Publikováno 8. listopadu 2023

Výběr peněz z bankomatu: Poplatky za výběr v zahraničí a kde je zdarma

Výběr peněz z bankomatu: Poplatky za výběr v zahraničí a kde je zdarma

V zahraničí se občas neobejdeme bez výběru peněz z bankomatu. Většina bank ale má poplatky za výběr, které mohou dosahovat i více než stokorunu za jeden výběr. Které banky mají poplatky a které poskytují výběr zcela zdarma? To jsem přehledně shrnula v tomto článku.

  • Neomezeně můžete peníze vybírat u Raiffeisenbank, MONETA Money Bank, Max Banky, Banky Creditas a u Fio banky pouze v případě, že máte platební kartu Visa.
  • Pokud často jezdíte do zahraničí a kromě výběru peněz platíte také kartou, doporučuji pořízení účtu u Revolut. I tam máte nárok na několik výběrů měsíčně zdarma.

Výběr peněz z bankomatu: Poplatky za výběr v zahraničí a kde je zdarma

Při cestách do zahraničí je často nutné vybrat si hotovost z bankomatu, protože spousta podniků a prodejců karty jednoduše nebere. Výběr z bankomatu v zahraničí však může být spojen s poplatky, které mohou být poměrně vysoké. Proto je před cestou dobré si zjistit, jaké poplatky má vaše banka za výběr z bankomatu v zahraničí. To jsem ale už udělala za vás.

Poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí u bank

Většina českých bank si za výběr z bankomatu v zahraničí účtuje poplatek. Výše poplatku se u jednotlivých bank liší a může záviset na tom, zda se výběr provádí v rámci Evropské unie (EU) nebo mimo ni, zda se vybírá v eurech nebo v jiné měně a také na tom, zda se výběr provádí z bankomatu banky, která je členem sítě bankomatů vaší banky, nebo z bankomatu jiné banky.

Banky mají poplatky zavedeny zejména z toho důvodu, že si je účtuje i provozovatel bankomatů v zahraničí. Každá banka je má ale nastaveny jinak. Pojďme se podívat, jak to mají jednotlivé banky s poplatky.

1) Air bank

Air Bank si za výběr v zahraničí účtuje poplatek 35 Kč v rámci EU, mimo EU je to pak 100 Kč. Poplatek mimo EU je však měsíční (pokud si předem sjednáte tuto službu), takže můžete vybírat ze všech bankomatů neomezeně – a to jak po celém světě, tak i v Česku.

2) ČSOB

Banka ČSOB má poplatky u účtu Plus Konto trochu víc rozvedeny. V zemích EU/EHP a také ve Švýcarsku, Monaku, Andoře a Vatikánu za výběr z bankomatu zaplatíte 40 Kč. Pokud míříte do Slovenska, Maďarska (K&H Hungary), Bruselu (KBC Brussels), Bulharska (UBB Bulgaria) či do Belgie (CBC Belgie), můžete vybírat v partnerských bankách ČSOB (uvedeno v závorkách) pouze za poplatek 5 Kč.

3) Komerční banka

Komerční banka si v rámci služby Tarif Start za výběr z bankomatu v zahraničí účtuje 39 Kč v některých zemích EU – patří mezi ně zejména členové EHP, Švýcarsko a balkánské země. V ostatních státech za výběr zaplatíte 99 Kč.

4) Raiffeisenbank

Uživatelé Chytrého účtu od Raiffeisenbank se mohou radovat. Vybírat peníze z bankomatu totiž můžete zcela zdarma, a to po celém světě – a to se vztahuje i na cizí bankomaty.

5) Česká spořitelna

Pokud máte účet u České spořitelny, nejlevněji si peníze vyberete u bankomatů Erste, které se nachází například na Slovensku, v Rakousku, v Chorvatsku a v Rumunsku. Jinak je to v případě, že budete v zahraničí u jiné banky než Erste vybírat eura – za ty je poplatek 40 Kč. U jiných měn než je euro zaplatíte 125 Kč. To už je poměrně vysoký poplatek.

6) MONETA Money Bank

Jestliže máte u MONETA Money Bank účet Tom Plus, pak máte výběry ze všech bankomatů v ČR i zahraničí ve všech měnách zcela zdarma.

7) Unicredit Bank

Výběr u Unicredit Bank je zdarma v případě, že z bankomatu vyberete alespoň 2 000 Kč. Při nižších částkách zaplatíte v případě výběru z bankomatů Unicredit bank pouze 5 Kč, u bankomatů jiných bank je poplatek 40 Kč.

8) mBank

Pokud v zahraničí vyberete alespoň 1 500 Kč, výběr peněz z jakéhokoliv bankomatu u mBank budete mít zcela bez poplatku. V opačném případě si banka strhne poplatek ve výši 29 Kč.

9) Fio banka

Poplatky za výběr z bankomatu se u Fio banky liší podle toho, jakou máte kartu. S platební kartou Visa můžete vybírat neomezeně zdarma, v případě karty Mastercard počítejte s omezením. Máte nárok na 2 výběry z bankomatu zdarma (v ČR i zahraničí) a dále záleží na vaší útratě. Za každé utracené 4 tisíce korun budete mít nárok na další jeden bezplatný výběr z bankomatu kdekoliv po světě. Pokud takovou částku neutratíte, banka si bude strhávat 25 Kč za každý výběr.

10) Revolut

Revolut je jedna z nejoblíbenějších forem placení v zahraničí, a to zejména díky výhodnému směnnému kurzu. Vybírat si můžete z několika služeb, u Standard máte nárok na 5 bezplatných výběrů z bankomatu za měsíc nebo do 200 eur. Pokud budete v daném měsíci peníze vybírat víc než pětkrát, z každého dalšího výběru se vám bude strhávat 2% poplatek.

11) Banka Creditas

I Banka Creditas nabízí bezplatné výběry z bankomatů. Stačí vám k tomu běžný účet, díky kterému si vyberete jakoukoliv částku po celém světě zdarma. Samozřejmostí je i výběr ze všech bankomatů v Česku.

12) Max Banka

U Max Banky budete mít výběry z bankomatů zdarma v případě, že máte u banky aktivní Neo účet. I v tomto případě můžete bez omezení a poplatků vybírat peníze po celém světě.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.