Publikováno 30. listopadu 2023

12 tipů, co vidět v Mnichově: Památky, zábava a jídlo

12 tipů, co vidět v Mnichově: Památky, zábava a jídlo

Mnichov je kouzelné město, které nabízí spoustu příležitostí k zábavě. V tomto článku představím 12 tipů, co vidět v Mnichově, kam si zajít na jídlo a jaké památky určitě nevynechat.

12 tipů, co vidět v Mnichově: Památky, zábava a jídlo

Mnichov vás okouzlí svou architekturou, zajímavým jídlem a třeba i farmářskými trhy. Pojďte se podívat na 12 tipů, co vidět v Mnichově. V tomto městě se nudit rozhodně nebudete.

1) The Glockenspiel (Zvonkohra) na náměstí Marienplatz

Na severním konci mnichovského centrálního náměstí Marienplatz se nacházejí kukačkové hodiny z roku 1908, které prostřednictvím 43 zvonů a 32 postav v životní velikosti zobrazují historii města. Zvonkohra na balkoně věže Neues Rathaus, kde se denně konají dvě až tři představení (v závislosti na ročním období), vždy přiláká davy lidí. Doporučuji zajít si na kávu a usadit se o pár minut dříve. Pro nejlepší výhled vyjeďte výtahem nahoru do Café Glockenspiel.

2) Zajděte si na snídani do Schneider Brauhaus

Na světě s největší pravděpodobností není mnoho míst, kde je pivo k snídani naprosto běžné. Chcete-li si naplno vychutnat Weisswurst, tedy světlou a křehkou bavorskou klobásu, v níž se mleté telecí, vepřové a koření nacpe do vepřového střívka, zajděte do Schneider Brauhaus a nezapomeňte si k masu dát měkký domácí preclík (Brezn) a pšeničné pivo (Weissbier). Tyto pochoutky se zde podávají jen v dopoledních hodinách, takže si pro tento chuťový zážitek raději přivstaňte.

3) Viktualienmarkt: Nejstarší farmářský trh v Mnichově

Rozlehlý 200 let starý trh pod širým nebem Viktualienmarkt je praktickou (a cenově přijatelnou) zastávkou při prohlídce historického centra Mnichova. Přibližně 100 stánků nabízí od pondělí do soboty široký sortiment německých i mezinárodních dobrot. Najdete zde tradiční klobásu Weisswurst, sudy s nakládanými okurkami, sýry z celé Evropy, květiny, koření, kávu, čerstvé džusy a další. Stinná pivní zahrádka s lavičkami ve stylu pikniků poskytuje dokonalý trůn, ze kterého můžete tento slavný trh s nadšením pozorovat.

4) Koupání v Müllersches Volksbad

Nad jedním z nejkrásnějších evropských bazénů v Müllersches Volksbad, koupacím chrámu s nádvořím pod širým nebem, který byl na mnichovské řece Isar otevřen v roce 1901, se majestátně tyčí pečlivě zrestaurovaná secesní kopule. Sto metrů dlouhý bazén vyhřívaný na 27 °C byl kdysi určen pouze pro muže, zatímco menší, o něco teplejší bazén byl pro ženy – oba jsou nyní společné.

Při návštěvě římských parních lázní objevíte barokní prvky, jako jsou nástěnné malby, štuky, bronzové sochy a zdobené železné mříže. Pravý německý zážitek se skrývá ve finské sauně, kde se každou hodinu spouští Aufguss (aromatický parní nálev). Při tomto lehce sadistickém a nemilosrdném rituálu, který podle mého názoru není pro slabé povahy, nalévá Aufgussmeister vodu na horké kameny a ručníkem vás šlehá teplem. Nezapomeňte si přinést vlastní ručník.

5) Výhled z věže kostela sv. Petra a Pavla

Jen pár kroků od náměstí Marienplatz se nachází kostel svatého Petra a Pavla se zvonicí vysokou přes 90 metrů, který patří k nejstarším kostelům ve městě. Kostel je atraktivní, ale pozoruhodnější než interiér je výhled z vyhlídkové plošiny na vrcholu věže. Vyšplhejte nahoru a vychutnejte si panoramatický výhled na náměstí Marienplatz, gigantický dvojvěžový kostel Frauenkirche a červené střechy starého města.

Vstup na věž je před kostelem, u malého kiosku zaplatíte pár eur za výstup po schodech na vyhlídkovou plošinu, který za ten zážitek a výhled stojí.

6) Pobyt v hotelu Louis

Když už mluvíme o tom, co vidět v Mnichově, musím se zmínit i o luxusním hotelu Louis. Ten se nachází v moderní budově, která má výhled na Viktualienmarkt.

Styl hotelu Louis čerpá ze staré a nové evropské elegance. Dřevěné parkety, vybledlé kelimové koberce a sametový nábytek působí tlumeně starožitným dojmem a jeho nábytek a svítidla jsou elegantně moderní. Ubytovat se v tomto hotelu je rozhodně zážitek.

7) Residenz

Návštěva mnichovské Rezidence je jedním z nejlepších míst v Mnichově pro milovníky kultury a dobrou volbou, pokud se vám naskytne den, kdy počasí není příliš příznivé. Jak už název napovídá, tento obrovský palác byl sídlem a vládním sídlem dynastie Wittelsbachů, kteří vládli Bavorsku nejprve jako vévodové a kurfiřti a později jako němečtí králové.

8) Hofgarten

Hofgarten byla dříve soukromou dvorní zahradou bavorských panovníků Wittelsbachů, se štěrkovými partery, okrasným pavilonem uprostřed a fontánami ve všech čtyřech rozích. Zaujme vás klidná a tichá atmosféra zahrady, kde si odpočinete od rušného města.

9) Navštivte Biergarten

Žádná návštěva Mnichova v teplých jarních, letních a časných podzimních měsících by nebyla úplná bez návštěvy biergarten nebo pivní zahrádky. Mnichov je hlavním městem Bavorska, a proto je zde silná pivní kultura s mnoha historickými pivovary. Za pěkného počasí je radost posedět venku pod stinnými stromy a vychutnat si některé z lahodných piv. Je to jedinečná šance, jak si užít místní autentickou atmosféru.

Na tomto místě si můžete objednat také vydatná bavorská jídla nebo si koupit jen velký preclík.

10) Městské muzeum

Nedaleko náměstí Marienplatz se na klidném náměstí nachází Mnichovské městské muzeum, jehož součástí je také pozoruhodně moderní synagoga Ohel Jakob a Židovské muzeum v Mnichově. Ve Stadtmuseu se nachází rozmanitá sbírka, která v několika patrech představuje historii a kulturu Mnichova, zejména exponáty ‚Typicky mnichovské‘.

11) Barokní kostel svatého Jana Nepomuckého

Ačkoli je v Mnichově spousta krásných kostelů, kostel svatého Jana Nepomuckého (Asamkirche) je jedním z míst, která stojí za to vidět. Je to klenotnice kostela, která na relativně malém prostoru ukrývá bohatou nadílku rokokové výzdoby.

Kostel svatého Jana Nepomuckého je známý spíše jako kostel Asamů podle bratrů, kteří jej postavili jako svou soukromou kapli v letech 1733-1746. Když koupili řadu čtyř domů, udělali ze dvou prostředních kapli, zatímco Egid Kvirin Asam bydlel ve vedlejším domě a měl okno, z něhož se mohl dívat dolů na oltář. Pozdně barokní kostel je vyzdoben ve zdobném rokokovém stylu se zlacením, freskami a malovanými mramorovými sloupy. Má krásnou fasádu, mezi domy, které jsou pomalovány tradičními bavorskými motivy.

12) Anglická zahrada

Jednou z nejlepších aktivit v Mnichově je půjčit si nebo vypůjčit kola a projet se na kole po Anglické zahradě (Englischer Garten). Je to skvělá aktivita v každém ročním období, pokud neprší. Park je obrovský a byl založen na příkaz kurfiřta Carla Theodora v roce 1789 ve stylu anglického venkovského parku s velkými travnatými plochami, jezírky a pavilony. Právě kvůli jeho velikosti doporučuji vyrazit na kola, pěšky byste toho nejspíš tolik neviděli.

5/5 - (2 votes)
Autor článku

Dominika Pauerová

error: Content is protected !!