Publikováno 10. ledna 2023 | Aktualizováno 13. května 2024

Jak vydělávat peníze na internetu 2024 | 18 tipů na nejlepší práce z domova

Jak vydělávat peníze na internetu 2024 | 18 tipů na nejlepší práce z domova

Práce z domova je ideálním způsobem, jak se stát pánem svého času a vydělat si nějakou tu korunu navíc. Může to však být klidně jen brigáda. Je vaším snem flexibilní práce, kterou můžete dělat z gauče, kavárny nebo knihovny, ale nevíte, kde začít? V následujících řádcích vám odhalím 18 tipů, jak vydělávat peníze na internetu, díky kterým se váš sen může stát skutečností.

  • Vydělávat peníze na internetu a tím pádem práce z domova vyžaduje značné úsilí, zejména se člověk musí dokázat donutit k soustředění
  • Existuje spousta možností, jak vydělávat peníze na internetu z domova, ale na většinu z těchto profesí je nutné mít znalosti, vzdělání nebo kurz
  • Mezi nejoblíbenější práce z domova patří copywriting (psaní článků), práce programátorů a celý online marketing

Jak vydělávat peníze na internetu? 18 tipů na nejlepší práce z domova

Ještě předtím, než se danou činností začnete živit, je potřeba své znalosti oprášit nebo se vše pořádně naučit. Práce z domova je v Česku stále ještě luxusem, který si člověk musí zasloužit. Jakmile toho docílíte, pak už budete nejspíš potřebovat hlavně výkonný notebook, který bude vaším nejlepším přítelem, a k tomu velkou dávku trpělivosti. 

1) Copywriter

Pokud máte nadání pro psaní různých textů, jste ochotni se to naučit a nebo jednoduše víte, že by vás to bavilo, pak není důvod, abyste to nezkusili. Pokud budete dobří, můžete si z psaní vybudovat hlavní příjem. Jenže kde začít? Vyzkoušejte třeba portál Copywriting.cz, který je pro začátečníky jako dělaný. Můžete se přihlašovat na zakázky a nebo nabízet vlastní články a určovat si jejich cenu. Na tento portál se musíte přihlašovat minimálně jednou týdně, jinak bude váš účet dočasně pozastaven a vaše nabízené články nikdo neuvidí. Jakmile získáte trochu praxe a sebevědomí, můžete se ucházet o práce či brigády jako externí redaktor nebo externí copywriter.

2) Telemarketing

Jestliže jste extrovert (nebo vám nevadí telefonování), pak můžete vyzkoušet telemarketing. Už dávno není nutné při tomto typu práce sedět v call centru se sluchátky přilepenými k uchu. Teď už tuto práci často můžete dělat z pohodlí domova.

3) Překládání 

Jste dobří v angličtině, španělštině nebo skvěle ovládáte japonštinu? Pak je možná na čase svůj jazyk trochu oživit a vyzkoušet si přivydělávat překladem textů. Na internetu narazíte na spoustu firem, které potřebují přeložit nejrůznější druhy textů, a samozřejmě jsou ochotni vám za to dobře zaplatit.

4) Programování

Bez počítače nedáte ani ránu? Zkuste se naučit programovat. Do začátků budete potřebovat velkou dávku trpělivosti a hlavně cílevědomost. Hodit se vám bude také určitá znalost anglického jazyka, neboť spousta kurzů je právě v angličtině dostupná zdarma. Pokud se programovat skutečně naučíte, můžete se těšit na dobrý plat. A kdo ví, třeba se z toho stane práce na plný úvazek. Ať už si vyberete cestu podnikání nebo zaměstnání, určitě máte velkou šanci dělat tuto práci z domova. 

5) Copyediting

Psaní vám až tolik nejde, ale za to ovládáte český jazyk na vysoké úrovni? V tom případě můžete zkusit štěstí jako copyeditor. Ten má za úkol kontrolu již napsaných textů a má za úkol opravit všechny stylistické a gramatické chyby. Může to znít jako jednoduchá práce, ale ve skutečnosti je to pořádná výzva. 

6) Doučování

Existuje předmět, ve kterém jste ve škole byli nejlepší, nebo jej ještě líp máte vystudovaný? Jste dobří v matematice, v cizím jazyce nebo v čemkoliv jiném, a třeba už nemáte možnost tyto znalosti využít? To možná není tak úplně pravda. Tyto znalosti můžete využít tak, že budete doučovat. V dnešní době je naprosto normální, že doučování probíhá online formou a tak jej můžete dělat odkudkoliv. 

7) Online marketing

Láká vás práce v marketingu? Právě online marketing je velice obsáhlý, může se jednat o prodej produktů (multilevel marketing), spravování sociálních sítí nebo třeba affiliate reklama na vašem blogu či webu, díky které vyděláte. Zaměřte se na online marketing a možná najdete to pravé pro vás.

8) Redaktor

Práce redaktora je podobná práci copywritera, ale obecně se dá považovat za jednodušší. Nemusíte si totiž lámat hlavu s reklamními slogany, ale pouze píšete zajímavé obsahové články. V tomto případě je vhodné mít bezchybnou češtinu a také byste předtím, než pošlete první životopis do firmy, měli mít psaní již natrénováno – zkoušet si doma psát různé články jen tak pro sebe, nebo si založit vlastní blog, který můžete poté využít jako vlastní portfolio.

9) Blogování

Tím se dostáváme k další online práci z domova, a tím je blogování. Výhodou této práce je to, že je to vlastně koníček. Můžete psát o čemkoliv – o cestování, módě, kosmetice, a také kdykoliv – při práci, při studiu, každý večer, o víkendech. Jakmile získáte určitou návštěvnost, můžete si na web přidat reklamy nebo affiliate odkazy či bannery a začít vydělávat.

10) UX/UI designer

V posledních letech čím dál víc lidí zajímá práce UX/UI designera. Proč? Protože tato práce je zábavná, kreativní a můžete ji dělat odkudkoliv (remote). Nepotřebujete ani přímo vzdělání v oboru IT, ale rozhodně se neobejdete bez vzdělávacího kurzu, díky kterému se všechno naučíte.

11) Affiliate

Affiliate je skvělý způsob, jak se živit z domova a nemít přitom žádné zvláštní povinnosti. Vaším úkolem by v tomto případě bylo propagování určitých produktů, zboží či služeb na svém webu, sociálních sítích nebo na blogu. Za každý prodej, který zrealizujete, dostanete provizi. Tímto způsobem si můžete vytvořit také pasivní příjem.

12) Hlídání psů, koček a dalších zvířat

Když chtějí lidé jet na dovolenou nebo pracovní cestu a mají zvířata, určitě by ocenili jejich hlídání. Pokud budou mít jistotu, že skutečně milujete zvířata, máte s nimi zkušenost a dokážete se o ně postarat, pak vám za to rádi zaplatí. Zvířata můžete hlídat i z pohodlí domova, což se nejvíce hodí v případě, kdy sami máte ještě jinou práci z domova – takto můžete vydělávat v jednu dobu rovnou dvakrát.

13) Virtuální asistent

Virtuální asistenti provádějí pro své klienty různé administrativní úkoly. Odpovídají na telefonní hovory, odpovídají na e-maily, plánují schůzky a vytvářejí cestovní plány svých klientů. Virtuální asistenti používají různé komunikační nástroje po celý den, aby zůstali v kontaktu se svými klienty. Pro tuto práci byste měli umět dobře (a rádi) komunikovat s lidmi.

14) Obchodní zástupce

Obchodní zástupci prodávají zboží a služby jménem určité společnosti. Jako obchodní zástupce máte velkou zodpovědnost, ale na druhou stranu si můžete vydělat opravdu slušné peníze. Zodpovědnost zahrnuje znalost produktu nebo služby, porozumění potřebám zákazníků, uzavírání smluv a dosahování metrik stanovených společností.

15) Chůva

Pokud máte rádi děti (a v lepším případě máte také kurz či vzdělání spojené s péčí o děti), pak se můžete chopit práce chůvy. Pro tuto práci je ale nutné, abyste tomu měli přizpůsobený i svůj domov, který by měl být pro děti v první řadě bezpečný.

16) Poradenství

Pokud máte zkušenosti a znalosti v konkrétní oblasti, zvažte jejich sdílení s ostatními prostřednictvím kariérového koučování. Pokud jste například účetní nebo právník, můžete malým podnikům či jednotlivcům poskytovat poradenství za pěkný peníz. Můžete se také poradit s podniky o tom, jak používat nový softwarový program nebo jak se stát šetrnějším k životnímu prostředí.

17) Grafik

Mnoho firem potřebuje někoho, kdo navrhne jejich loga, webové stránky nebo vizuální reklamy. Pokud máte zkušenost, titul nebo certifikaci v této oblasti, můžete si hezky vydělat. Čím kvalifikovanější budete, tím více klientů pravděpodobně získáte.

18) Fotograf/kameraman

I když má dnes každý na svém telefonu fotoaparát, stále existuje potřeba profesionálů. Můžete se vydat na cestu fotografa, nebo kameramana. Své fotografie můžete také prodávat na různých webech.

Často kladené dotazy

❓Můžu pracovat z domova i když nemám IČO?

Určitě ano. Pokud budete externě pracovat z domova pro nějakou firmu, můžete se domluvit na spolupráci formou DPP nebo DPČ.

❓Je těžké získat práci z domova?

To je individuální. Dost záleží na tom, o jakou práci se ucházíte a nebo jestli chcete začít podnikat. Pokud máte požadované vědomosti k dané práci, pak s trochou snahy práci z domova určitě najdete.

❓Jaké jsou výhody a nevýhody práce z domova?

Mezi výhody patří třeba to, že ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili dojížděním do práce. Nevýhodou pro někoho může být zase to, že budete trávit spoustu času sami a můžete se po nějaké době začít cítit osaměle.

5/5 - (19 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.