Publikováno 31. října 2023

Jaký mají nikotinové sáčky vliv na zdraví? Složení, škodlivost a závislost

Jaký mají nikotinové sáčky vliv na zdraví? Složení, škodlivost a závislost

Nikotinové sáčky jsou čím dál oblíbenější, málo kdo však tuší, že na nich rychle vzniká závislost a že mají negativní vliv na tělo. Také jejich škodlivost je poměrně vysoká, zejména pokud to s nimi člověk přehání.

  • Nikotinové sáčky jsou bílé pytlíčky, které se vkládají pod horní ret. Takto se do těla uvolňuje nikotin, který je zdraví škodlivý.
  • Nikotinové sáčky se dnes už dají koupit v každé trafice a mají různé příchutě – například mentolové a ovocné.
  • Nikotinové sáčky jsou považovány za méně škodlivou variantu nikotinu, to ale nic nemění na jeho negativních účincích na lidské tělo a závislosti, která může vzniknout velice rychle. Zatím však neexistuje mnoho studií o jejich škodlivosti.

Nikotinové sáčky jsou trendem posledních let, zejména u mladistvých. Proč jsou tak populární? Je závislost na těchto výrobcích silnější než například na obyčejných cigaretách?

Jaký mají nikotinové sáčky vliv na zdraví? Škodlivost a závislost

Nikotinové sáčky jsou považovány za zdravější alternativu kouření, protože neobsahují tabák. Jsou vyrobeny z celulózy, která je obvykle obklopena směsí příchutí a nikotinu. Existují různé příchutě, jako je máta, ovocné příchutě nebo káva. V České republice jsou legální a lze je zakoupit od 18 let. Zajímá vás více? V tomto článku jsem napsala nejdůležitější informace o nikotinových sáčcích, o jejich vlivu na zdraví člověka a také se v článku objeví zmínka o škodlivosti a závislosti, která na nich může vzniknout.

Co jsou to nikotinové sáčky

Nikotinové sáčky, jsou malé, obvykle bílé pytlíčky, které se vkládají do úst, konkrétně pod rty. Do těla se pak přes dásně dostává nikotin (samotný nikotin je jed), který působí podobně, jako u jiných produktů. Sáček má uživatel v ústech maximálně 30 minut a poté jej vyhodí. Stejně jako u jiných výrobků mají nikotinové sáčky mnoho značek, výrobců, příchutí apod. Mezi nejčastější bývají různé mentolové a ovocné příchutě a koupíte je dnes už v každé běžné trafice.

Složení nikotinových sáčků

Složení těchto sáčků se mírně liší dle výrobce, avšak základ bývá stejný. Mezi základní složky patří voda, zvlhčovadla, aroma, sůl a samotný nikotin. Jejich hmotnost se pohybuje okolo 1 gramu. Sáčky se pak rozlišují hlavně v množství nikotinu. U těch nejsilnější se nikotin vyšplhá až na 50mg/sáček! Výrobky bývají často milně zaměňovány za žvýkací tabák – pozor, nikotinové sáčky tabák neobsahují.

Výhody a nevýhody nikotinových sáčků oproti běžným cigaretám

Hlavní výhodou nikotinových sáčků je především ta, že se dají užívat prakticky kdekoliv bez povšimnutí okolí. Sáček si uživatel jednoduše vloží do úst, kde ho většina lidí nezpozoruje. Nevytváří žádný kouř, ani zápach. Mezi jednu z nevýhod uživatelé uvádějí jeho skladování. Sáčky se totiž prodávají v plastových krabičkách (slangově puky), které už jsou dnes u většiny výrobců plně recyklovatelné. Použitý sáček se vkládá do přihrádky v krabičce. Podle správnosti by se krabička před vyhozením do recyklovatelného odpadu měla vysypat. Mnohdy ale uživatelé sáčky odhazují volně do přírody, stejně jako kuřáci nedopalky. Druhou nevýhodou, kterou uživatelé uvádějí je ta, že při použití sáčku není možná konzumace jídel, nebo je obtížné pít tekutiny (například v hospodě u piva).

Závislost na nikotinových sáčcích

Jeden z hlavních problémů u těchto sáčků je ten, že jejich obsah nikotinu silně převyšuje množství nikotinu v běžných cigaretách. Uživatelé se tak stávají závislými po mnohem kratší době, než při kouření cigaret. Napomáhá tomu i fakt, že si sáček mohou dát například v metru, v autě či v restauraci, kde si normálně cigaretu nezapálí. Při silných závislostech se pak stává, že uživatelé mají sáčky v ústech prakticky nepřetržitě a ani nevnímají, že ho za rtem mají.

Vliv nikotinových sáčků na zdraví člověka

Nikotinové sáčky se považují za „méně škodlivou variantu nikotinu“. Uživatel by si ale měl dát pozor na to, že vyvolávají závislost velice rychle. Jelikož jsou tyto výrobky na trhu oproti jiným poměrně krátce, neexistují žádné podrobnější studie o tom, jak moc tyto sáčky dokáží škodit. Hrozí zde riziko poškození dutiny ústní, stejně jako u jiných nikotinových výrobků je zde riziko rakoviny a daleko více hrozí předávkování nikotinem – vzhledem k jeho množství v poměru na jeden sáček.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.