Publikováno 17. dubna 2024

Co vidět v Lisabonu: objevte město, kterému se přezdívá evropské San Francisco

Co vidět v Lisabonu: objevte město, kterému se přezdívá evropské San Francisco

Věděli jste, že se Lisabonu říká evropské San Francisco? Je to z důvodu, že se tu nachází most, připomínající Golden Gate v americkém San Franciscu. Objevte tuto fascinující metropoli, která vás nadchne svou nádhernou architekturou, blízkostí moře a pohostinnou atmosférou.

Z Prahy se do Lisabonu dostanete přímým letem za 3,5 hodiny. Pokud nevíte, kam na vaši příští dovolenou, zauvažujte o této destinaci, protože hlavní město Portugalska uspokojí i toho nejnáročnějšího cestovatele. Nabízí mix historických i moderních památek, skvělou gastronomii a originální uměleckou atmosféru. Pokud v průběhu dovolené zatoužíte po koupání, stačí si zajet na některou z blízkých pláží, kam se dostanete pohodlně vlakem či autem (cesta vlakem trvá cca 30 minut).

Co vidět v Lisabonu: objevte město, kterému se přezdívá evropské San Francisco

Společně s ERV Evropskou Pojišťovnou, která je špičkovým specialistou na cestovní pojištění, vám přinášíme tipy, co vidět v Lisabonu, a jak si toto město užít na maximum.

1) Almada: majestátní most i socha Ježíše Krista

Nejnavštěvovanějším místem v Lisabonu je vyhlídka ve čtvrti Almada, která je v blízkosti hned dvou dominant tohoto města. První z nich je most Ponte 25 de Abril, který jako by z oka vypadl americkému Golden Gate. Poblíž se rovněž nachází 28 metrů vysoká socha Ježíše Krista, podobná té, která se nachází v Riu de Janeiru. Při návštěvě tohoto místa se tak budete cítit, jako kdybyste byli jednou nohou v USA a druhou v Brazílii.

Co vidět v Lisabonu | Most
Most v Lisabonu

2) Historická čtvrť Alfama

Vydejte se do této nejstarší lisabonské čtvrti a zažijte v malebných uličkách tu pravou středomořskou atmosféru! Mnohé místní domy jsou ozdobené tradičními portugalskými azulejos, což jsou keramické kachličky, pomalované nádhernými ornamenty. V Alfamě se nachází hned několik vyhlídek (miradouros), ze kterých můžete obdivovat výhled na celé město. Když budete mít štěstí, možná natrefíte na vystoupení živé hudby, která se občas na těchto vyhlídkách pořádají. 

Mezi nejznámější památky v Alfamě patří gotická katedrála Sé, Hrad svatého Jiří a Klášter Sao Vincente de Fora. 

Připravte se na to, že Lisabon se nachází v kopcovitém terénu, takže procházka po památkách může být fyzicky náročnější. Pokud by vás neustálé chození do kopce a z kopce unavilo, není nic snadnějšího, než naskočit na tramvaj 28. Toto ikonické žluté vozidlo se stalo symbolem Lisabonu. Romantická projížďka tramvají vám umožní objevit ta nejkrásnější zákoutí Alfamy.

Co vidět v Lisabonu | Lisabon Alfama
Alfama

3) Čtvrť Belém

Zhruba 7 km západně od centra Lisabonu najdete čtvrť Belém, která vám připomene doby, kdy bylo Portugalsko mořeplaveckou velmocí. Dřív se v Belému nacházel přístav, odkud se na své cesty vydával například Vasco de Gama. I dnes se toho dá v Belému hodně vidět a zažít. 

Dominantou této čtvrti je Belémská věž (Torre de Belém). Navštívit můžete nejen její vnitřek, ale i vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 metrů. 

Nenechte si ujít druhou významnou památku této čtvrti, a tou je Klášter Jeronymitů, což je nádherný stavební komplex s bohatě zdobeným interiérem v pozdě gotickém stylu. Návštěvu Belému můžete zakončit odpočinkem v parku Praça do Império. 

Co vidět v Lisabonu | Belem
Belém

4) Bairo Alto: čtvrť, která hraje všemi barvami

Dobré jídlo, pití a zábava na celou noc – to je čtvrť Bairo Alto, kam se místní chodí bavit. Na první pohled vás zaujme svou veselou atmosférou – mezi domy visí barevné dekorace, domy jsou pomalované uměleckým graffiti a lidé tu někdy tančívají přímo na ulici. Zahajte váš večer posezením v některé z restaurací. Ať už si dáte bacalhau, arroz de marisco, francesinhu nebo jiné tradiční portugalské jídlo, nezapomeňte jej zapít skvělým portským vínem.

V této čtvrti se určitě nebudete nudit ani po zbytek večera – ať už máte rádi jakýkoliv hudební styl, v nespočtu místních barů určitě najdete koncert nebo taneční zábavu podle vašeho gusta. 

Co vidět v Lisabonu | Bairo Alto
Bairo Alto

5) Lisabon jako výchozí bod pro další cestování

Pokud plánujete delší dovolenou a chtěli byste objevit i další části Portugalska, Lisabon má ideální polohu pro výletování. Za 2 hodiny jízdy autem jste v regionu Algarve, který je známý pro své nádherné pláže a přírodu. Pokud toužíte po malebných historických městečkách, není nic snadnějšího, než vyrazit na sever do Porta nebo Coimbry. 

Věříme, že vás Portugalsko chytne za srdce a odvezete si odtud spoustu krásných zážitků. 

5/5 - (2 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.