Publikováno 23. září 2023

Co nesmí do odbaveného zavazadla

Co nesmí do odbaveného zavazadla

Dovolená se neobejde bez kufru, kterému se na letišti říká odbavené zavazadlo. Co může a nesmí do odbaveného zavazadla? Jaká je jeho povolená hmotnost a jak si správně sbalit kufr?

  • Odbavené zavazadlo musí splňovat limity, které určuje daná aerolinka. Jedná se zejména o maximální hmotnost a maximální rozměry. V článku jsem vysvětlila, jaké tyto limity přibližně jsou.
  • Do odbaveného zavazadla si nesmíte sbalit powerbanky, zapalovače a lithiové baterie. Pokud si chcete do odbaveného zavazadla sbalit např. fotoaparát, musíte nejdříve baterii vyndat. Osobně ale doporučuji si cenné věci sbalit do příručního zavazadla.
  • Pokud překročíte povolenou hmotnost či rozměry, budete na letišti platit pokutu. Její výše se u jednotlivých leteckých společností liší.

Rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem

Odbavené zavazadlo po první kontrole na letišti necháte zvážit a pracovníci letiště si jej od vás převezmou, aby jej zkontrolovali a dopravili do nákladního prostoru letadla. Příruční zavazadlo je naopak to, které si s sebou nosíte po celou dobu a také si jej berete na palubu letadla. Z toho důvodu, že jej budete mít mezi cestujícími na palubě letadla, je seznam zakázaných předmětů v příručním zavazadle o něco delší. To si můžete přečíst v článku Co si sbalit do příručního zavazadla a co tam být nesmí.

Co nesmí do odbaveného zavazadla?

Když cestujete letadlem, musíte počítat s možnými zákazy kvůli bezpečnosti všech cestujících. Co nesmí do odbaveného zavazadla? Jedná se o tyto věci:

  • Powerbanky
  • Zapalovače
  • Lithiové baterie a veškeré zařízení obsahující lithiové baterie

Do odbaveného zavazadla si nedoporučuji balit cenné věci, důležité dokumenty a elektroniku (ta v odbaveném zavazadle může být pouze za předpokladu, že jsou z nich vyndány baterie).

Povolené rozměry a hmotnost odbaveného zavazadla

Každá aerolinka může mít jiné povolené rozměry a hmotnost odbaveného zavazadla, takže je nejlepší si tyto informace vždy ověřit přímo u dané aerolinky. Nejčastěji však platí to, že by hmotnost odbaveného zavazadla neměla překročit 23 kg a co se týče maximálních rozměrů odbaveného zavazadla, obecně platí, že součet všech tří rozměrů (délka, šířka, výška) nesmí překročit 158 cm nebo 250 cm.

Letecké společnosti, které mají přísnější limity rozměrů odbaveného zavazadla, jsou následující:

  • Ryanair: 1 kus do 20 kg, součet všech stran max. 115 cm.
  • Wizz Air: 1 kus do 20 kg, součet všech stran max. 115 cm.
  • EasyJet: 1 kus do 23 kg, součet všech stran max. 158 cm.

Pokud překročíte povolenou hmotnost či rozměry odbaveného zavazadla, budete muset na letišti zaplatit pokutu, která se opět u každé aerolinky liší, proto ještě jednou důrazně doporučuji si povolenou hmotnost a rozměry ověřit ještě před samotnou cestou na letiště. Před cestou si nezapomeňte vyřídit také cestovní pojištění, které vám v případě jakékoliv nehody (včetně například ztráty zavazadla) může ušetřit spoustu peněz.

Nejčastější otázky

❓Můžu si do odbaveného zavazadla sbalit nůž a ostré předměty?

Ano, můžete. Věci jako nůž a ostré předměty jsou zakázané pouze v příručním zavazadle.

❓Kde najdu informace o tom, jaké přesné rozměry může mít odbavené zavazadlo?

Tyto informace najdete vždy na oficiálních stránkách aerolinek. Pokud letíte na dovolenou s cestovní kanceláří, pak tyto informace najdete v dokumentech, které vám poskytla cestovní kancelář.

❓Co se stane, když překročím povolenou hmotnost?

Pokud překročíte povolenou hmotnost či rozměry, na letišti zaplatíte poplatek, který se liší. U některých aerolinek například zaplatíte 20 € za každý kilogram navíc.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.