Publikováno 8. listopadu 2023

17 tipů, co vidět ve Florencii: Památky, zábava i jídlo

17 tipů, co vidět ve Florencii: Památky, zábava i jídlo

Přemýšlíte, co byste rozhodně měli vidět a navštívit ve Florencii? Sepsala jsem 17 tipů na nejlepší místa, mezi které patří památky, zábava, ale i neodolatelné jídlo a výtečné gelato.

  • Ve Florencii se nachází několik katedrál, věží a paláců, ze kterých se vám naskytne krásný výhled na město. Patří mezi ně například Katedrála Santa Maria del Fiore, Giottova zvonice a další.
  • Navštivte autentický trh Mercato Centrale, kde si koupíte nejrůznější jídla a pochutiny. Nevynechejte ani trhy s kůží, kde si můžete pořídit velice kvalitní (i luxusní) kousky.
  • Pokud dostanete chuť na něco dobrého, zajděte si na Vivoli gelato nebo na pizzu do La Pizza Romualdo Rizzuti, která se nachází v Mercato Centrale.

17 tipů, co vidět ve Florencii: Památky, zábava i jídlo

Florencie je hlavní město Toskánska a jedno z nejvýznamnějších center světového umění. Je kolébkou renesance a domovem mnoha slavných uměleckých děl, včetně Davida od Michelangela. Nachází se zde mnoho významných památek, zajímavých muzeí a galerií, ale i plno podniků, kde si dáte něco dobrého na zub. Pojďte se podívat na 17 míst, které stojí za návštěvu.

1) Katedrála Santa Maria del Fiore

Ve Florencii jednoduše nemůžete návštěvu tohoto místa vynechat. Katedrála Santa Maria del Fiore je totiž ústředním bodem srdce města. Byla postavena v 15. století a ve své době byla největším kostelem na světě (nyní je třetí největší v Evropě, což je stále docela obdivuhodné). Pokud zvládnete překonat 463 schodů, stojí za to vystoupat až na vrchol kopule, protože se jedná o nejvyšší bod Florencie. Věřte mi, výhled na kaskádovité budovy a terakotové střechy města stojí za to.

2) Palazzo Vecchio (Starý Palác)

V této slavné budově na náměstí Piazza Signoria se nachází florentská radnice. Svůj název Palazzo Vecchio (Starý Palác) si vysloužil poté, co byl na druhé straně řeky postaven Palác Pitti. Je plný nádherných uměleckých děl a místností plných fresek. V tomto muzeu si můžete prohlédnout Dantovu posmrtnou masku a dokonce se vydat na prohlídku, která vás provede tajnými chodbami zabudovanými do paláce. Během návštěvy určitě vystoupejte na věž. Cestou nahoru si budete moci prohlédnout vězeňské cely, kde byl před popravou dole na náměstí před budovou držen slavný Savonarola.

3) Medicejská kaple (Cappelle Medicee)

Protože katedrála Duomo zabírá veškerou popularitu, druhá největší florentská kopule (Cappelle Medicee) většinou bývá přehlížena, což je škoda. Od podlahy až ke stropu je tahle krásná kaple posetá mramorem a třpytivými klenoty. Pokud se vám podaří odtrhnout pohled od nádherných fresek, vydejte se do menší kaple, kde najdete jedny z nejkrásnějších soch, které nevyřezal nikdo jiný než Michelangelo. Na tomto místě se většinou nenachází davy turistů.

4) Mercato Centrale

Trh Mercato Centrale zabírá dvě patra ráje všech gurmánů. Vyhněte se rychlým občerstvením, která se objevují v centru města, a raději se vydejte na trh Mercato Centrale z devatenáctého století. V přízemí najdete prodejce vína, ovoce, masa, ryb, sýrů, oleje a koření, které navštěvují místní stejně jako turisté. Jídelní dvůr v horním patře je skvělým místem pro skupiny, které se nikdy nemohou shodnout na tom, co si dají k jídlu. Můžete očekávat čerstvé těstoviny, florentské masové nebo vegetariánské hamburgery, pizzu, knedlíky, lanýžový bar, smažené ryby, uzeniny a zmrzlinu.

5) Caffé Gilli

Dopřát si kávu a zákusky v luxusním historickém prostředí, to zní jako sen. Ve městě, kde se některé věci nikdy nemění, je spousta podniků, které dělají věci postaru. Skvělým způsobem, jak to zažít, je zastavit se v kavárně Caffé Gilli, která funguje už od roku 1733. Nachází se na rohu náměstí Piazza Repubblica a můžete zde popíjet espresso u mramorového pultu stejně jako ostatní Florenťané, kteří se zde zastavují. Nezapomeňte si nejprve objednat a zaplatit u pokladny, pak s účtenkou zamiřte k baru a požádejte baristu o kávu. Mějte na paměti, že obsluha u stolu je za příplatek – Italové svou kávu běžně jen rychle usrkávají, zatímco stojí u baru.

6) La Pizza Romualdo Rizzuti

Romualdo Rizzuti se zařadil po bok dalších stánků nahoře na nádvoří Mercato Centrale a stojí za to si ho prohlédnout. Jeho tajemstvím je těsto, které kyne 30 hodin, než se z něj vytvoří klasická pizza – ochutnat můžete třeba pizzu Margheritu a Napoli, ale počítejte s tím, že se náplně budou měnit podle ročních období. Za ochutnání stojí také tradiční smažená pizza a panuozzo – jihoitalský pouliční sendvič, který se opéká v peci na pizzu a pak se podává horký.

7) Obchody a trhy s kůží

Na místních trzích a v obchodech najdete ty nejlepší a nejkvalitnější kožené výrobky ve Florencii. Kromě umění, bankovnictví a politických intrik byla renesanční Florencie proslulá také výrobou kůží. Tato tradice přetrvává dodnes, a to všude od pouličních stánků na náměstí San Lorenzo až po luxusní obchody. Pokud jste se rozhodli pořídit si nový pásek nebo pár rukavic, můžete se vydat do kožedělné školy za kostelem Santa Croce nebo najít Massimo Leather, kde se prodávají bundy, a La Pelletteria Artigiana Viviani, kde se prodávají kabelky.

8) Michelangelovo náměstí (Piazzale Michelangelo)

Je to jedno z mála míst, odkud se vám naskytne úchvatný pohled na celou Florencii. Na Michelangelově náměstí najdete vozíky přetékající suvenýry a nechybí ani buskeř. Hlavní je zde však bezkonkurenční a nádherný výhledu. Podívejte se na rozpadající se městské hradby na jihu, pak třeba směrem k Duomu, Arnolfově věži Palazzo Vecchio. Na dohled je i galerie Uffizi. Při západu slunce, kdy se zde scházejí skupiny lidí, aby z této velké výšky pozorovali konec dne, je zde vždy neuvěřitelně příjemná energie. Pohled na moře terakotových střech je nepochybně nezapomenutelným zážitkem.

9) Ubytujte se v jednom z nejhonosnějších hotelů ve městě

Po dlouhém dni stráveném prohlídkou města se budete chtít vrátit do luxusního, pohodlného a zdaleka ne minimalistického pokoje – jste přece ve Florencii. Za pět nejlepších hotelů ve městě se považuje například The St. Regis Florence, Rocco Forte Hotel Savoy, Four Seasons Hotel Firenze a Brunelleschi Hotel.

10) Vyrobte si vlastní parfém v AquaFlor Firenze

Chcete-li si pořídit speciální suvenýr, který budete moci používat a oceňovat ještě dlouho po odjezdu z Itálie, přihlaste se na sezení v AquaFlor Firenze. Hodinová lekce, která se nachází v historickém renesančním paláci, umožňuje hostům vytvořit si vlastní vůni a odnést si ji domů ve 100mililitrovém flakonu.

11) Bazilika Santa Croce

V bazilice Santa Croce dnes odpočívá mnoho slavných jmen, včetně Michelangela a Galilea. Uvnitř se nachází celkem 16 kaplí; nejznámější je Capella de Pazzi, která je připisována Brunelleschimu. Bazilika je nádherná zvenku i zevnitř, proto vřele doporučuji nevynechat ani návštěvu interiéru.

12) Giottova zvonice

Na vrchol Giottovy zvonice se dostanete po dlouhém schodišti a cestou se můžete zastavit na několika terasách, abyste si odpočinuli a pokochali se výhledem na Florencii. Na tento výšlap je tedy potřeba mít poněkud čilá kolena. Výhled ze zvonice patří mezi nejkrásnější ve městě.

13) Galleria degli Uffizi

Vydejte se po stopách výtvarného umění. Vraťte se do období renesance návštěvou galerie Uffizi. Toto muzeum obsahuje tisíce renesančních uměleckých děl, která Florencii darovala rodina Medicejských. Uffizi je také jedním z nejstarších muzeí na světě, které bylo otevřeno v roce 1865.

Jsou zde vystavena umělecká díla Leonarda da Vinciho, Botticelliho, Cimabueho, Michelangela, Tiziana, Rafaela, Caravaggia a mnoha dalších.

14) Řeka Arno

Arno je jedna z nejznámějších řek v Itálii. Můžete si zde vyzkoušet jízdu na paddleboardu. Budete moci projet pod proslulým mostem Ponte Vecchio a prohlédnout si město z jiné perspektivy, aniž by vás rušily davy lidí nebo úmorná vedra. Pokud vás nudí muzea, je to ideální způsob zábavy. Navíc budete mít skvělý příběh a prvotřídní fotografie v ruce.

15) Vivoli Gelato

Vivoli Gelato je jedna z nejznámějších a nepochybně i nejlepších zmrzlináren v celé Florencii. S výrobou gelata začali ve 30. letech 20. století, kdy se led musel dovážet v blocích z Apeninského pohoří. Dnes se sice chladí, ale chutě jsou stále dekadentní.

16) Piazza (náměstí) Santo Spirito

Na náměstí Santo Spirito si můžete užít tu pravou italskou atmosféru, protože sem nechodí davy turistů. V ranních hodinách se zde nachází pouliční trhy a večer si zde dáte dobré aperitivy. Hemží se to tu místními obyvateli, kteří toto živé náměstí zbožňují.

17) Zahrada Giardino Bardini

Pokud toužíte po zeleni, ale chcete se vyhnout davům, ve Florencii je více zahrad, kterými se můžete procházet, než jen věčně přeplněná Boboli. Kdysi to byla soukromá zahrada, dnes se můžete procházet po cestičkách Bardini, které se pyšní nádherným výhledem na město pod vámi. Pokud budete mít štěstí a navštívíte ji v dubnu, rozkvete zde nádherný fialový oblouk vistárie. Možná ještě lepší je to, že stejný výhled na město najdete i na vrcholu barokního schodiště, kde si můžete vychutnat sklenku vína v krásném malém baru.

Autor článku

Dominika Pauerová