Publikováno 8. března 2024

TOP 5: Nejlepší WiFi routery 2024 + Jak vybrat

TOP 5: Nejlepší WiFi routery 2024 + Jak vybrat

Wifi routery jsou dnes nezbytnou součástí téměř všech domácností. Vybrat nejlepší WiFi router může být ale náročnější, než se na první pohled zdá. Není snadné vyznat se v množství nabízených modelů a najít v nich ten, který vám bude naplno vyhovovat. Abych vám co nejvíce pomohla hledání usnadnit, podělím se s vámi o své tipy, které můžete uplatnit při nákupu nového síťového směrovače.

  • Nejlépe hodnoceným routerem je dvoudílný model s inovativním vzhledem Deco E4, který skrze mesh systém zajistí stabilní připojení a poradí si i s vícepatrovými domácnostmi.
  • Stálicí je i po mnoha letech od vydání router výrobce TP-Link, model TL-WR841N, díky kterému získáte doslova za pár korun vše potřebné a i něco navíc, např. službu WTS pro rychlé spárování ostatních zařízení.
  • Kdo dává přednost nejnovějším technologiím, toho zaujme novinka od Asusu – router RT-AX52, pro který není vysokorychlostní připojení žádný problém.

Jak vybrat WiFi router

V první řadě zvažte, kolik peněz hodláte do nového routeru investovat. Ceny jednotlivých modelů se pochopitelně liší. Na trhu se setkáte s wifi routery, které stojí pár stokorun, ale i s modely, jejichž cena přesahuje hranici 5 tisíc korun. Vše tak závisí nejen na možnostech vašeho rozpočtu, ale především na funkcích, které od routeru očekáváte. Větší obnos si připravte, pokud toužíte po vyšší rychlosti internetového připojení či potřebujete, aby nový směrovač poskytoval telefonní služby.

Většina routerů je kompatibilní s jakýmkoli poskytovatelem internetových služeb, ale i přesto si před zakoupením informaci raději ověřte. Zvláště pak v případě, že uvažujete o kombinaci routeru a modemu. Modemy totiž využívají technologii, která je založená na typu připojení, které nabízí váš poskytovatel internetu a v případě, že se rozhodnete používat kabelový modem, jež podporuje např. DSL technologii, na surfování po internetu můžete zapomenout. Na oficiálním webu jakéhokoliv internetového poskytovatele naleznete seznam routerů a modemů, které jsou kompatibilní s nabízenými službami. Než tedy vyrazíte prozkoumávat nabídku kamenné prodejny, zavítejte nejprve na stránky poskytovatele.

Dále se ujistěte, že vámi zvolený model podporuje rychlost internetu, za kterou měsíčně platíte poskytovateli. Mějte rovněž na paměti, že většina routerů je inzerována s kombinací rychlostí na frekvencích mezi 2,4 GHz a 5 GHz, avšak zařízení v praxi nepoužívá obě frekvence současně, takže nabízená kombinace je poněkud zavádějící. Nezapomeňte se proto zaměřit na maximální rychlost, kterou model nabízí. V poslední řadě prozkoumejte přídavné funkce, abyste včas zvážili, zda je skutečně využijete a abyste neinvestovali zbytečně peníze navíc.

TOP 5: Nejlepší WiFi routery v roce 2024

Rychlá a stabilní síť WiFi je velmi důležitá, zejména pokud pracujete z domova či s oblibou relaxujete u online počítačových her. Skrze internet vyřizujete své bankovní platby a jste v neustálém kontaktu s rodinou a přáteli. Není tedy pochyb, že je třeba zvolit WiFi router s nejlepším dosahem, na který se budete moci kdykoliv spolehnout. Pojďme si představit 5 modelů, které by vám v roce 2024 neměly uniknout.

1) Wifi router TP-Link Archer C6

Pokud patříte mezi náročné uživatele, neměl by vám uniknout model od stálice na trhu, TP-Linku. Jejich model Archer C6 nabízí nejvyšší možnou technologii WiFi 802.11ac, která je podpořena pěti anténami, díky kterým bude moci síť bez problému využívat i vícečlenná rodina. Samozřejmostí je vysokorychlostní připojení, které je podpořené dvoupásmovým signálem. I přesto, že se na první pohled jedná o klasický router, zdání klame. Archer C6 nabízí mimo standardního využití i službu Access Point, kterou využijete, když budete chtít pro návštěvu vytvořit bezdrátový přístupový bod. Samotné nastavení routeru je intuitivní, postačí když si stáhnete bezplatnou aplikaci Tether, která je dostupná pro veškerá chytrá zařízení.

A jaké jsou recenze na tento Wifi router? Uživatelé si pochvalují rychlost sítě, jež dosahuje hodnoty až 1000 Mb/s, i jednoduchou instalaci skrze již zmíněnou aplikaci. Pozitivně hodnotí i menší velikost routeru, díky které se model snadno vejde za televizní obrazovku.

TP-Link Archer C6 Orientační cena: 961 Kč Podívat se na web →

2) Wifi router TP-Link TL-WR841N

V případě, že chcete sáhnout po léty prověřeném modelu, mohl by vám vyhovovat router TL-WR841N. Kvalitní připojení dokáže zajistit, jak v domácnosti, tak i v menší firmě. Za doslova pár korun obdržíte celou řadu funkcí i dostatečný výkon. Nastavení modelu je snadné, postačí vám k němu webová aplikace, případně můžete využít i chytrý telefon. Vzhledem k nízké ceně je lákavá i jeho přenosová rychlost, která pracuje na standardu IEEE 802.11n a dosahuje hodnoty až 300 Mb/s. I přesto, že se jedná o starší model, setkáte se zde s možností rychlého spárování skrze službu WPS. TP-Link TL-WR841N navíc patří mezi wifi routery, které koupíte skutečně levně.

Hodnocení routeru od výrobce TP-Link je plné kladných recenzí, které si nemohou vynachválit především snadné zprovoznění modelu do pár minut či vysokou funkčnost, která odpovídá uvedeným parametrům.

TP-Link TL-WR841N Orientační cena: 390 Kč Navštívit web →

3) Wifi router TP-Link Deco E4

U výrobce TP-Link zůstaneme i nadále. Při pohledu na jejich model Deco E4 ani nebudete mít pocit, že se před vámi nachází síťový směrovač. Router se totiž skládá ze dvou částí, které spíše připomínají módní doplněk, než přístroj k zajištění rychlého připojení. Opak je ale pravdou. Jedná se o vysoce propracovaný mesh systém, který zajistí stabilní pokrytí celého rodinného domu a nabídne až neskutečnou rychlost – 1167 Mb/s! I když se budete nacházet na opačné straně, než na které je router uložen, stále budete mít bezproblémový přístup k síti. Každá ze dvou částí se navíc dá volitelně rozmístit po domě, a vaše zařízení se tak připojí k té, jejíž signál se nachází blíže.

Uživatelé si na portálu Heureka pochvalují téměř nulové výpadky i skvělý signál, který zůstává stabilním i v dvoupatrovém domě. Co je bráno jako negativum je náročnější instalace routeru, neboť je při ní nutné správně naladit polohu obou satelitů, což nemusí každému vyhovovat.

TP-Link Deco E4 Orientační cena: 984 Kč Navštívit web →

4) Wifi router TP-Link Archer AX23

Posledním modelem, který si od výrobce TP-Link představíme, je router Archer AX23, který disponuje čtyřmi výkonnými anténami, jež zajistí stabilní připojení i vícero zařízením najednou. Funguje na principu WiFi 6, díky níž rychlost dosahuje až 1,8 Gb/s. Abyste se nemuseli strachovat, že se vaše síť ocitne pod útokem hackerů, je zde použit zabezpečovací protokol WPA3, který vás ochrání v každé situaci. Jedná se rovněž o router, který je podporován téměř všemi poskytovateli internetu napříč celou Evropou.

Model Archer AX23 se těší oblibě díky svému výkonu, který obdržíte za relativně nízkou cenu. Vyzdvihována je i snadná instalace a vysoký dosah sítě.

TP-Link Archer AX23 Orientační cena: 1 129 Kč Navštívit web →

5) Wifi router Asus RT-AX52

Novinkou na trhu je Wifi router od značky Asus – model RT-AX52, který nabídne nejen inovativní design, ale také vysokorychlostní připojení, ať už doma nebo v kanceláři. Disponuje čtyřmi anténami, které zajišťují plynulý příjem signálu, jenž je úměrně rozdělován mezi veškerá připojená zařízení. Jeho rychlost dosahuje hodnoty až 14400 Mb/s a pokud se připojíte skrze jeden z LAN portů, získáte až 1 Gb/s rychlost.

I přes nízký počet recenzí je většina z nich kladná. Zákazníci vyzdvihují snadné nastavení skrze mobilní aplikaci s českou lokalizací i neustálý přehled o všech zařízeních v síti.

Asus RT-AX52 Orientační cena: 1 299 Kč Navštívit web →

Nejčastější otázky

❓Jaká je životnost Wifi routeru?

Běžný Wifi router vydrží správně fungovat pouze 3-5 let, pak se pravděpodobně dostaví první potíže s internetovým připojením. Tyto potíže vyřešíte jednoduše tak, že si pořídíte nový router, jenž bude fungovat lépe.

❓Proč se nemůžu připojit k Wi-Fi?

Možností může být několik. Nejdříve zkontrolujte, jestli je router správně zapojený, poté se ujistěte, že je umístěn v dosahu Wi-Fi sítě. Nezapomeňte router restartovat – ačkoliv je to velmi snadný postup, často se tím problém vyřeší. Pokud se vám stále nedaří připojit k Wi-Fi, kontaktujte svého poskytovatele internetu.

❓Jak zlepšit sílu signálu Wi-Fi?

Zkuste umístit router na vyvýšené místo a zajistěte, aby okolo něj nebyly žádné předměty (zejména kovové předměty a elektronická zařízení). Můžete vyzkoušet také změnu kanálu Wi-Fi v nastavení routeru či použít Wi-Fi extender.

4.7/5 - (6 votes)
Autor článku

Alice Kollárová

Když zrovna nevytvářím poutavé články, ráda si přečtu dobrou knížku, vypiju šálek kvalitního čaje nebo se ztrácím ve změti kytarových akordů. Mým cílem je se ve psaní neustále zlepšovat a dělat čtenářům svou prací hezčí den.