Publikováno 11. ledna 2023 | Aktualizováno 11. října 2023

20 tipů, jak efektivně ušetřit peníze

20 tipů, jak efektivně ušetřit peníze

Ušetřit si každý měsíc nějaké peníze navíc je skvělý způsob, jak si našetřit na vysněnou věc nebo zážitek, po které už nesmírně dlouho toužíte. Spořit peníze bohužel nemusí být snadné, a to zejména v případě, že máte často hluboko do kapsy. Podívejte se na 20 tipů, jak efektivně ušetřit peníze za jídlo, v domácnosti, při nakupování, cestování a další.

20 tipů, jak efektivně ušetřit peníze

Šetřit peníze lze i v případě, že máte nižší příjmy, záleží ale hlavně na tom, jestli jste cílevědomí a dokážete si určité věci dočasně odepřít. Pokud ale budete postupovat po malých krůčcích, můžete efektivně ušetřit peníze a docílit tak částky, kterou potřebujete našetřit. Napsala jsem pro vás 20 tipů, jak ušetřit peníze.

1. Sestavte si rozpočet 

Sledujte své výdaje, abyste zjistili, v jakých oblastech můžete ušetřit. Sestavování si rozpočtu na každý měsíc je jedna z nejdůležitějších a nejúčinnějších věcí, které vám pomohou ušetřit.

2. Využívejte výprodeje a slevy

I bohatí lidé umí efektivně šetřit peníze na svých každodenních nákupech. Poohlédněte se po nejlepších cenách výrobků a služeb a využívejte výprodejů a slev. 

3. Omezte zbytečné výdaje 

Omezte zbytečné výdaje a zaměřte se na utrácení peněz pouze za věci, které jsou pro vás nejdůležitější. Snažte se u produktů a potravin naučit rozpoznat, které jsou skutečně kvalitní a kde platíte pouze za značku.

4. Používejte kreditní kartu s odměnami

Používejte kreditní kartu s odměnami, abyste získali peníze zpět nebo body za nákupy, ale nezapomeňte každý měsíc splatit celý zůstatek, abyste se vyhnuli úrokům. Čím dál víc odměn jsou k dispozici i pro majitele debetních karet. Například banka Raiffeisen nyní nabízí k novému běžnému účtu (debetní karta) odměnu až 3000 Kč.

5. Nepoužívejte kreditní karty

Místo kreditních karet používejte hotovost nebo debetní kartu, abyste se vyhnuli dluhům s vysokými úroky.

6. Zautomatizujte své úspory 

Nastavte si automatické převody z běžného účtu na spořicí účet. Díky tomu uvidíte, že máte na běžném účtu nedostatek peněz a nemůžete utrácet. Vaše peníze mezitím budou spokojeně ležet na spořicím účtu. 

7. Využívejte kupony a věrnostní programy

Možná před každým nákupem nevytahujete věrnostní kartičku a ani při nákupech přes internet nevyhledáváte slevové kupony. To je však chyba, protože vám může uniknout sleva, díky které pak můžete ušetřit více peněz.

8. Vyjednejte si nižší sazby za účty a služby

Ušetřit můžete i tak, že si zkusíte vyjednat nižší sazby za účty a služby, například za pojištění auta nebo kabelovou televizi. Vyhledávejte takové pojištění, které vám vrátí peníze z ceny pojištění.

9. Nakupujte z druhé ruky

Místo nákupu nového zboží nakupujte zboží z druhé ruky, abyste ušetřili za oblečení, nábytek a další předměty pro domácnost. Často tak ulovíte úplně novou věc, která bude stát třeba o polovinu méně.

10. Plánujte si jídlo dopředu a vařte si doma

Plánujte si jídlo dopředu a vařte si doma místo kupování jídla venku, abyste ušetřili za jídlo. Jestliže se často stravujete ve městě a nebo si jídlo raději objednáváte, pak vám tento bod může ušetřit několik tisíc měsíčně.

11. Snižte spotřebu energie

Snižte svou spotřebu energie vypínáním světel a spotřebičů, když je nepoužíváte, a používáním energeticky úsporných spotřebičů.

12. Využívejte veřejnou dopravu

Využívejte veřejnou dopravu nebo jezděte společně autem namísto samostatné jízdy, abyste ušetřili za benzín či naftu.

13. Rozbité předměty opravujte

Nechte si opravit (nebo si opravte sami) předměty místo jejich výměny za nový produkt, a ušetříte velké peníze.

14. Nakupujte online a využívejte akce

Nakupujte výrobky online a využijte slevy a nabídky dopravy zdarma. Největší slevy bývají po Vánocích, během Black Friday a na konci dané sezóny. Online nakoupíte výhodně třeba i drogerii, a navíc ani nemusíte tahat těžké tašky s pracími prostředky.

15. Využívejte cashback portály

Využívejte aplikace nebo webové stránky s funkcí cashback, abyste získali peníze zpět z nákupů. Může se jednat například o oblíbený portál Tipli, který zahrnuje více než tisíc nejoblíbenějších obchodů.

16. Vyhýbejte se impulzivním nákupům

Vyhýbejte se impulzivním nákupům a před nákupem si rozmyslete, zda něco opravdu potřebujete. Může být lákavé pořídit si velice výhodný produkt, ale jaký to má smysl, když jej třeba ani nikdy nevyužijete? Než si něco koupíte, nechte si to minimálně týden projít hlavou.

17. Místo nákupu si věci pronajímejte

Místo nákupu si věci pronajímejte, například nářadí nebo vybavení pro jednorázové použití.

18. Používejte internetové porovnávače

Používejte webové stránky nebo aplikace pro porovnávání cen, abyste našli nejlepší ceny zboží. Často díky malému průzkumu ušetříte i několik set korun. Portál Ušetřeno porovnává mobilní tarify, ceny elektřiny, půjčky, hypotéky a další.

19. Zvažte přechod na levnější tarif služeb

Platíte si každý měsíc za mobilní tarif, který skutečně využíváte? Zvažte přechod na levnější tarif mobilního telefonu nebo poskytovatele internetu.

20. Využívejte bezplatné aktivity

Využívejte bezplatné akce a aktivity ve svém okolí, abyste ušetřili peníze za zábavu. Ať už plánujete výlet ve svém městě a nebo v jiné zemi, vyhledejte si všechny aktivity, které jsou zdarma. Možná se budete divit, kolik jich najdete.

Často kladené dotazy

❓Kam mám ukládat naspořené peníze?

Nejlepší způsob, kam uložit naspořené peníze, je zřídit si spořicí účet ve vaší bance. Všechny peníze, které si naspoříte, pošlete na tento účet a utrácení rázem nebude tak snadné, jako kdybyste měli peníze na běžném účtu. Navíc dostanete bonus ve formě úroku, který se může podle vaší naspořené částky vyšplhat i na několik set měsíčně.

❓Jaké jsou výhody spoření?

Spoření poskytuje finanční zálohu pro případ nejistoty v životě a zvyšuje také pocit jistoty a klidu. 

❓Kolik peněz bych měl spořit?

Pokud začínáte po dvacítce, spořte si 10-15 % svého příjmu před zdaněním. Pokud začínáte po třicítce, spořte si 15-20 % svého příjmu před zdaněním. Pokud začínáte spořit po čtyřicítce, spořte si 25-35 % svého příjmu před zdaněním, což je poměrně významná část vašeho příjmu.

5/5 - (14 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Na webu Kapitalio přináším čtenářům užitečné informace z oblasti financí, cestování, ale třeba i gastronomie. Ve svém volném čase nejraději poznávám nová místa, neodmítnu ale ani den strávený na gauči u čtivé knihy.

error: Content is protected !!