Publikováno 29. října 2023

18 tipů, jak začít běhat: Jednoduchý návod pro začátečníky

18 tipů, jak začít běhat: Jednoduchý návod pro začátečníky

Běhání je skvělým způsobem, jak si zlepšit kondici, posílit svaly a udržovat zdravou váhu. Pokud se rozhodnete začít běhat, připravila jsem pro vás 18 tipů, jak začít běhat, které vám běhání maximálně usnadní.

  • Jako nejdůležitější je to, abyste začali zlehka. Běh zpočátku prokládejte chůzí a pořádně se protahujte před i po běhu.
  • Nezapomeňte na kvalitní stravu, která vám dodá energii, podpoří regeneraci a růst svalů. Nezapomínejte ani na ovoce a zeleninu a kvalitní doplňky stravy.
  • Běhejte pro radost. Pokud vás běh nebude bavit, pravděpodobně s ním dřív nebo později skončíte Snažte si běh zpříjemňovat tak, abyste se na něj vždy těšili.

18 tipů, jak začít běhat: Jednoduchý návod pro začátečníky

Začít běhat je docela jednoduché. Stačí si obout dobré tenisky a vyrazit. To, co je už těžší, je u běhu vydržet. Je potřeba začít zlehka a udělat si z běhu návyk, na který se budete těšit. Pokud tedy plánujete běhat dlouhodobě, nebojte se rozmazlovat třeba pořízením nového sportovního oblečení. Napsala jsem pro vás 18 užitečných tipů, jak začít běhat, které vám v začátcích mohou pomoct.

1) Začněte zlehka

Pokud začínáte běhat, ze všeho nejdůležitější je začít zlehka. Začněte s lehkými a krátkými běhy, které můžete klidně prokládat chůzí. Postupně zvyšujte délku a intenzitu tréninku. V opačném případě hrozí bolesti svalů, natažení svalů a další nepříjemnosti, kvůli kterým byste se od běhu mohli zbytečně odradit.

2) Pořiďte si vhodné boty

Investujte do kvalitních běžeckých bot, které poskytují správnou podporu a tlumení. Nejen, že budete mít nohy v bezpečí, ale také se vám bude běhat mnohem snadněji a příjemněji.

3) Zahřívejte se

Nezapomeňte si před každým během zahřát svaly několika minutami dynamického strečinku a pohybu. To je důležité, protože tím podstatně snížíte riziko zranění a nepříjemných bolestí svalů, které se po běhu mohou, zejména v začátcích, dostavit.

4) Dopřejte si dostatek regenerace

U běhání, stejně jako u všech sportů, je velmi důležitá regenerace svalů a celého těla. I když to může být lákavé, tak neběhejte každý den a dopřejte si několik dnů v týdnu na odpočinek. Váš výkon pak bude mnohem vyšší. Do regenerace se počítá také kvalitní strava plná bílkovin a dalších živin. Ty doplníte třeba i proteinovým snackem.

5) Zvolte správnou techniku

Běžte vzpřímeně, se správným krokem a dopředu mířícíma očima. Nastudování si správné techniky je u běhu velmi důležité, protože pokud nebudete mít správné držení těla, můžete začít trpět bolestmi a dalšími zdravotními neduhy.

6) Dýchejte správně

Snažte se dýchat z břicha, protože to pomáhá optimalizovat přívod kyslíku do svalů. Při běhu se soustřeďte místo rychlosti na svůj dech. To vám totiž pomůže mimo jiné také podávat lepší výkony.

7) Vytvořte si tréninkový plán

Plánujte si své běžecké tréninky tak, aby zahrnovaly jak běhy na kratší vzdálenosti, tak i delší vytrvalostní běhy. Nemějte příliš velké oči a nesnažte si plánovat něco, co nezvládnete.

8) Přizpůsobte si běh svému rozvrhu

Najděte si čas v průběhu dne, který je pro vás nejvhodnější pro běhání a snažte se ho pravidelně dodržovat. Nevymlouvejte se a myslete na pocit euforie, který se po běhu dostaví.

9) Najděte si společnost

Běhejte s přáteli nebo se připojte k běžecké skupině. I virtuální skupina na sociálních sítích může pomoct. Například na Facebooku několik běžeckých skupin určitě najdete. Motivace a společnost dalších lidí mohou být velkou pomocí.

10) Naslouchejte svému tělu

Věnujte pozornost signálům vašeho těla. Pokud cítíte bolest nebo se cítíte pořádně unavení, raději běh odložte – mohli byste si totiž ublížit, a to by vás vyřadilo z provozu na mnohem delší dobu než únava.

11) Dbejte na stravu a pitný režim

Dbejte na správnou hydrataci a kvalitní stravu před a po běhu. Bez správné výživy byste na běh po čase neměli dostatek sil. Připravujte si jídlo bohaté na bílkoviny a zdravé tuky – a nebo si zaplaťte služby výživového poradce. Nezapomínejte také na suplementaci vitamínů, minerálů a dalších potřebných doplňků stravy.

12) Pořiďte si sportovní hodinky

Využívejte různé tréninkové aplikace a nástroje, které vám pomohou sledovat svůj pokrok. Lidé nejčastěji využívají sportovní hodinky, které vám změří nejen uběhnutou vzdálenost, ale také vaši tepovou frekvenci, počet spálených kalorií a další.

13) Dostatečně odpočívejte

Nezapomínejte na dostatečný odpočinek mezi tréninky, aby se tělo zregenerovalo. Rozhodně není nutné běhat každý den a pravděpodobně by to vašemu tělu vůbec neprospívalo. Jednou za čas si naplánujte odpočinek v podobě masáže či wellness, díky čemuž uvolníte z těla stres a ulevíte namáhaným svalům.

14) Dbejte na pravidelnost

Běhejte pravidelně alespoň 2-3x týdně. Po zhruba měsíci se z vašeho běhání začne stávat návyk a každé vyběhnutí bude jednodušší.

15) Nastavte si konkrétní cíle

Nastavte si konkrétní cíle, jako je například účast na závodech, abyste měli motivaci pokračovat ve svém tréninku. Cílem může být ale také lepší kondice, hubnutí nebo celkové zdraví.

16) Běhejte se sluchátky

Běhejte se sluchátky. Poslouchejte hudbu nebo audioknihy, abyste si zkrátili a zpříjemnili čas. Pokud budete mít s sebou sluchátka pokaždé, pravděpodobně se budete na svůj běh více těšit i ve chvílích, kdy se vám na trénink nebude chtít.

17) Experimentujte

Experimentujte s různými běžeckými trasami a objevujte nová místa. Vyhýbejte se stereotypu, protože běhat po neustále stejné trase by vás dřív nebo později omezilo, což by mohlo vést k pocitům, že vás běh nebaví. Pokud můžete, rozmazlujte se novým běžeckým oblečením a doplňky, které vás namotivují na pokračování v budování vašeho sportovního návyku.

18) Buďte trpěliví

Buďte trpěliví a nechte své tělo přizpůsobit se nové aktivitě. Zpočátku vám může připadat, že je běh velmi náročný, ale postupem času si jej zamilujete a budete se na něj těšit.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.

error: Content is protected !!