Publikováno 20. října 2023 | Aktualizováno 12. prosince 2023

Kam na vánoční trhy v roce 2023: 8 tipů na nejhezčí trhy v ČR i v Evropě

Kam na vánoční trhy v roce 2023: 8 tipů na nejhezčí trhy v ČR i v Evropě

Vánoce 2023 jsou za rohem a brzy budou opět v plném proudu vánoční trhy. Kam vyrazit na vánoční trhy v letošním roce? Mám pro vás 8 tipů na ty nejhezčí v Česku i v Evropě.

  • Mezi nejkrásnější české trhy nepochybně patří ty na pražském Staroměstském či Václavském náměstí, v Brně pak na náměstí Svobody.
  • Velmi oblíbené jsou zahraniční vánoční trhy v Evropě – třeba ve Vídni, v Drážďanech či ve Štrasburku. Na těchto trzích bývá hodně lidí, proto je lepší vyrazit už ráno.
  • Většina vánočních trhů začíná už v listopadu a trvají buď do Štědrého dne, nebo až do prvního lednového týdne v roce 2024.

Kam na vánoční trhy v roce 2023: 8 tipů na nejhezčí adventní trhy v ČR i v Evropě

Vánoční trhy jsou neodmyslitelnou součástí každých Vánoc. Je to místo, kde se scházíme s rodinou a přáteli, dopřejeme si něco teplého k jídlu a pití a uděláme si radost rozkošnou ozdobou na stromeček, nebo nakoupíme zbytek vánočních dárků. Pojďte se podívat, kam vyrazit na vánoční trhy v roce 2023. Mám pro vás rovnou 8 tipů na trhy z Česka i evropských měst.

Vánoční trhy v Česku 2023

1) Praha

Praha je bezpochyby nejpopulárnějším místem pro vánoční trhy v Česku. V Praze se nachází adventních trhů rovnou několik a na každém můžete vidět, koupit a ochutnat něco jiného, takže se vám jen tak neokoukají. Nejnavštěvovanější jsou trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, nevynechejte však ani trhy na Náměstí republiky a Náměstí Míru.

Na vánočních trzích si můžete zakoupit různé ozdoby, řemeslné výrobky a třeba dokoupit dárky k Vánocům. Pražské vánoční trhy nabízí hlavně velký výběr jídla a pití – výjimkou není trdelník, langoše, uzeniny či oříšky a mnoho dalšího. Samozřejmostí je také spousta stánků s punčem a svařákem, které jsou neodmyslitelnou součástí každých vánočních trhů.

A kdy jednotlivé vánoční trhy začínají a končí se dozvíte níže:

  • Staroměstské náměstí: Každý den od 2. 12. 2023 do 6. 1. 2024 (od 10:00 do 24:00 hod)
  • Václavské náměstí: Každý den od 2. 12. 2023 do 6. 1. 2024 (od 10:00 do 24:00 hod)
  • Náměstí Republiky: Každý den od 25. 11. 2023 do 24. 12. 2023 (od 10:00 do 19:00 hod)
  • Náměstí Míru: Každý den od 20. 11. 2023 do 24. 12. 2023 (od 10:00 do 19:00 hod)
  • Pražský hrad: Každý den od 23. 11. 2023 do 6. 1. 2024 (pondělí-čtvrtek: od 9:00 do 18:00 hod, pátek-neděle: 9:00 do 19:00 hod)
  • Anděl: Každý den od 24. 11. 2023 do 24. 12. 2023

Podrobněji se o vánočních trzích v Praze dočtete v článku Vánoční trhy Praha 2023.

2) Brno

V Brně se hlavní adventní trhy nachází na náměstí Svobody a nebudou zde chybět stánky s tradičními českými výrobky, jako jsou vánoční ozdoby, keramika a jídlo. Další adventní trhy se budou nacházet na Zelném trhu, Dominikánském náměstí a Moravském náměstí. Vánoční trhy v Brně jsou jednou z nejpopulárnějších akcí ve městě a je to ideální příležitost pro nasátí vánoční atmosféry, ochutnání dobrého jídla a pití a dokoupení vánočních dárků.

Vánoční trhy v Brně začínají 24. 11. 2023 a skončí 23. 12. 2023. Těšit se můžete také na doprovodný program ve formě koncertů, představení, výstav a dětských programů.

3) Olomouc

Olomouc je známá svými krásnými vánočními trhy. Hlavní trhy se nachází na Horním a Dolním náměstí a jsou obklopeny historickými budovami. Ani na těchto trzích nebude chybět spousta stánků, ale ani kluziště, kde si můžete zapůjčit brusle a užít si tu pravou zimní atmosféru klidně i bez sněhu. Kromě toho na trzích v Olomouci vidět také živá zvířata.

Na Horním náměstí se bude nacházet více než 80 stánků, na Dolním náměstí to bude o něco klidnější. Vánoční trhy v Olomouci jsou otevřeny od 18. listopadu do 23. prosince 2023.

Vánoční trhy v Evropě 2023

4) Vídeň

Vánoční trhy ve Vídni jsou nádherné a pořádá se i mnoho zájezdů z České republiky, díky kterým se pohodlně dopravíte až na místo. Je třeba počítat s tím, že se na trzích ve Vídni bude nacházet mnoho lidí, kteří zde každoročně přijíždějí z dalších evropských měst. Návštěva vídeňských trhů ale rozhodně stojí za to a nakoupíte si zde originální dekorace, takové, které na adventních trzích v Česku neseženete. Doporučuji vyrazit v dopoledních hodinách, kdy ještě na trzích nebývá tolik lidí.

Najdete zde více než 20 trhů, z nichž největší je na náměstí Freyung, oblíbené jsou také trhy na náměstí Schönbrunn, náměstí Mariahilfer a náměstí Naschmarkt. Vánoční trhy ve Vídni jsou naprosto skvělým způsobem, jak si užít atmosféru Vánoc a ochutnat tradiční rakouské pokrmy a nápoje.

5) Drážďany

Drážďanské vánoční trhy jsou další velmi populární destinací. Najdete zde více než 20 trhů, z nichž největší je na náměstí Altmarkt. Vánoční trhy v Drážďanech jsou údajně jedny z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších trhů v Německu. Letos se budou konat od 29. listopadu do 24. prosince.

Hlavní trh se nachází na náměstí Altmarkt. Najdete zde více než 200 stánků s tradičními německými výrobky. Další trhy najdete na dalších 11 místech po celých Drážďanech, včetně náměstí Neumarkt, náměstí Prager Straße a náměstí Frauenkirche.

6) Štrasburk

Vánoční trhy ve Štrasburku jsou jedny z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších v Evropě. Konají se každoročně od konce listopadu do konce prosince a navštíví je mnoho lidí z celého světa. Další trhy se konají na dalších 11 místech po celém Štrasburku, včetně náměstí Gutenbergplatz, náměstí Place Broglie a náměstí Place de la Cathédrale.

7) Kodaň

Kodaň je sice už o něco dál než Vídeň či Berlín, návštěva tamních adventních trhů vás však nezklame. Hlavní trh se nachází na nábřeží Nyhavn, kde najdete více než 100 stánků s tradičními dánskými výrobky, které jsou perfektní jako dárek, který přivezete svým blízkým.

Adventní trhy v Kodani se budou pravděpodobně konat, stejně jako loni, v termínu od 18. 11. 2023 do 31. 1. 2024.

8) Berlín

Berlínské vánoční trhy nabízejí něco pro každého. Najdete zde tradiční německé jídlo, výrobky a další, k dispozici jsou ale také trhy s mezinárodní kuchyní a trhy zaměřené pro děti. A jaké trhy jsou v Berlíně nejoblíbenější?

Vánoční trh na Alexanderplatz je největším a nejznámějším adventním trhem v Berlíně. Nachází se na náměstí Alexanderplatz a nabízí více než 200 stánků s tradičními německými výrobky a potravinami.  Vánoční trh na Gendarmenmarkt se nachází na historickém náměstí Gendarmenmarkt v centru Berlína. Nabízí tradiční německé trhy s vánoční atmosférou. Vánoční trh na náměstí Wittenbergplatz se nachází v berlínské čtvrti Charlottenburg. Nabízí tradiční německé trhy a také trhy s jídlem mezinárodních kuchyní. 

5/5 - (8 votes)
Autor článku

Dominika Pauerová