Publikováno 28. dubna 2024

Příspěvek na bydlení 2024 jednoduše: Kdo má nárok a jak podat žádost

Příspěvek na bydlení 2024 jednoduše: Kdo má nárok a jak podat žádost

I v roce 2024 lze požádat o příspěvek na bydlení. Stát v letošním roce příspěvek navýšil a zároveň zjednodušil i jeho vyřízení. V tomto článku podrobně a jednoduše vysvětlím, kdo má na příspěvek na bydlení nárok, jak podat žádost a co budete k její vyřízení potřebovat.

  • O příspěvek na bydlení může požádat ten, jehož náklady na bydlení (včetně energií) přesahují 30 %. (v roce 2022 to bylo 35 %)
  • Příspěvek na bydlení mohou získat i lidé, kteří žijí ve vlastním domě či bytě
  • Žádost na příspěvek o bydlení lze podat i online během několika minut. Stačí mít připraveny všechny potřebné podklady
  • Žádost se podává k místu bydliště. Není tedy důležité, kde máte trvalé bydliště

Kdo má na příspěvek na bydlení nárok?

O příspěvek na bydlení může požádat každý, kdo má náklady na bydlení včetně energií vyšší než 30 % z celkového čistého měsíčního příjmu. Do nákladů na bydlení se počítá nájem, energie, vodné a stočné a další.

Žádost může poslat jednotlivec i celá domácnost. Příjmy všech členů se sečtou a vytvoří se průměr, který se poté přikládá k žádosti jako jeden příjem za celou domácnost. O příspěvek můžete požádat až 3 měsíce zpětně, nově již navíc není nutné podávat žádost každý rok znovu. Letos je nutné podat žádost za 2. čtvrtletí nejpozději do 31. července 2024 (včetně doložení potřebných dokumentů).

Úřad bude zajímat, kde je vaše bydliště, a to bez ohledu na Vaše trvalé bydliště. Můžete si tedy o příspěvek požádat v případě, že bydlíte v nemovitosti vlastní, družstevní či nájemní. Na příspěvek máte nárok i v případě, že splácíte hypotéku – mějte však na paměti, že hypoteční splátky se nezapočítávají do nákladů na bydlení.

V roce 2022 a 2023 bylo z důvodů energetické krize zavedeno dočasné navýšení normativních nákladů, to však skončilo k 1. 1. 2024. Pro výpočet příspěvků na bydlení se tedy v roce 2024 budou počítat nižší normativní náklady, což může vést k poklesu příspěvku na bydlení u některých domácností (může se to týkat zejména těch, kteří žijí v oblastech s nízkým nájemným). V letošním roce se také zvýšilo životní minimum, což může navýšit příspěvek zejména osobám s nízkým příjmem.

Jak a kde podat žádost o příspěvek na bydlení?

O příspěvek na bydlení můžete žádat buď na Úřadu práce (podle místa Vašeho bydliště) nebo jednoduše online. V případě, že budete žádat o příspěvek online (což za sebe doporučuji, jelikož ušetříte spoustu času i stresu), se budete muset prokázat pomocí Identity občana, bankovní identity nebo datové schránky. Všechno je ale jednoduché a samotnou žádost byste měli zvládnout odeslat do několika minut. Příspěvek online vyřídíte v klientské zóně JENDA na webu úřadu práce.

Co si musím k žádosti o příspěvek na bydlení připravit

Ještě předtím, než podáte žádost o příspěvek na bydlení, si budete muset připravit všechny potřebné doklady a dokumenty, které k žádosti přiložíte.

K žádosti budete potřebovat:

  • potvrzení o výši příjmů
  • potvrzení nákladů na energie
  • potvrzení nákladů na služby (vodné, stočné, odvoz odpadu atd.)
  • nájemní smlouva
  • vyúčtování služeb a energií
  • u dětí starších 15 let potvrzení o studiu
  • podepsané prohlášení osob starších 18 let (pokud s Vámi bydlí ve stejné domácnosti)

S těmito dokumenty už se můžete pustit do vyplňování online žádosti, nebo se vydáte na Úřad práce.

Často kladené dotazy

❓Jaká je průměrná výše příspěvku na bydlení?

Průměrná výše příspěvku na bydlení je zhruba 5 600 Kč měsíčně (zdroj).

❓Můžu předem zjistit, jakou výši příspěvku na bydlení dostanu?

Ano. Pokud Vás zajímá přibližná výše příspěvku na bydlení, můžete využít online kalkulačku. Stačí vyplnit základní údaje jako je počet členů v domácnosti, čistý příjem a veškeré náklady.

❓Může osoba s OSVČ podat žádost o příspěvek na bydlení online?

Pokud jste OSVČ nebo s OSVČ sdílíte domácnost, pak bohužel ještě není možné podat žádost o příspěvek online. Je tedy nutné jít na Úřad práce a podat žádost osobně.

Užitečné odkazy:

Kalkulačka příspěvku na bydlení – penize.cz

Příspěvek na bydlení: příklady z praxe – mpsv.cz

5/5 - (11 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.