Publikováno 6. prosince 2023

Platba na kontakt: Co to je a které banky ji podporují?

Platba na kontakt: Co to je a které banky ji podporují?

Zajímá vás, co je platba na kontakt? Je to způsob, kterým chtějí banky zjednodušit posílání peněz na účet. V tomto článku vše podrobně vysvětlím a napíšu, které banky platbu na kontakt v roce 2023 podporují.

Platba na kontakt 2023: Co to je a které banky ji podporují?

Platba na kontakt je šikovná služba, která byla spuštěna koncem roku 2023 a jejím cílem je maximálně usnadnit posílání peněz z účtu na účet. Funguje to tak, že vám člověk, kterému chcete poslat peníze, nadiktuje své telefonní číslo, které ve svém online bankovnictví vepíšete do určité kolonky. Většinou se skrývá pod jasným označením „Na kontakt“.

Banky, které podporují platbu na kontakt

Platbu na kontakt zatím nepodporují všechny banky, některé ale ano. V České republice tímto způsobem v roce 2023 zaplatíte u šesti bank. Jedná se o Airbank, Raiffeisenbank, Českou spořitelnu, Fio banku, ČSOB a Komerční banku. V roce 2024 se k nim přidá ještě Moneta a UniCredit bank.

Platba na kontakt funguje jako okamžitá platba. Pokud banka příjemce peněz okamžitou platbu podporuje, pak bude mít daný člověk peníze na účtě okamžitě.

Jak poslat platbu na kontakt

Jak poslat platbu na kontakt? Je to velmi jednoduché. Pokud jste zvyklí posílat peníze ve svém internetovém bankovnictví, příliš mnoho se toho pro vás nezmění.

Záleží na tom, jakou máte banku, protože každá může mít postup mírně odlišný. V základu je to však stejné a mělo by to vypadat následovně: Kliknete na tlačítko Nová Platba – Zadat platbu – Nový příjemce, a poté zvolte položku buď Telefonní číslo, nebo Platba na kontakt.

Telefonní číslo, na které chcete poslat peníze, vyberete buď ze svých kontaktů, nebo číslo zadáte ručně. Nezapomeňte přidat předvolbu, která je +420 (pro ČR) a +421 (pro Slovensko). Platby na čísla z jiných zemí zatím podporovány nejsou.

Jakmile zadáte telefonní číslo příjemce, banka by měla načíst základní údaje o příjemci – tedy jeho jméno a příjmení. Není to však podmínkou. Jakmile platbu potvrdíte a odešlete, příjemce by měl mít peníze okamžitě na účtě.

Výhody a nevýhody platby na kontakt

Platba na kontakt je nová a ačkoliv se jedná o velmi chytrou funkci, tak má i své mouchy. Všechno jsem sepsala do výhod a nevýhod níže.

Výhody:

  • Není nutné hledat číslo účtu, stačí telefonní číslo
  • Snižuje se šance, že uděláte překlep a pošlete peníze na nesprávný účet
  • Příjemce má peníze okamžitě na účtu

Nevýhody:

  • Částka je omezená do výše 5000 Kč
  • Platbu na kontakt zatím nepodporují všechny banky

Podobné články:

Spořicí účty: Srovnání úrokových sazeb

Výběr peněz z bankomatu: Poplatky za výběr v zahraničí a kde je zdarma

5/5 - (9 votes)
Autor článku

Dominika Pauerová

error: Content is protected !!