Publikováno 26. července 2023

11 tipů, co vidět v Barceloně: Památky, zábava i muzea

11 tipů, co vidět v Barceloně: Památky, zábava i muzea

Barcelona je druhé největší město Španělska, které ročně láká mnoho turistů z celého světa. Jedná se o skutečně krásné město, které by měl navštívit každý, kdo rád cestuje. V tomto článku se podělím o 11 tipů, co vidět v Barceloně a na konci se zaměříme také na ubytování v Barceloně.

  • V Barceloně můžete navštívit nádherný Park Güell, historické kostely a katedrály a také trhy, na kterých ochutnáte tamní jídlo a třeba si i odvezete domů originální suvenýr
  • V Barceloně je také mnoho muzeí, které stojí za návštěvu: Například muzeum slavného Picassa nebo Gaudího dům
  • V článku se podělím také o tipy na ubytování a prozradím, jak na levné letenky do barcelony.

11 tipů, co vidět v Barceloně

1) Park Güell

Park Güell je téměř jako z pohádky: jedná se podle mého názoru o jedno z nejkrásnějších míst Barcelony, které se jen hemží barvami. Nachází se v něm slavná barcelonská mozaiková ještěrka a spirálové věže, které vypadají jako pouťové skluzavky. Patří mezi památky zapsané na seznamu UNESCO.

Pokud plánujete tento park navštívit, prohlídku si musíte objednat předem online. Vstupenky pro dospělého aktuálně stojí 10 € a děti a senioři platí 7 €. Doporučuji dorazit s předstihem, protože pokud byste přišli pozdě, nemusí vás kvůli velkému množství turistů na prohlídku pustit.

Zajímavým doplňkem je Casa Museu Gaudí, budova s růžovou věží uvnitř parku. Není zahrnuta ve vstupném (takže si připočtěte 5,50 € na osobu), Gaudí v ní skutečně žil 19 let, takže se návštěva rozhodně vyplatí.

2) Kostel Santa Maria del Mar

Kostel Santa Maria del Mar si zažil několik neštěstí. V roce 1428 jím otřáslo silné zemětřesení. V červenci 1936 byl pak zapálen a hořel 11 dní v kuse. Můžete se přesvědčit sami – podívejte se dovnitř a na střeše uvidíte černé stopy po spáleninách, které tam zůstaly. Zajímavostí je také to, že má kostel velmi vysoké sloupy, které jsou od sebe vzdáleny 13 metrů.

Pokud se o tomto kostele toužíte dozvědět co nejvíce informací, doporučuji si zaplatit průvodce.

3) Věž Mirador Torre Glòries

I když Torre Glòries možná neznáte podle jména, poznáte ji na první pohled. Je to pravděpodobně nejznámější barcelonská dominanta. Se svými 145 metry výšky je rozhodně jednou z nejvyšších. Otevřena byla v roce 2005 a proslavila se zejména tím, že v ní sídlí barcelonská pobočka společnosti Meta (společnost, která vlastní Facebook a Instagram), která vlastně nikdy nenabídla návštěvníkům nic zajímavého. To se změnilo v roce 2022, kdy se 30. patro stalo panoramatickou veřejnou vyhlídkovou terasou s nerušeným výhledem na všechny strany města.

4) Katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie: Catedral de Barcelona

Není tak známá jako katedrála La Sagrada Família, ale je to obrovský gotický chrám, který se tyčí na pozadí úzkých uliček a obchodů. Na jeho místě se původně nacházel římský chrám, a to už přibližně před 2 000 lety, kdy se Barcelona ještě jmenovala Bàrcino (nedaleko dokonce můžete najít části starých římských hradeb a akvadukt!). Dnes se katedrála oficiálně jmenuje Katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie a je poctou Eulálii, místní dívce, která odmítla přijmout požadavek římského císaře Diokleciána, aby se zřekla své křesťanské víry. Ať jste věřící nebo ne, nenechte si ujít návštěvu tohoto krásného místa, ze kterého jsou ještě krásnější výhledy na Barcelonu.

5) Trh La Boqueria

La Boqueria je sice nejstarší barcelonský trh. Vznikl už skutečně dávno – v roce 1217, a to jako pouhý shluk stánků s masem na bulváru La Rambla. Aktuálně se tam nachází více než 200 stánků, u kterých pravděpodobně nebudete vědět, kam se dívat dřív.

Přes všechnu tu atmosféru vás však pravděpodobně nejvíc dostane vůně teplé, oceánem prosolené, čerstvě usmažené ryby.

6) Trh Els Encants

Els Encants je bleší trh s dechberoucí střechou. Zní to zvláštně, ale je to tak. Strop je přes 24 metrů vysoký, postavený ze zvlněného zinku a hliníku a stříbrno-zlatě zrcadlený, aby odrážel kaleidoskopický vír stánků pod ním. Tento trh se zbožím existuje v Barceloně již od roku 1300, takže je o něco starší než trh La Boqueria.

7) Casa Batlló

Tato budova vás okouzlí naprosto nádhernými střepy z barevného skla – někdy jsou modré, pak zelené, pak se třpytí jako sklovitá vrstva jezera. Textilní průmyslník Josep Batlló pověřil Gaudího návrhem tohoto domu poté, co viděl, co Gaudí udělal s parkem Güell. Casa Batlló je ovlivněna přírodou, nemá žádné rovné linie (protože v přírodě neexistují, říkal Gaudí), kamenné sloupy, které připomínají zvířecí kosti, a vysoké, oceánsky modré schodiště. Výsledek je velkolepý. Vstupenky do Casa Batlló koupíte pro dospělého od 29 €.

8) La Sagrada Família

Je prakticky nemožné jet do Barcelony a nenavštívit úchvatnou katedrálu La Sagrada Família, Gaudího výjimečný chrám zasvěcený Svaté rodině – známý také jako největší nedokončený kostel na světě. Tato katedrála se totiž ještě stále dostavuje a datum dokončení zůstává záhadou – místní teoretici spekulují, že nebude nikdy dokončen, aby se zachoval jeho vzhled.

Nezapomeňte si rezervovat vstupenku předem (termíny jsou k dispozici tři měsíce dopředu), abyste se mohli dostat dovnitř a prohlédnout si ji detalněji. Dospělý zaplatí za vstupenku od 36 €.

9) Picassovo muzeum

Muzeum rozprostírající se v pěti palácích – nic jiného bychom od Picassa, který se do Barcelony přestěhoval jako čtrnáctiletý chlapec a po celý život se sem často vracel, nečekali. V přízemí se nachází nádvoří a gotické oblouky vedoucí do bílých ateliérů, které osvětlují jeho díla. Nahoře jsou místnosti ozvlášť honosné: epické malované stropy s křišťálovými lustry.

Vstupenky si můžete zakoupit online. Dospělý zaplatí 14 € a děti a studenti 7,50 € za kompletní prohlídku.

10) Čtvrť Barceloneta

Název Barceloneta je pro Barcelonu jako stvořený. Jedná se o přímořskou čtvrť, která nabízí mnoho aktivit a zábavy. Užít si zde můžete odpočinek na pláži a koupání v moři, vynikající restaurace či pohled na luxusní jachty. Můžete se také projet lanovkou, která míří na kopec Montjuïc a nabízí úchvatné panoramatické pohledy na město.

11) Montjuïc

Montjuic, historický kopec, který je mnohem víc než jen kopec, má mnoho velkolepých prvků. Jedná se o dominantu Barcelony nacházející se hned nad přístavem.

Z kruhového objezdu na náměstí Plaça España se odnikud majestátně vynoří dramatické architektonické schodiště vedoucí k Museu Nacional d’Art de Catalunya (Národnímu muzeu katalánského umění), které vypadá jako palác. Vodotrysk před ním se dokonce jmenuje Kouzelná fontána.

Montjuïc nabízí mnoho zábavy. Můžete zde sportovat, užít si návštěvu botanické zahrady nebo jen tak odpočívat a užívat si další výhledy.

Kde se ubytovat v Barceloně

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Levné Orientační cena: od 2 666 Kč Prozkoumat
Střední cesta Orientační cena: od 4 654 Kč Prozkoumat
Prvotřídní Orientační cena: od 8 106 Kč Prozkoumat

Ubytování lze v Barceloně sehnat za velmi rozumnou cenu. Například noc v hotelu Ronda House pro dvě osoby koupíte už od 2 666 Kč, a to včetně chutné snídaně, která je již zahrnuta v ceně. Pokud se rozhodnete si připlatit, váš zážitek bude o to lepší. V hotelu The Mirror Barcelona, který je určen pouze pro dospělé, zaplatí dvě osoby od 4 654 Kč za noc, užijete si úžasný hotel i se střešním bazénem. No a pokud vás láká zažít například přepychový víkend v Barceloně se vším všudy, pak se mrkněte na hotel Kimpton Vividora, kde dvě osoby zaplatí za noc od 8 106 Kč.

Kolik stojí letenky do Barcelony a jak na nich ušetřit

Stejně jako téměř u všech letenek, i v případě Barcelony doporučuji letenky nakupovat s předstihem. V takovém případě seženete zpáteční letenku z Prahy či Vídně u nízkonákladových společností (např. Ryanair) klidně i za tisícovku – a to je skvělá cena.

Často kladené dotazy

❓Kdy je nejlepší doba na návštěvu Barcelony?

Pokud se chcete vyhnout horkému počasí a davům turistů, pak vyražte na jaře (březen, duben, květen) a nebo na podzim (ideálně září a říjen).

❓Kolik dnů stačí na návštěvu Barcelony?

Na prozkoumání Barcelony bez spěchání vám bude stačit zhruba 5 dní. Pokud však v Barceloně zůstanete celý týden, bude to ještě lepší – a jestli vám zbyde čas, můžete si naplánovat třeba piknik na pláži Barceloneta.

❓Je v Barceloně draho?

V Barceloně jsou ceny mírně vyšší než v České republice. Větší rozdíly poznáte pravděpodobně v restauracích v centru Barcelony, v supermarketech rozdíl v cenách není nijak dramatický.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.