Publikováno 20. července 2023 | Aktualizováno 18. září 2023

Co vidět ve Stockholmu: 7 tipů na nejlepší místa

Co vidět ve Stockholmu: 7 tipů na nejlepší místa

Stockholm je evropské město, které jednoznačně stojí za návštěvu. Kromě krásných míst si můžete užít také výborné jídlo a odvézt si domů zajímavé suvenýry. Zajímá vás, co vidět a navštívit ve Stockholmu? Pak čtěte dál a já vám to na následujících řádcích prozradím.

  • V hlavním městě Švédska je spousta zajímavých muzeí. Zvažte návštěvu alespoň některých z nich
  • Procházkou v centru Stockholmu objevíte například krásný Gamla Stan, což je v překladu Staré město
  • Vaším očím by neměl uniknout královský palác, který je skutečně obrovský a kompletní prohlídka by vám zabrala pěkných pár hodin.

Co vidět a navštívit ve Stockholmu?

Stockholm je skvělým útočištěm pro pohodové městské cestovatele. Můžete se zde nechat převézt veřejným trajektem na malebnou čtvrť Gamla Stan nebo se v klidu projít mezi odpočinkovými pozemky svěžího parku Djurgården. Hlavní město je také ideální pro ty, kteří mají zálibu v kultuře, protože se zde nachází nepřeberné množství muzeí a galerií včetně prvního skanzenu na světě Skansen a jednoho z největších míst setkávání současné fotografie na světě, Fotografiska. V královském paláci si prohlédněte, jak žila královská rodina, a svou návštěvu nezapomeňte završit výletem na Monteliusvagen v Sodermalmu, odkud je neuvěřitelný výhled na jedno z nejznámějších skandinávských panoramat.

1) Gamla Stan (Staré město)

Ve Stockholmu se cestovatelé nemusí nutně vydat do některého z městských muzeí, aby se dozvěděli o jeho minulosti. Místo toho se projděte po Gamla Stan, čtvrti, kde byl Stockholm v roce 1252 založen. Dlážděné ulice, klikaté uličky a barevná klasická architektura vytvářejí středověkou atmosféru, které se návštěvníci nemohou nabažit.

Okouzlující atmosféra Gamla Stanu však není to jediné, co tato oblast nabízí. V této čtvrti se nacházejí některé z nejzajímavějších pamětihodností města, včetně Stockholmské katedrály, parlamentu, Nobelova muzea (v němž jsou vystaveny exponáty o Nobelově ceně za mír a jejích laureátech) a Královského paláce. V Gamla Stan najdete také nejstarší stockholmskou ulici Köpmangatan a uličku Mårten Trotzigs gränd, nejužší cestu ve městě, která je v nejmenším místě široká pouhých 90 centimetrů.

2) Monteliusvagen

Pokud patříte k cestovatelům, kteří nedokážou opustit nové město, aniž by si prohlédli jeden nebo dva výhledy, zvažte procházku po Monteliusvagen. Tato dlážděná stezka dlouhá necelého půl kilometru se může na první pohled zdát skromná, ale výhledy na panorama Stockholmu, které nabízí, jsou úchvatné.

Tato malebná stezka se nachází na vrcholku útesů Södermalm a má výhled na jezero Mälaren, Riddarholmen (malý ostrov přiléhající ke čtvrti Gamla Stan) a radnici, kde se každoročně konají některé z ceremoniálů předávání Nobelových cen a bankety.

Oblast Sodermalm, kde se nachází Monteliusvagen, připomíná SoHo v New Yorku. V této módní čtvrti najdete řadu nákupních možností, od značkových po vintage obchody, umělecké galerie, bary a restaurace. A pokud během pobytu v Sodermalmu toužíte po dalších výhledech, můžete se projít asi kilometr na východ, kde narazíte na vyhlídku Fjällgatan, kterou najdete příhodně nad Fotografiskou.

3) Skansen

Skansen byl založen v roce 1891 a je nejen prvním, ale také nejstarším muzeem pod širým nebem na světě. Tato atrakce ilustruje pět století švédské historie prostřednictvím 150 historických domů a usedlostí z různých částí Švédska.

Návštěvníci se mohou projít dřevěným kostelem z 18. století, zemědělskou usedlostí ze severního Švédska a městskou čtvrtí, kterou tvoří různé domy a obchody z 18. a 19. století a také historičtí výkladatelé v dobových oděvech, kteří mohou mimo jiné předvést tradiční činnosti, jako je předení a pletení. Ve Skansenu se nachází také zoologická zahrada, která chová 75 různých druhů a plemen skandinávských zvířat, mezi nimiž nechybí například rosomák, vydra nebo skandinávský medvěd hnědý. A kdyby vám během prohlídky začalo chutnat, můžete si v areálu vybrat z pěti restaurací, které nabízejí dobré stravování.

4) Djurgården

Ve Stockholmu nemusíte cestovat daleko, abyste poznali proslulý švédský venkov. V Djurgården můžete získat přesně to a ještě mnohem víc. Ostrov Djurgården se nachází hned vedle centra města a je dostupný různými druhy veřejné dopravy (včetně trajektů) i pěšky díky četným mostům, které na něj vedou z Östermalmu. Ostrov je jedna velká zelená oáza, ideální pro cyklistiku, procházky nebo piknik.

V tomto obřím parku se však skrývá víc, než se na první pohled zdá. Uvnitř Djurgårdenu se skrývá pokladnice aktivit, včetně některých z nejlepších městských atrakcí. Najdete zde Rosendals Garden, Skansen, Vasa Museum a dalších 21 muzeí, včetně jednoho věnovaného výhradně švédské popové skupině ABBA. Je zde také akvárium a zábavní park, ideální pro cestující rodiny.

5) Rosendals Garden (Rosendals Tradgard)

Rosendals Trädgård je veřejná zahrada na ostrově Djurgården. Když si potřebujete odpočinout od ruchu města nebo si jen na malebném místě odpočinout, Rosendals je pro vás tou správnou volbou.

Atrakcí je tržní zahrada vybavená poli, růžovou zahradou, sadem, květinovými záhony, vinicí a skleníky, která nabízí spoustu příležitostí k odpočinku po boku přírody. K dispozici je také vzdělávací zahrada určená speciálně pro děti.

Kromě spousty zeleně se zde nachází řemeslná pekárna, farmářský obchod, který prodává biodynamicky pěstovanou zeleninu, a prodejna rostlin. V letních měsících mohou návštěvníci vyjít ven a natrhat si květiny, které si mohou zakoupit přímo na pozemku. K dispozici je také pravidelně chválená kavárna Greenhouse Cafe. Kavárna se nachází přímo vedle vlastních zahrad a nabízí příležitostná jídla, která pocházejí především ze zeleniny vypěstované na místě.

6) Fotografiska

Stockholm je plný jedinečných muzeí. Jedno je věnováno skupině ABBA, další potopené válečné lodi (muzeum Vasa) a samozřejmě Skansen, první muzeum pod širým nebem na světě.

Fotografiska vyniká tím, že je celé tvořeno současnou fotografií. Muzeum během roku představuje čtyři velké výstavy a 15 až 20 menších výstav, které představují různé fotografické styly a témata.

Fotografiskou prošly portréty, krajiny, černobílé fotografie, série o válce, a dokonce i těhotenství. Muzeum se snaží představit směs neznámých talentů i velkých mezinárodních jmen, mezi něž patřili například Annie Leibovitz, David LaChapelle nebo Nick Brandt.

7) Královský palác (Kungliga Slottet)

Švédský král Carl XVI Gustaf a královna Silvia sice ve skutečnosti žijí v paláci Drottningholm (asi 20 minut západně od Stockholmu), ale královský palác (Kungliga Slottet) slouží jako jejich pracoviště a je místem většiny oficiálních recepcí. Je také oblíbenou turistickou atrakcí.

Návštěvníci si mohou prohlédnout královské apartmány, pokladnici a muzeum Tre Kronor. Název apartmány označuje řadu reprezentačních místností a v rámci Královských apartmánů se nacházejí asi čtyři různé soubory apartmánů, včetně Rytířských řádů, Hostovských, Státních a Bernadottových apartmánů – jen poslední z nich obsahuje 14 místností.

S jistotou lze říci, že by bylo těžké prohlédnout si palác za jedno odpoledne. Pokud však máte málo času, nenechte si ujít královské relikvie včetně korun a mečů, které se nacházejí v Klenotnici, nebo Státní sál, který najdete v Královských apartmánech. Státní sál dnes slouží jako místo konání oficiálních akcí, ale až do roku 1975 byl místem zasedání parlamentu. Nachází se zde také stříbrný trůn, který byl v 17. století darován bývalé královně Kristině ke korunovaci. Ať už se rozhodnete vstoupit do kterékoli místnosti, očekávejte skutečně velkolepé interiéry.

Kde se ubytovat ve Stockholmu?

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Nejlevněji se ubytujete v Hotell Skeppsbron, a to už od 2 308 Kč pro dvě osoby na noc. Hotel se nachází jen 300 m od královského paláce a pár minut chůze od náměstí Stortorget. V ceně je sdílená koupelna, ale pokud si chcete připlatit za soukromou, počítejte s cenou od 2 783 Kč.

Radisson Blu Waterfront Hotel je krásný hotel se skvělým hodnocením, kde se dvě osoby na jednu noc ubytují za cenu od 4 018 Kč. V hotelu se zdarma připojíte k Wi-fi, dáte si dobrou kávu a užijete si příjemný výhled.

Lady Hamilton Hotel nabízí ubytování už od 6 540 Kč pro dvě osoby na noc. Hotel Lady Hamilton má velmi dobré hodnocení, nabízí snídani v ceně a nachází se jen jednu stanici metra od hlavního nádraží.

Často kladené dotazy

❓Jaký je nejlepší způsob dopravy do Stockholmu?

Stockholm nabízí širokou škálu dopravních možností. Nejčastěji je využívaná letecká doprava, kdy turisté létají na letiště Stockholm Arlanda. To je blíž k centru Stockholmu. Nejlevnější letenky koupíte s odletem z Vídně.

❓Jaké jsou nejlepší možnosti nakupování v Stockholmu?

Stockholm je rájem pro nakupování a nabízí nespočet možností. Nejlepší místa na nakupování jsou obvykle v centru města. Doporučené oblasti jsou Drottninggatan, kde najdete mnoho obchodů s oblečením a módními značkami, nebo Östermalm, kde se nachází luxusní butiky a designové obchody. Pro tradiční švédské produkty a dárky si rozhodně nenechte ujít butiky v Gamla stan.

❓Existují v Stockholmu nějaké zajímavé akce a festivaly?

Ano, Stockholm hostí celou řadu akcí a festivalů během roku. Mezi nejznámější patří Stockholm Pride, Nobelova cena či Stockholm Jazz Festival.

Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.