Publikováno 11. března 2024

TOP 5: Nejlepší čtečka knih 2024 + Jak vybrat

TOP 5: Nejlepší čtečka knih 2024 + Jak vybrat

Jste vášnivými čtenáři a chtěli byste si s sebou na cesty vzít více než jen jednu knihu? Pak by se vám mohla hodit praktická čtečka knih, do které se bez problému vejde klidně celá knihovna. Připravila jsem pro vás přehled nejlepších čteček knih roku 2024, ze kterého si jistě vyberete tu nejlepší pro vás.

  • Nejlépe hodnocenou čtečkou knih je bezpochyby novinka na trhu – Onyx Book Note Air 3, která nabídne nejen širokoúhlý displej, ale rovněž překvapí celou řadou nejmodernějších technologií a oslnivým designem.
  • Pokud hledáte léty prověřený model, neměla by vám uniknout čtečka od PocketBook 629 Verse, jež zaujme nízkou cenou, za kterou obdržíte vše potřebné k zajištění pohodlného čtení.
  • Čtenářům, kteří rádi zkoušejí nové funkce, by se mohla zalíbit čtečka značky PocketBook 743G InkPad 4, který je oblíbený i kvůli funkci Text-to-Speech, která z „obyčejné“ e-knihy vykouzlí během několika málo sekund audioknihu.

Jak vybrat čtečku knih

Někdo by mohl namítnout, že digitální čtení není totéž co čtení klasických knih z papíru. Na druhou stranu elektronické čtečky knih umožnily, aby čtení mohlo být dostupnější než kdykoliv předtím. S elektronickou čtečkou si můžete dlouhou chvíli zkrátit prakticky kdekoliv a její další předností je, že je až neuvěřitelně skladná a vejde se prakticky do jakékoliv kabelky či menšího batohu. Podle jakých kritérií ale čtečku knih vybírat? Pojďme si představit, co byste měli mít při jejím výběru na paměti.

U většiny čteček knih se setkáte s velikostí průměrného brožovaného románu, tedy zhruba mezi 15 až 19 centimetry. Budete tak titul moci snadno číst ve formátu, na který jste zvyklí u papírových forem knih. Pokud ale z nějakého důvodu potřebujete rozměry stránek či velikost písma měnit, zvolte čtečku, která funkci umožňuje. S tím úzce souvisí ostatní funkce obrazovky, jako je ostrost, kontrast a upravitelný jas. Většina elektronických čteček používá metodu, kterou můžeme nazvat tzv. elektronickým inkoustem, nebo-li e-inkem, který na obrazovce vytváří vizuální obraz, jenž se až nápadně podobá pohledu na skutečnou stránku papíru. E-ink se vyznačuje ostrým kontrastem a zároveň slabým světlem, které má zabránit zvýšené únavě očí při delším čtením z obrazovky.

Dalším parametrem, na který se při výběru zaměřte, je velikost paměti, kterou budete potřebovat využívat. Klasickým čtenářům postačí základní modely, jejichž velikost úložiště začíná na 4 GB a které dokážou pojmout i tisíce knih. Knihomolové mohou zvolit velkokapacitní model, který pracuje s pamětí o velikosti až 32 GB.

Pokud knihy nejen rádi čtete, ale také je s oblibou posloucháte, ověřte, že vámi zvolená čtečka umožňuje poslech audioknih. Pokud ano, zkontrolujte, jaký typ platforem pro přehrávání zvuku čtečka podporuje.

Poslední parametr, který by vám neměl uniknout, se týká výdrže baterie. Ta samozřejmě závisí na četnosti používání čtečky. I modely v nižších cenových kategoriích se mohou pochlubit kapacitou baterie, která bez dobití vydrží v provozu i několik týdnů. Pochopitelně, čím více druhotných funkcí bude čtečka zajišťovat, tím rychleji se vybije. Patří mezi ně vyšší jas, barevné kontrasty, automatické otáčení stránek i již zmíněná možnost poslouchat audioknihy.

TOP 5: Nejlepší čtečka knih 2024 + Jak vybrat

Vzhledem ke skutečnosti, že se čtečky knih staly tak populárními, jsou nyní k dispozici v cenových kategoriích, ve kterých si tu svou vybere naprosto každý. Cena nejlevnějšího zařízení na trhu se pohybuje kolem 1 500 Kč, nejdražší verze čtečky přesahuje i deset tisíc korun. Kromě samotné ceny čtečky počítejte i s dalšími náklady, které se dotknou vašeho rozpočtu. Patří mezi ně obal na čtečku, nabíječka i ochranný kryt obrazovky. A pochopitelně i nákup jednotlivých e-knih. Nyní už si ale pojďme konečně představit nejlepší čtečky knih roku 2024.

1) Čtečka knih Amazon Kindle Paperwhite 5

Klasikou mezi čtečkami je model PaperWhite 5 od Kindle Amazon. Spadá do střední cenové kategorie a nabídne vše, co očekáváte. Na první pohled vás překvapí její nízká váha, která vám umožní začíst se i na dlouhé hodiny. Mírně zahnutý tvar čtečky skvěle padne do ruky a potěší i funkce rychlého otáčení stránek. Díky vysoce kontrastnímu displeji, jenž naplno využívá výše zmíněnou metodu E-Ink, vám bude připadat, že čtete reálnou knihu. Začíst se můžete i na dovolené u moře, neboť PaperWhite 5 je ošetřen matnou povrchovou úpravou, která umožní četbu i na přímém slunečním světle. S četbou nebude sebemenší potíž ani v nočních hodinách, neboť čtečka disponuje snadno nastavitelným podsvícením, které si můžete upravit tak, aby vaše oči zbytečně netrpěly. Potěší i vysoká kapacita baterie, kterou lze dobít pomocí přiloženého USB-C kabelu, skrz který lze zároveň nahrávat i zakoupené e-knihy.

Zákazníci si pochvalují kvalitní zpracování celé čtečky i dlouhou výdrž baterie. Zamrzet může pomalejší odezva systému na dotyková gesta během procházení hlavního menu a chybějící česká lokalizace.

Amazon Kindle Paperwhite 5 Orientační cena: 4 390 Kč Podívat se na čtečku knih →

2) Čtečka knih PocketBook 629 Verse

Jednou z levnějších, ale stále kvalitních čteček je PocketBook 629 Verse. Její největší výhoda spočívá v podpoře až 25 různých formátů knih, se kterými je schopna pracovat. Disponuje sympatickým 6palcovým dotykovým displejem, který velikostně můžeme přirovnat k jakémukoli bezrámečkovému chytrému telefonu. Čtečka má v sobě zabudovanou funkci SMARTlight, prostřednictvím které můžete bez problémů nastavovat jas i teplotu barev dle vaší libosti. Pokud by vám snad téměř 9GB vnitřní paměť nedostačovala, můžete její kapacitu navýšit prostřednictvím paměťové karty. Samozřejmostí je schopnost připojit se k síti WiFi, i předem zabudovaný slovník, v němž si můžete vybrat až z 11 různých jazyků.

Čtečka se těší vysoké oblibě díky přijatelné ceně i intuitivnímu ovládání. Čtenáři si pochvalují přehledné menu, českou lokalizaci i funkci nočního režimu, který chrání zrak.

PocketBook 629 Verse Orientační cena: 2 699 Kč Podívat se na čtečku knih →

3) Čtečka knih Onyx Book Note Air 3

Pokud patříte mezi skutečné knihomoly a hledáte luxusní designový kousek s mnoha funkcemi, neměla by vám uniknout čtečka výrobce Onyx Book, který teprve nedávno představil svůj model s dechberoucím rozlišením (2480 x 1860 px) Note Air 3. Nejen že se jedná o čtečku, která poskytne čtení ve velkém formátu, ale rovněž nabídne funkci přesného kreslení pro zaznamenání vašich náčrtů a poznámek. I proto Note Air 3 disponuje hned dvěma dotykovými vrstvami, které umožní bezproblémové ovládání bez jakýchkoli záseků. Váš zrak bude chráněn příjemným měkkým světlem s nastavitelnou teplotou, díky kterému budete moci číst nebo zaznamenávat své nápady dlouhé hodiny. Čtečka je vhodná pro vášnivé čtenáře, které jistě potěší svou 64GB pamětí a podporou přídavných paměťových karet. Samozřejmostí je vysokokapacitní baterie i funkce manuálně nastavitelného předčítání.

Zákazníkům se na čtečce líbí naprosto vše, od možnosti zapisovat své poznámky, přes možnost připojit se k internetu a číst články online, až po extrémně rychlou odezvu displeje. I proto je model od Onyx Book nejlépe hodnocená čtečka knih na trhu.

Onyx Book Note Air 3 Orientační cena: 11 049 Kč Podívat se na čtečku knih →

4) Čtečka knih PocketBook 743G InkPad 4

Musím vám představit i novější model značky PocketBook, čtečku 743G InkPad 4, jež se může pochlubit nejnovějším E Ink displejem, který čtenářům poskytne vysoký kontrast i okamžitou odezvu po dotyku. Téměř 8palcový displej nabídne nastavitelný jas i teplotu barev. Nespornou výhodou je přítomnost zabudovaného reproduktoru a s ním související podpora technologie Bluetooth, jež zajistí možnost knihy nejen číst, ale také je poslouchat prostřednictvím audioverze. Skrze funkci Text-to-Speech budete schopni si z jakékoliv e-knihy během pár okamžiků vytvořit audioknihu, neboť vám ji bude předčítat přirozený hlas. Díky odolnému krytu IPX8 není čtečka náchylná na poškrábání, a vy se tak nebudete muset bát vzít si ji naprosto kamkoliv.

Čtečka InkPad je oblíbená nejen díky funkci předčítání, ale také kvůli dostatečné kapacitě baterie, která vydrží nabitá i několik týdnů.

PocketBook 743G InkPad 4 Orientační cena: 6 429 Kč Podívat se na čtečku knih →

5) Čtečka knih Amazon Kindle Oasis 3

Stejně jako výrobce PocketBook, má i značka Kindle Amazon svého druhého zástupce, který patří mezi oblíbené. Jedná se o čtečku Oasis 3, která nabídne působivý 7palcový dotykový displej, jenž je opětovně podpořen technologií E-Ink pro pohodlnější čtení. Kapacita vnitřní paměti je více než dostatečná (32 GB), a umožní tak stažení spousty a spousty e-knih. Oasis 3 podporuje celou řadu nejčastěji používaných formátů (DOC, MOBI i PDF), takže uspokojí i náročné čtenáře. Samozřejmostí je možnost připojení k WiFi síti i využití služby Bluetooth. 

Zákazníci si pochvalují příjemné podsvícení displeje obrazovky i možnost regulovat teplotu zobrazení. Někteří z nich postrádají českou lokalizaci a možnost rozšířit paměť čtečky o paměťovou kartu.

Amazon Kindle Oasis 3 Orientační cena: 6 390 Kč Podívat se na čtečku knih →

Nejčastější otázky

❓Jaký formát e-knih je kompatibilní s čtečkou knih?

Čtečky knih podporují nejčastěji formáty jako PDF, EPUB, MOBI a další. Vždy si ale zkontrolujte kompatibilitu s vaším konkrétním modelem čtečky knih.

❓Kde můžu stahovat e-knihy do čtečky knih?

E-knihy můžete koupit v internetovém knihkupectví, kde je koupíte podstatně levněji než ty tištěné. Některé e-knihy lze také stáhnout zdarma.

❓Můžu používat čtečku knih na čtení ve tmě?

Samozřejmě. Spousta čteček má vestavěné osvětlení, díky kterému můžete číst knihy klidně i v noci. Některé modely mají i regulovatelnou intenzitu osvětlení, stejně jako telefony.

5/5 - (3 votes)
Autor článku

Alice Kollárová

Když zrovna nevytvářím poutavé články, ráda si přečtu dobrou knížku, vypiju šálek kvalitního čaje nebo se ztrácím ve změti kytarových akordů. Mým cílem je se ve psaní neustále zlepšovat a dělat čtenářům svou prací hezčí den.

error: Content is protected !!