Publikováno 1. listopadu 2023 | Aktualizováno 4. prosince 2023

17 tipů, co vidět v Drážďanech: Památky, zábava i jídlo

17 tipů, co vidět v Drážďanech: Památky, zábava i jídlo

Výlet do Drážďan je vždy dobrý nápad. V tomto městě je totiž plno míst, které stojí za návštěvu. V článku prozradím 17 tipů, co vidět v Drážďanech. Zaměřím se na památky, zábavu i nějaké to jídlo.

  • Mezi památky, které byste v Drážďanech neměli vynechat, patří zejména Katedrála Nejsvětější Trojice, zámek Zwinger či Královský zámek Residenzschloss.
  • Pokud se chcete vydat vstříc kultuře, naplánujte si návštěvu Německého hygienického muzea, Zelené klenby či Muzea vojenské historie.
  • V Drážďanech nezapomeňte navštívit obchod s mléčnými výrobky jménem Pfunds Molkerei, který má dechberoucí interiér, jenž byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejkrásnější obchod na světě.

17 tipů, co vidět v Drážďanech: Památky, zábava i jídlo

Drážďany mají bohatou historii, která sahá až do 12. století. Ve středověku byly významným obchodním centrem a v 18. století se staly jedním z nejvýznamnějších kulturních center Evropy. V tomto období zde vznikly mnohé významné barokní stavby, jako například Zwinger, Frauenkirche nebo Semperoper.

Dnes se jedná o oblíbené německé město, kam Češi s oblibou jezdí, jelikož to (zejména z Prahy) není příliš daleko. Přes Vánoce tady probíhají oblíbené vánoční trhy, kam si můžete v listopadu či prosinci zajet a spojit to s prohlídkou města. A co vidět v Drážďanech? To vám povím v následujících 17 tipech.

1) Katedrála Nejsvětější Trojice (Hofkirche)

Katolickou Katedrálu Nejsvětější Trojice nechal v 18. století postavit saský panovník August III. jako protiváhu protestantskému Frauenkirche. Barokní kostel je jednou z nejkrásnějších staveb v Drážďanech.

Původní drážďanský dóm se během spojeneckého bombardování města za druhé světové války ocitl v troskách. V 80. letech 20. století ji ale obnovila východoněmecká vláda. Dnes se návštěvníci mohou opět kochat krásou této katedrály, která byla zdobena zlatem.

Drážďanská katedrála je také známá svým neobvyklým kulatým tvarem. Při obnově byly do stavby nové budovy zakomponovány části původní stavby. Vedle oltáře byl navíc jako vzpomínka na minulost umístěn zkroucený a ohořelý kříž, který se kdysi nacházel na vrcholu kopule.

2) Zámek Zwinger

Dalším důmyslným architektonickým dílem v Drážďanech je zámek Zwinger. Toto místo byste při své návštěvě Drážďan rozhodně neměli vynechat. Od počátku 19. století toto místo nabízí pohled na život na vysoké noze, turnaje a dvorské slavnosti té doby. Je to německý komplex galerií, umění, pavilonů, nádvoří a muzeí.

Při procházce zámkem uvidíte spoustu uměleckých expozic, které vám pomohou dozvědět se více o historickém postavení města. Místo je obklopeno krásnými zahradami, které lemují porcelánové předměty a fyzikální a matematické přístroje.

3) Zlatý jezdec

Zlatý jezdec se třpytí v poledním slunci a stojí uprostřed velkého kamenného nádvoří. Na rozdíl od mnoha slavných bronzových soch, které mezitím ztratily svůj lesk, se tento zlatý deskový monolit krále Augusta II. třpytí dál.

Tato umělecká památka, známá také jako Socha Augusta Silného, pochází z roku 1736. Nachází se na Novoměstské tržnici.

4) Plavba po Labi (Elbe)

Naloďte se na parník s pádly a vydejte se na plavbu po Labi. Z řady zážitků, jako je plavba na zámku Pillnitz nebo jednodenní plavba parníkem po Saské vinařské stezce, si jistě vyberete vodní dobrodružství, které bude vyhovovat vašim osobním preferencím. Večer je řeka nejkrásnější, protože se od ní odráží veškerý třpyt světel.

5) Vánoční trh Striezelmarkt

Pokud se chystáte navštívit Drážďanské náměstí Striezelmarkt v adventním období, pak rozhodně musíte navštívit zdejší vánoční trhy, kam se každý rok vydávají desítky až stovky tisíc lidí z celého světa. Striezelmarkt je jedním z nejstarších a nejznámějších vánočních trhů v Německu, jehož historie sahá až do 15. století. Samotný trh je sváteční extravagancí, která se nachází v srdci historického Starého města.

Trh nabízí množství vyzdobených dřevěných stánků s nejrůznějším zbožím. Při procházce tržní ulicí narazíte na mnoho z těchto stánků, kde se prodává tradiční vánoční pečivo ze sušeného ovoce, ořechů, koření a moučkového cukru.

6) Pfunds Molkerei

Pfunds Molkerei je naprosto nádherný, ručně malovaný obchod s mléčnými výrobky, kde najdete ty nejlepší sýry na světě. Toto nádherné místo se nachází ve východní části Nového Města a bylo otevřeno v roce 1892 bratry Pfundovými.

Od té doby je zapsáno v Guinnessově knize rekordů jako „nejkrásnější obchod s mlékem na světě“. Pyšní se působivou plochou 247,9 m² ručně malovaných dlaždic podél stěn, podlah a stropů.

drážďany, co vidět v drážďanech, cestování, cestovní průvodce
Foto: Theresa Block/Unsplash

7) Německé hygienické muzeum

To zní docela nudně, nemyslíte? Ale není. Ve skutečnosti se jedná o dost zajímavé muzeum, ve kterém se vám naskytne pohled třeba na zdravotnictví před několika sty lety.

Boj lidstva se zdravím, zdravím a hygienou je příběh starý jako svět. Byli byste nejspíš pořádně překvapeni, kdybyste věděli, jak se pracovalo ve zdravotnictví ještě před pouhými 200 lety.

V určitém historickém období dokonce velká část Evropy považovala koupání za nečistotu. Jak už nejspíš tušíte, Německé hygienické muzeum může při prohlídce skrývat mnohem více překvapení, než by se na první pohled mohlo zdát. Nachází se východně od Starého Města a je plné překvapení pro rodiče i děti, je to ideální místo, kam přivést zvídavou vědeckou mysl.

8) Velká zahrada (Grosser Garten)

Vhodně pojmenovaná Velká zahrada (Grosser Garten) je v teplých měsících útočištěm pro odpočinek. Ústředním bodem parku je Letní palác, mistrovské barokní dílo ze 17. století.

Jedná se o jeden z prvních příkladů barokní architektury v Německu. Okolí paláce je od roku 1814 veřejným parkem. Nyní je největším parkem v Drážďanech a nachází se v něm Zoo Drážďany a botanická zahrada, kde si návštěvníci mohou prohlédnout řadu stromů, keřů a květin. Od dubna do října jezdí po parku miniaturní vláček.

9) Brühlova terasa

Terasovitá promenáda s výhledem na Labe, Brühlova terasa (Brühlsche Terrasse), je oblíbeným místem setkávání, které si vysloužilo přezdívku „Balkón Evropy“.

Kdysi byla součástí drážďanských ochranných valů. V letech 1739 až 1748 však byly valy přeměněny na krásnou zahradu. Dnes se návštěvníci rádi procházejí po promenádě a kochají se nádhernými výhledy a prohlížejí si působivé sochy a architekturu v okolí.

10) Královský zámek

Královský zámek Residenzschloss je velkolepý renesanční palác ze 14. století. Poté, co byl v roce 1701 zničen při požáru, byl znovu postaven a nyní je považován za jednu z nejpůsobivějších staveb v Německu. Doporučuji prohlídku interiéru, který jen dokazuje, že zdejší králové měli opravdu dobrý (a hlavně drahý) vkus.

11) Zelená klenba

V Zelené klenbě (Grünes Gewölbe) se nachází jedna z největších sbírek pokladů v Evropě. Nachází se v drážďanském zámku a obsahuje více než 4 000 předmětů. Návštěvníci tohoto barokního zámku zde najdou nádherná umělecká díla, včetně zlatých figurek a neobvyklých kousků, jako jsou pozlacené poháry ze pštrosích vajec.

Je také výkladní skříní úžasné sbírky drahokamů a šperků, včetně 41karátového drážďanského zeleného diamantu. Tento téměř bezchybný jablkově zelený drahokam je největším zeleným diamantem na světě – a to už stojí za návštěvu, nemyslíte?

12) Semperova opera

Semperova opera (Semperoper), postavená v roce 1841, je působivou ukázkou barokní architektury. Nachází se přímo v historickém centru Drážďan. Je pojmenována po svém architektovi Gottfriedu Semperovi.

Semperova opera je sídlem Saského státního orchestru a baletu Semperovy opery. Stavba byla během své historie několikrát přestavěna – požár v roce 1869 poškodil část stavby a spojenecké bombardování v roce 1945 zničilo velkou část budovy. Semperova opera byla přestavěna jako přesná replika, s výjimkou několika moderních vymožeností. Znovuotevřena byla přesně 40 let po svém zničení 13. února 1985.

V roce 2002 byla budova bohužel opět poškozena, když se rozvodnila nedaleká řeka Labe. Byla však opravena a je opět otevřena pro prohlídky.

13) Knížecí průvod

Knížecí průvod (Fürstenzug) je velmi rozsáhlá nástěnná malba umístěná na vnější stěně krásného nádvoří konírny drážďanského zámku.
Tato venkovní nástěnná malba zobrazuje průvod, který zahrnuje většinu saských panovníků z let 1127 až 1918, počínaje Konrádem Velikým. Původní malbu vytvořil malíř Wilhelm Walther v letech 1890 až 1876.

Umělec do obrazu zahrnul i sám sebe a objevuje se jako poslední postava v Průvodu knížat. Originál byl vytvořen keramickou technikou sgrafita. Když však tato nástěnná malba vybledla, byla nahrazena 25 000 míšeňskými keramickými dlaždicemi a dnes je největší porcelánovou nástěnnou malbou na světě.

14) Kunsthofpassage

Kunsthofpassage je výkladní skříní moderního umění. Tato pestrá a nápaditá čtvrť se nachází v drážďanské studentské čtvrti Neustadt. Pasáž tvoří několik nádvoří, kde se návštěvníci mohou procházet kolem rozmarně pomalovaných budov.

15) Panometr

Získejte 306stupňový pohled na drážďanskou historii prostřednictvím živých obrazů. Poznejte architekturu a městské umění zblízka díky hlasové prohlídce s průvodcem. Tento audiovizuální zážitek vás obklopí světly a zavede vás do minulosti Drážďan.

Objevíte tak Drážďany z roku 1756, kdy kolem vás ožije detailní obraz města, nebo se projděte panoramatem zničených Drážďan po bombardování za druhé světové války během každoroční výroční akce Panometr.

16) Muzeum vojenské historie

Pokud vás zajímají detaily historického válčení, pak si nenechte ujít prohlídku rozsáhlého Vojenského historického muzea Bundeswehru v Drážďanech. Tam můžete prozkoumat minulost Německa a dozvědět se, jak válečné stroje vedly k lidskému pokroku ve světě techniky.

Muzeum se nachází severně od Nového Města, v rozsáhlém elegantním komplexu neoklasicistních budov. Pokud pojedete na návštěvu do centra tramvají, vystupte na zastávce Stauffenbergallee. Odtud pak můžete projít na sever přes pamětní park Denkmal der Roten Armee až k muzeu.

17) Restaurace Kutscherschänke

Když vám vyhládne, nezapomeňte ochutnat německou kuchyni. Byla by celkem škoda jít se najíst do fast foodu a neochutnat místní dobroty. Německá restaurace Kutscherschänke má velmi dobré hodnocení a můžete si zde dát například cibulačku, hovězí žebra, uzeného lososa, zvěřinu a mnoho dalšího.

Podobné články:

Kam na jídlo v Drážďanech: 12 tipů na nejlepší restaurace

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.