Publikováno 2. ledna 2024

Jak nejlevněji poslat balík: Srovnání cen poštovného 2024

Jak nejlevněji poslat balík: Srovnání cen poštovného 2024

Potřebujete někomu něco poslat a zajímá vás, jak nejlevněji poslat balík? V tomto článku jsem připravila srovnání cen poštovného v roce 2024, abyste mohli balíček dostat do cíle co nejvýhodněji.

  • Mezi nejoblíbenější způsob odeslání balíku či zásilky patří nepochybně Zásilkovna, jejíž ceny startují na 79 korunách.
  • Mezi nejnovější způsoby, jak poslat balík patří Balíkovna od České pošty. Za její služby zaplatíte 75 Kč.
  • Nejlevněji pošlete balík přes PPL prostřednictvím služby Balík pro tebe, která stojí od 65 Kč.

Jak nejlevněji poslat balík: Srovnání poštovného 2024

Chcete svým blízkým poslat balíček, ale netušíte, kterou z dopravních společností pro jeho doručení zvolit? Připravila jsem pro vás krátké povídání o nejznámějších z nich. Představím vám nejen informace o službách, které nabízejí, ale také odhalím, za jak dlouho se příjemce může na zásilku těšit.

Česká pošta

Pokud chcete využít služeb České pošty a poslat balíček jejím prostřednictvím, můžete si vybrat ze tří různých variant.

První z nich nese název Balík Na Poštu. Jednoduše donesete balíček na nejbližší pobočku České pošty, kde jej adresátovi odešlete na zvolenou pobočku kdekoliv po České republice. Až balíček na pobočku dorazí, bude adresát informován SMS zprávou, případně i e-mailem. Cena odeslání balíčku se pohybuje mezi 109 až 339 Kč, dle jeho velikosti.

Druhou variantou je služba Balík Do ruky, která funguje obdobně a je mírně dražší. Její výhodou je doručení balíčku na jakoukoli adresu. Jako u předešlé varianty, můžete balíček po celou dobu sledovat prostřednictvím mobilní aplikace Pošta Online. Ceny se pohybují v rozmezí od 129 do 359 Kč.

Poslední a zároveň nejnovější variantou je odeslání balíčku do tzv. Balíkovny. Nejen že balíček můžete podat z pohodlí svého domova, ale zároveň ušetříte pár korun. Skrze stejnojmennou webovou aplikaci vyplníte veškeré potřebné informace a zvolíte cílovou Balíkovnu, popřípadě Balíkovna-BOX. Cenu uhradíte online prostřednictvím platební brány. Pak jen stačí vytisknout vygenerovaný štítek, kterým opatříte váš balíček, jenž odevzdáte na jakékoliv Balíkovně. Cena je pro balíčky do 15 kg jednotná – 75 Kč.

U všech tří možností garantuje Česká pošta doručení balíčku do druhého pracovního dne od odeslání.

Zásilkovna

Mezi aktuálně nejvyhledávanější dopravce patří bezesporu Zásilkovna. Pravděpodobně jste již slyšeli o jejich službě Mezi námi. Že ne? Pojďme se podívat, na jakém principu funguje. Abyste balíček úspěšně odeslali, nebudete potřebovat žádné podací lístky ani předem vytisknuté štítky. Plně vám postačí stáhnout si mobilní aplikaci Zásilkovna, jež je dostupná na všech zařízeních s operačním systémem Android či iOS. Vše potřebné vyplníte za pár minut přímo v aplikaci, kde při podání zásilky získáte heslo. Pak už jen stačí navštívit nejbližší podací místo Zásilkovny, kde po sdělení hesla získáte od pracovníka pobočky štítek, kterým balíček opatříte.

Nespornou výhodou je možnost odesílat balíčky nejen v rámci celé České republiky, ale také na Slovensko, do Maďarska nebo Rumunska.

Pokud chcete balíček adresátovi odeslat na výdejní místo, zaplatíte 79 Kč. V případě, kdy se jedná například o křehkou záležitost, můžete zvolit doručení přímo na konkrétní adresu, a zaplatit tak 109 Kč.

Zásilkovna balíčky doručuje zpravidla následující pracovní den od jeho podání.

PPL

Pravděpodobně jste si již někdy objednávku přes PPL dopravce objednali. Tušili jste ale, že přes něj můžete balíčky i odesílat? Služba, kterou máme na mysli, nese název Balík pro tebe a umožňuje odesílat zásilky již od 65 Kč.

Celý proces je poměrně jednoduchý. Nejprve si zvolíte způsob doručení balíčku – kurýrem přímo na danou adresu či uložení zásilky na výdejní místo, zvané Parcelshop, případně Parcelbox. Následně na webových stránkách PPL vyplníte přehledný formulář, zahrnující kontaktní informace či velikost zásilky, a výslednou cenu uhradíte platební kartou. Po uhrazení částky obdržíte na váš e-mail vygenerovaný QR kód či etiketu k vytisknutí, na základě vaší volby ve formuláři. Pokud jste zvolili volbu QR kódu, postačí, když jej při předání balíčku ukážete řidiči. V případě, že jste do e-mailu obdrželi etiketu, vytiskněte ji a nalepte na zásilku. A máte hotovo. Do 24 hodin by měl být balíček připraven k vyzvednutí.

GLS

Méně známý, avšak cenově výhodný dopravce (již od 54 Kč!) se skrývá pod zkratkou GLS. I přesto, že se společnost spíše zaměřuje na firmy, jejím prostřednictvím může balíček odeslat i soukromá osoba. Stačí využít službu e-balík. Jedná se o webovou aplikaci, v níž pár kliknutími zařídíte vše potřebné, ať už se nacházíte kdekoliv.

Nemusíte se nikterak registrovat, postačí když zvolíte velikost balíčku a způsob doručení příjemci. Zde máte na výběr ze dvou možností – přímo na adresu nebo do GLS Parcel Shopu, v němž na adresáta bude zásilka čekat po dobu 5 dní. Pak už jen stačí zanést balíček do jednoho z rozsáhlé sítě GLS Parcel Shopů či si objednat služby kurýra, jenž zásilku vyzvedne přímo u vás doma a doručí ji do 24 hodin. Celkovou objednávku uhradíte platební kartou.

DPD

V případě, že se chystáte využít služeb společnosti DPD, setkáte se v ní se třemi možnosti, jak lze balíček odeslat.

První z nich je vyzvednutí zásilky DPD kurýrem přímo na vaší adrese, druhým podání balíčku na jednom z Pickup míst a posledním odeslání zboží prostřednictvím samoobslužných DPD boxů.

Ať už si zvolíte z možností jakoukoli, připravte se na vyšší ceny, které mohou v případě objemnějších balíčků dosáhnout částky i ve výší 300 Kč. Na druhou stranu je vám společností garantováno doručení zásilky do 12:00 následujícího dne.

Zaslat.cz

Za zmínku stojí i nepříliš známá společnost Zaslat.cz, jež sdružuje a zároveň porovnává výše zmíněné i ostatní dopravce. Díky ní váš balíček zvládnete odeslat během několika málo okamžiků. Na oficiálních webových stránkách zvolíte pouze počáteční a konečnou adresu, zadáte hmotnost zásilky a po jednom dalším kliknutí vybíráte nejvýhodnějšího dopravce pro odeslání vašeho balíčku.

ÚspornýBalík.cz

Pokud vám pracovní vytíženost či zdravotní stav nedovolí balíček podat osobně, nezoufejte. Služba ÚspornýBalík.cz vám umožní zásilku odeslat kamkoliv v rámci Evropské unie. Kurýr balíček vyzvedne, opatří jej štítkem a během následujících 24 hodin jej doručí. A cena? Již od 139 Kč!

5/5 - (2 votes)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.