámit s obdobím jeho života před exilem, v exilu v jeho domě na Guernsey a po exilu a se speciálními výstavami jeho děl včetně kreseb.

Nejčastější otázky

❓Jaké jsou tradiční pařížské pokrmy?

Tradiční pařížské pokrmy zahrnují například croissanty, quiche lorraine, bagety, šneky, ratatouille a crème brûlée.

❓Jaké je nejlepší období pro návštěvu Paříže?

Nejlepší období pro návštěvu Paříže je obvykle jaro a podzim, kdy je počasí příjemné a turistické atrakce nejsou tak přeplněné.

❓Kde se nachází nejlepší výhled na Paříž?

Nejlepší výhled na Paříž lze získat z Eiffelovy věže, baziliky Sacré-Cœur nebo vrcholu věže Montparnasse.

Užitečné odkazy:

Nejlepší věci, které byste měli vidět v Paříži [EN] – thetourguy.com

10 nejkrásnějších míst v Paříži [EN] – cometoparis.com

5/5 - (2 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.