Publikováno 8. ledna 2025

Zboží a služby, u kterých ceny stouply nejvíc. Z toho se vám zatočí hlava

Zboží a služby, u kterých ceny stouply nejvíc. Z toho se vám zatočí hlava

V posledních letech ceny zboží a služeb rostou natolik, že už jsme to téměř přestali počítat. Byly dokonce i doby, kdy jsme v obchodech viděli každý týden jinou cenu. Podívejte se, které věci v poslední době nejvýrazněji zdražily.

Zdražování je pro mnoho lidí nepříjemné, některým je zcela ukradené a jiným může značně zkomplikovat život. Třetí skupině lidí nezbývá nic jiného, než omezit určité zboží a služby, u kterých ceny stouply nejvíce. Jenže které to jsou?

Zboží a služby, jejichž cena stoupla nejvýrazněji

Mezi zbožím, které nejvýrazněji zdražilo, se nepříliš překvapivě umístilo rovnou několik základních potravin – a ty lze jen velmi těžce nekupovat. Za zdražováním mohou stát vyšší náklady na energie a dopravu, ale také různé potíže spojené s podnebím, nemoci zvířat či choroby rostlin a spousta dalšího. A co tedy zdražilo nejvíce?

Máslo

Ceny másla byly v posledních letech jako na houpačce. Zdražování a následné zlevňování začalo už v roce 2017, kdy jeho cena stoupla ze 42 korun na 60 korun, pak ale zase výrazně klesla. Nyní je máslo dražší o v průměru 44,4 %.

pohled na zákaznici platící za zboží pomocí telefonu
Připlatíme si nejen za základní potraviny, ale i za služby | Foto: Jack Sparrow/Unsplash

Kakaový prášek

Ceny kakaa a tím pádem i čokolády v posledních měsících také výrazně rostly, za což mohla zejména změna klimatu spojená s nižší úrodou. Ačkoliv ceny kakaa rostou už od roku 2021, v roce 2024 byla pravděpodobně nejvyšší. Zvýšila se o necelých 35 %.

Hrozny

Nejspíš jste si sami všimli, že u hroznového vína v obchodě svítí cenovka dosahující 90 korun. V akci je pak koupíme nejčastěji za 60 korun. Zdražení dosáhlo 26,1 % a není jisté, jestli ještě neporoste. V takovém případě by je ale už nejspíš ani nikdo nekupoval.

Vejce

Hned po máslu všechny nepříjemně překvapila cena vajec, která se vyšplhala na 47,56 Kč za deset kusů (listopad 2024). Může za to nejen ptačí chřipka, ale i zákaz klecových chovů, který začne platit v roce 2027. Cena vajec stoupla o 40 %.

vejce v kartonu umístěné na stole
Vejce jsou důležitou základní potravinou, která zdražila o 40 % | Foto: Nataliya Vaitkevich/Pexels

Okurky

Cena salátových okurek se občas až dramaticky liší. Jednou ji pořídíte za 10 korun, podruhé za více než 20. I proto je lze považovat za potravinu, která zdražila nejvýrazněji. Za poslední rok nárůst činí až ohromných 118 procent. „Jeden z důvodů bude v tom, že zelenina ze skleníků v Evropě nepokryje poptávku. V některých evropských regionech předtím zhoršilo úrodu počasí. Dalším bude určitě faktor obchodní přirážky,“ řekl pro portál Novinky Marek Zemánek z Potravinářské komory.

Letecká doprava

Letět na dovolenou a nebo třeba jen na víkendový pobyt se v mnoha ohledech začíná stávat luxusem. Ačkoliv letenky nízkonákladových společností lze pořídit ještě stále poměrně levně, ceny se zvýšily o přibližně 28 %.

Některé potraviny zlevnily

Abychom se nezaměřovali jen na negativní část, zaměřme se i na tu pozitivní. Některé potraviny totiž i zlevnily. Patří mezi ně například cukr krystal (o 35,5 %) a cukr moučka (o 21,7 %). Margaríny zlevnily o téměř 28 %, a stejný osud potkal také cibuli, u které se cena snížila o 27,8 %. O více než 28 % zlevnil také květák.

Zdroj: Autorský text, redakce Kapitalio, Penize.cz, Novinky.cz; Náhledová fotografie: Nataliya Vaitkevich/Pexels

5/5 - (2 votes)
Autor článku

Adéla Novotná

Největší radost mi dělá cestování a zdravý životní styl, ale občas jen tak lenoším a sleduju seriály v pohodlí svého gauče. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům prostřednictvím webu Kapitalio, který patří mezi moje nejoblíbenější.

error: Content is protected !!