Publikováno 6. listopadu 2023 | Aktualizováno 2. ledna 2024

Spořicí účty: Srovnání úrokových sazeb v roce 2024

Spořicí účty: Srovnání úrokových sazeb v roce 2024

Umět si zvolit banku, která vám poskytne nejvýhodnější úrok na spoření nemusí být snadné. Aby pro vás bylo rozhodování co nejjednodušší, připravila jsem pro vás přehled českých bankovních společností a jejich nabídek, které se liší nejen výší roční úrokové sazby, ale také celkovou délkou spoření.

Spořicí účty: Srovnání úrokových sazeb v roce 2024

Spořicí účet je skvělý způsob, jak si odkládat peníze a vytvořit si tak finanční rezervu a nebo si ušetřit dostatek peněz na vysněnou věc. Jenže jaký spořicí účet má nejvýhodnější úrok v roce 2024? Připravila jsem srovnání 10 bank, které na spořicích účtech nabízí výhodné úročení.

1) Airbank

Pokud si plánujete založit spořicí účet u Airbank, zvažte, kolik našetřených peněz na něj hodláte převést. Počáteční částka je důležitá pro výši úrokové roční sazby. V případě, kdy zůstatek na vašem spořicím účtě nepřesáhne hranici 250 tisíc korun, získáte vcelku výhodný 5% úrok. Varianta je vhodná i v případě, když chcete spoření založit vašim nezletilým dětem nebo spořit při studiu na vysoké škole. Spoření se vyplatí i v případě, kdy částka nepřesáhne půl milionu korun, neboť je úročena lukrativními 4 %. Pro vyšší částky se však založení spořicího účtu příliš nevyplatí – do 1 milionu korun obdržíte pouze symbolický 0,1% úrok, který při překročení hranice klesne na nulu. Dále mějte na paměti, že podmínkou pro připsání úroku je nutné každý měsíc alespoň pětkrát zaplatit platební kartou.

2) Komerční banka

O poznání výhodnější a méně podmínek si kladoucí je spořicí účet od Komerční banky. V případě, že již vlastníte její běžný účet, postačí, když z něj každý měsíc přepošlete alespoň stokorunu na spoření. Zůstatek vám bude úrokován roční 6% sazbou, dokud částka nepřevýší výši 200 000 Kč. Další výhodou je i skutečnost, že našetřené peníze můžete ze spořicího účtu kdykoliv vybrat, aniž byste přišli o výhodný úrok.

3) Raiffeisen bank

Spořicí účet od Raiffeisen bank nese název HIT PLUS a je úzce provázán s jejich běžným kontem. Pokud se rozhodnete si spoření založit, bude vám zároveň založen i běžný účet, ke kterému jakožto nový klient získáte i půlroční odměnu ve výši 500 Kč, jež vám bude pravidelně měsíčně vyplácena. Postačí, když alespoň třikrát v měsíci zaplatíte v kamenném či internetovém obchodě platební kartou. A nyní již k samotnému spoření – pokud výše vkladu nepřevýší půl milionu korun, získáte příznivou 5,2% úrokovou sazbu. To je ideální třeba v případě, kdy šetříte na nový vůz či plánujete menší rekonstrukci vaší domácnosti.

Aktuálně můžete získat odměnu až 3 000 Kč za založení účtu u Raiffeisen bank. Po dobu půl roku vám bude na účet vypláceno 500 Kč. Stačí pouze 3x za měsíc zaplatit kartou a odměna je vaše.

4) Unicredit bank

U Unicredit bank nenaleznete klasický spořicí účet, který nejspíš očekáváte. Vybrat si musíte z jednoho ze tří typů běžných kont (OPEN, START a TOP), jež se liší měsíčními platbami i zahrnutým cestovním pojištěním. Ať už si však zvolíte kterýkoli z nich, máte jistotu, že vaše peníze budou do částky dvou milionů korun ročně úrokovány až 6 %. Úrok samotný je složen ze základní a bonusové sazby, kde každá z nich dosahuje hodnoty 3 %. Pokud chcete dosáhnout i bonusové sazby, musíte v měsíci provést alespoň tři platby debetní kartou.

5) MONETA

Klasičtější model spořicího účtu naleznete v síti MONETA. Zde se setkáte s lákavou nabídkou úrokové sazby ve výši 5,3 % s garancí až do 1 milionu korun. Další výhodou jsou nulové poplatky za vedení konta i možnost si peníze kdykoliv vybrat. Myslí zde i na ty, kteří chtějí spořit vyšší částky, neboť úroková sazba nad jeden milion korun se pohybuje v hodnotě 0,5 % ročně.

6) Trinity bank

Méně známější společností je Trinity bank, jež svým klientům nabízí spořicí účet Výhoda+. I přesto, že se vám nejspíše nebude zdát úroková sazba příliš vysoká, vězte, že na druhou stranu může být výše vašich vkladů neomezená. Kolika procentní úrok máme na mysli? Jedná se o roční sazbu s 2,58% úrokem, přičemž nemusíte mít zřízen ani běžný účet, ani splňovat další podmínky. Veškeré vedení účtu je zdarma a peníze máte neustále k dispozici.

7) Fio banka

U Fio banky se setkáte se speciálním typem spoření prostřednictvím tzv. Fio konta. Nelze v něm uskutečňovat SIPO platby ani nastavovat inkaso, neboť našetřené finance lze pouze převádět na předem nastavený účet. Pokud chcete výhodně úročit pouze nižší částky, nejspíše budete spokojeni. Společnost nabízí svým klientům 5,5% úrok do výše 200 tisíc korun. V případě, že chcete úročit částky vyšší, připravte se na hluboký propad úrokové sazby – kolem 0,15 %. I pro vás však existuje řešení. Můžete si dále založit i Fio spořicí účet, jenž disponuje 4% úrokem a možností neomezeného vkladu.

8) mBank

Pokud si rádi vybíráte z vícero variant, nejspíše vás zaujme nabídka spořicích účtu u společnosti mBank. Pro klienty si zde připravili tři typy spořicích účtů – mSpoření, eMax Plus a mVklad. Pojďme si je blíže rozebrat.

První varianta je určena těm z vás, kteří nemíní spořit dlouhodobě a jen si chtějí čas od času „odložit“ přebytek financí. Do 100 tisíc korun získáte obstojný 5,5% úrok.

Druhým typem je již zmíněný spořící účet eMax Plus, jenž nabízí sice nižší (4%) úrok, avšak až do výše půl milionu korun. Jeho výhodou je i skutečnost, že na něj lze přeposílat peníze i z kont založených u jiných společností.

Poslední varianta – mVklad – je vhodná pro spoření v rámci několika let. Čím déle budete spořit, tím vyšší úrokovou sazbu získáte. Při pravidelných vkladech se za rok dostanete z 0,01 % na 0,10 %.

9) Česká spořitelna

Mezi veterány ve světě bankovnictví patří bezesporu Česká spořitelna, která svým klientům nabízí úrokovou sazbu ve výši 5 %. Zvláště vřelá je k „majitelům“ tzv. Plus účtu, což je varianta běžného konta. Těm do hodnoty 200 tisíc korun připíše 4% úrok. Pokud ovšem zmíněnou částku překročíte, výše úrokové sazby se rapidně sníží na 0,01 %. Zde opět mají výhodu klienti s běžným účtem, kterým po překročení hranice budou finance úročeny symbolickými 0,2 %.

10) Banka CREDITAS

Stejně jako v případě mBank se i u banky CREDITAS setkáte se třemi typy spořicích účtů – Spořicí účet +, Spořicí vklad 3M a tzv. termínované vklady.

Spořicí účet + umožňuje klientům spořit při úrokové sazbě 5,6 % až do výše půl milionu korun s neustálou možností výběru či převodu financí.

O pár desetin lukrativnější úrok (6 %) se skrývá u Spořicího vkladu 3M, který si však do podmínek klade tříměsíční výpovědní lhůtu, po jejímž uplynutí získáte přístup k naspořeným penězům.

Termínované vklady jsou vhodné, pokud plánujete spořit dlouhodoběji. Mějte však na paměti, že roční úroková sazba bude postupně klesat – z 5,7 % se při spoření na deset let dostanete na 2,75 %.

5/5 - (2 votes)
Autor článku

Dominika Pauerová

error: Content is protected !!