Publikováno 5. prosince 2023 | Aktualizováno 6. prosince 2023

16 tipů, co vidět v Gdaňsku: Památky, zábava i jídlo

16 tipů, co vidět v Gdaňsku: Památky, zábava i jídlo

Nevíte, co byste měli navštívit a neminout v Gdaňsku? Naplánujte si svou cestu do Polska předem. V článku přináším 16 tipů, co vidět v Gdaňsku a zaměřím se i na ubytování, a to od nejlevnějšího až po prvotřídní.

16 tipů, co vidět v Gdaňsku: Památky, zábava a jídlo

Gdaňsk je krásné město na pobřeží Baltského moře, které je mnohdy přehlíženo kvůli populárnějším polským městům, mezi které patří zejména Varšava, Krakov a Vratislav. Gdaňsk má však své kouzlo a pro mě osobně patří mezi nejoblíbenější z celého Polska. V tomto článku představím 16 tipů, co vidět v Gdaňsku. Pojďte se semnou podívat na jeho nejzajímavější místa.

1) Dlugi Targ (Dlouhé náměstí)

Dlugi Targ, také známé jako Dlouhé náměstí, je hlavní tepnou Gdaňsku. Celá ulice je dlouhá pouhých 500 metrů, takže ji projdete během několika minut, ale rozhodně stojí za návštěvu. Navštívit můžete třeba Zlatou bránu, hlavní radnici nebo Neptunovu fontánu.

2) Kostel Panny Marie

Kostel Panny Marie dominuje starému městu Gdaňsk. Je to jeden z největších zděných kostelů na světě. Pro další krásný výhled na Gdaňsk vystoupejte po 408 schodech na vrchol zvonice. Je to dlouhý a stehna pálící výstup na vrchol, ale stojí za to, pokud máte rádi dechberoucí výhledy.

3) Restaurace Gdański Bowke

Když vám po několikahodinovém chození vyhládne, nejspíš budete potřebovat najít dobrou restauraci. Restaurace Gdański Bowke se nachází v centru města a má velmi dobré hodnocení. V letních měsících oceníte venkovní zahrádku, kde je příjemné posezení. A co se týče jídla, to už budete muset ochutnat sami. Dáte zde například pirohy, vepřovou kotletu s bramborami, bigos s masem, zelím a houbami a mnoho dalšího.

Adresa: Długie Pobrzeże 11, 80-888 Gdańsk

4) Řeka Motława

Pobřeží řeky Motławy je ideálním místem pro příjemnou procházku. Pro nejlepší výhledy (a jen trochu více chůze) doporučuji projít obě strany řeky Motlawa.

5) Mariánská ulice (Mariacka)

Mariánská ulice je jednou z nejúžasnějších ulic v Gdaňsku. Zachovává si část staré gdaňské architektury s nadměrnými verandami, které se rozlévají na ulici. Podívejte se zejména na hlavy chrličů, které rozstřikují vodu během bouřek.

6) Muzeum druhé světové války

Muzeum druhé světové války bylo otevřeno v roce 2017 a pokrývá události, které vedly ke druhé světové válce, a dopad války na Polsko. Nepochybně se jedná o jedno z nejlepších muzeí v Polsku a jeho návštěvu byste si nenechte ujít ani v případě, že se nepovažujete zrovna za milovníky muzeí. Druhá světová válka Polsko hluboce zasáhla a toto muzeum odvádí skvělou práci při vzdělávání návštěvníků o této velmi důležité části polské historie.

7) Výchozí bod 2. světové války

Většina lidí ví, že druhá světová válka začala německou invazí do Polska, ale víte, kde udeřili jako první? 1. září 1939 nacisté zaútočili na Gdaňsk přes severní cíp města. Oblast se jmenovala Westerplatte na pobřeží Baltského moře a bylo v něm umístěno polské tranzitní depo, což z něj činilo důležitý cíl pro nacistické Německo. Dnes je Westerplatte pamětním komplexem připomínajícím ty, kteří na tomto místě v roce 1939 přišli o život.

8) Oliwski Park

Dále od centra města za čtvrtí Wrzeszcz je čtvrť Oliwa. Tato oblast je ještě klidnější a klidnější, s přístupem k některým stezkám v okolních kopcích a spoustou zeleně. A právě tady se nachází Oliwski Park, což je jedno z nejkrásnějších míst, pokud si chcete odpočinout od ruchu města.

Vypadá to spíš jako v pařížských Lucemburských zahradách než v Polsku – můžete strávit hodinu nebo dvě procházením květinových záhonů a dokonale upravených stromů a keřů. Poblíž se nachází malá kavárna.

9) Hrad Malbork

Hrad Malbork je svou rozlohou považován za největší hradní komplex na světě, jeho návštěvu byste tedy měli minimálně zvážit. Hrad pochází z 13. století a nachází se jen půl hodiny jízdy autem či vlakem z Gdaňsku. Prohlídka celého hradu by vám zabrala pravděpodobně několik hodin. Hrad byl domovem rytířů Řádu německých rytířů, kteří kdysi bojovali v křížových výpravách.

10) Pláž

V Gdaňsku se nachází něco, o čem si my Češi můžeme nechat jen zdát – ano, je to moře. A proto pokud se zde budete nacházet, jděte se projít na pláž – své kouzlo má dokonce i v zimě. V létě pak počítejte s tím, že je Baltské moře poměrně studené.

11) Artušův dvůr (Dwór Artusa)

Vstupte do jedinečného prostoru, který dříve hostil četná setkání a setkání především zámožných členů vlády, vůdců, monarchie a dalších významných osobností pocházejících z poloviny 14. století.

V Artušově dvoře můžete prozkoumat prostor, který připomíná časovou kapsli s mnoha starožitnostmi a dalšími jedinečnými předměty. Artusův dvůr je součástí muzea v Gdaňsku a nachází se naproti Neptunově fontáně.

12) Koncentrační tábor Stutthof

Přibližně 35 kilometrů od Gdaňsku se nachází koncentrační tábor Stutthof, kam bylo odvezeno přibližně 100 000 lidí (převážně Poláků), z nichž asi 60 000 lidí zahynulo v příšerných podmínkách tábora. Přesně tento tábor dnes můžete vidět na vlastní oči a dozvědět se o podmínkách, ve kterých museli žít lidé všech věkových kategorií.

13) Zoo Gdaňsk

Užít si den v Zoo Gdaňsk je ideální způsob, jak strávit čas ve městě a v přírodě zároveň. Tato zoo je jedna z největších zoologických zahrad v celém Polsku. Je plná zvířat od exotického ptactva, jako je barbet vousatý až po krajtu africkou, slona, africkou savanu, tygry amurské, velbloudy dvouhrbé, a mnoho dalších. Zoo Gdaňsk má velmi dobré recenze a je vhodná i pro děti.

Zoo, která se nachází 19 minut od historického centra Gdaňsku v oblasti Oliwa, uspokojí lidi všech věkových kategorií, zejména děti, atrakcemi, jako je jízda retro vláčkem, malebná jízda na koni a dokonce i zábavná lanová dráha.

14) Zvonkohry na kostele sv. Kateřiny

Projděte se do nejstaršího kostela v Gdaňsku, kostela svaté Kateřiny, který pochází z 20. let 13. století. Tento kostel byl v té době jediným městským kostelem a místem odpočinku jednoho z významných církevních správců Hevelia, který je pohřben za hlavním oltářem.

Po 2. světové válce prošel kostel v průběhu času mnoha změnami a destrukcemi, včetně válek a požárů, kostel utrpěl další požár v roce 2006. Tentokrát však bez většího poškození vnitřku kostela, včetně ukřižování z 16. století.

15) Vysoká brána

Vysoká brána, považovaná za vstup do města Gdaňsk v roce 1588, je mimořádně krásným a podrobným městským vchodem, který přivítal polské krále přes západní stranu města. Název této brány pochází z toho, že most byl na místě výše než voda a historicky vzato, byl kolem brány příkop.

16) Muzeum DeJa Vu

Přehodnoťte realitu a prozkoumejte prostor plný optických iluzí v muzeu DeJa Vu, jedinečném muzeu svého druhu v zemi, které se nachází právě v Gdaňsku. Muzeum je rozděleno do několika úžasných místností, kde si můžete užít epickou cestu různými vizuálními efekty, od místností s kaleidoskopem, klopotnými světly a zvuků, místností vzhůru nohama až po fascinující vírový tunel a mnoho dalšího.

Ubytování v Gdaňsku

V Gdaňsku se nachází plno krásných hotelů a apartmánů, kde se můžete ubytovat. Pojďte se podívat na ty nejhezčí z každé cenové kategorie.

Kde se ubytovat v Gdaňsku?

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Levné Orientační cena: od 1 654 Kč Prozkoumat
Střední cesta Orientační cena: 3 124 Kč Prozkoumat
Prvotřídní Orientační cena: 5 073 Kč Prozkoumat

Podobné články:

Kam autem k moři na dovolenou: Poplatky, trasy a tipy

Co vidět ve Varšavě: Památky i zábava

5/5 - (7 votes)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.

error: Content is protected !!