Publikováno 28. září 2023 | Aktualizováno 3. ledna 2024

Kam v prosinci na dovolenou k moři levně 2024

Kam v prosinci na dovolenou k moři levně 2024

Zima se často zdá jako nekonečné období bez sluníčka a tepla, což nás může přivádět v myšlence na příjemnou zimní dovolenou. Podívejte se na seznam míst, kam jet v prosinci na dovolenou k moři.

  • V prosinci si nejlevnější dovolenou u moře užijete v Egyptě. Můžete se navíc zajet podívat na významné památky – třeba na pyramidy a nebo do Káhiry. Je však počítat s tím, že večery jsou chladnější.
  • Pokud si chcete dovolenou užít stále za nižší cenu, ale rádi si užijete trochu víc, než je možné v Egyptě, pak se vydejte do Spojených arabských emirátů. Užijete si lepší hotely a celkový servis.
  • Kapverdy či Omán vyjdou pravděpodobně na nejvíce peněz ze všech vypsaných tipů, nabízí však nejkrásnější moře a pokud vás to bude lákat, máte spoustu možností na prozkoumávání okolí.

Kam v prosinci na dovolenou k moři levně

Dovolená v zimním období se často označuje za luxus, který stojí hodně peněz. Na jednu stranu to je pravda, na druhou nemusí – pokud víte, kam jet. Nejdříve byste si měli ujasnit, jestli se chcete primárně koupat a užívat si horkého vzduchu, nebo jestli vám stačí teplé počasí se sluníčkem, kdy nepanují obrovská vedra.

1) Egypt

Asi nejoblíbenějším místem, kam lidé jezdí během celého roku, je Egypt. Tato africká země má mnoho slunečných dnů a teplo je tam po celý rok. V prosinci teploty klesají, ale stále se pohybují i okolo 25 stupňů, mnoho lidí zde stráví i Vánoce a Silvestr. Ačkoliv teploty večer klesají a pravděpodobně budete potřebovat teplé oblečení, ráno už vysvitne sluníčko, které rychle nabírá na síle a teploty jsou pak ideální ke koupání. Rozhodně je pobyt v prosinci příjemnější než v létě, kdy se teploty vyšplhají i nad 40 stupňů, což už pro mnoho lidí není příliš příjemné. Doporučuji si v zimních měsících vybírat hotely s vyhřívaným bazénem, díky čemuž vás žádné počasí nevyvede z míry.

Egypt je jednou z nejoblíbenějších destinací pro zimní dovolenou k moři, a to zejména díky svým nádherným plážím na Rudém moři. Oblasti jako Hurghada a Marsa Alam nabízejí teplé teploty po celý rok a fantastický podvodní svět pro milovníky potápění. Egypt je také známý svou bohatou kulturou a vynikajícími možnostmi pro vodní sporty.

Pokud poletíte do Egypta s cestovní kanceláří, můžete si užít památky v příjemnějším počasí a pravděpodobně i bez návalů turistů. Zajeďte se podívat na významné historické památky, jako je Velká pyramida v Gíze a chrám v Luxoru, což z vaší dovolené učiní nezapomenutelný zážitek.

Osobně jsem do Egypta vyrazila v březnu (to bývají teploty ještě poměrně nízké) a v dubnu. Přes den se teploty pohybovaly okolo 23-28 stupňů, koupání v bazénu bylo velmi příjemné, ale moře na mě bylo studené. V prosinci je výhoda v tom, že je moře ještě stále poměrně vyhřáté. Doporučuji zamířit spíše víc na jih, ideálně do Marsa Alam.

2) Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty jsou dalším místem, kam lidé často vyráží za sluníčkem. V prosinci zde panují vysoké teploty, které dosahují až 30 °C. Moře je vyhřáté na 25 °C, zima vám tedy rozhodně nebude. Spojené arabské emiráty nabízejí luxusní hotely, moderní města a jedinečné zážitky, jako je návštěva Burj Khalifa nebo projížďka na velbloudu.

Ať už se vydáte do Dubaje, Abú Dhabí nebo třeba Šardžá, je třeba počítat s vyšší cenou než v případě Egypta. Tato cena ale odpovídá kvalitě, protože ve Spojených arabských emirátech se nachází poměrně luxusní hotely (ve srovnání s Egyptem určitě) s výhledem na město. Je třeba také počítat s tím, že se mnoho hotelů nachází daleko od pláže, takže se můžete vyhřívat třeba jen v hotelovém venkovním (popř. i vnitřním) bazénu.

3) Kapverdy

Kapverdy jsou ideální destinací pro zimní dovolenou a leží na západ od afrického pobřeží. Tento souostroví nabízí krásné pláže, azurové moře a relaxační atmosféru. Kapverdy jsou ideální pro ty, kteří hledají klidnou dovolenou daleko od davů turistů. Můžete si zde užít horské túry, pozorování ptáků a samozřejmě sluneční koupání. Místní kultura je fascinující směsicí afrických, evropských a kreolských vlivů, což se odráží v hudbě, tanci a kuchyni. V prosinci zde panují teploty okolo 25 °C a moře je vyhřáté na 22 °C.

Kapverdy jsou na seznamu mých vysněných destinací, kam bych se chtěla podívat na podzim nebo v zimě. Samozřejmě i v tomto případě se jedná o parádní dovolenou na prosinec za pořád ještě přijatelnou cenu. Kapverdy jsou nádherné místo, najdete tam nádherné pískové pláže a průzračnou vodu. Na Kapverdách panuje období dešťů většinou pouze od srpna do října, takže by vám mělo počasí hezky vyjít.

3) Omán

V prosinci se můžete k moři vydat také do Ománu, kde vás čekají prázdné pláže, krásná příroda a téměř nekonečné možnosti. Ať už chcete jen odpočívat na pláži a nebo prozkoumávat okolí, tohle místo si zamilujete. Omán je skvělou volbou pro ty, kteří hledají kombinaci nádherných pláží a malebného horského terénu. Máte zde možnost koupat se v průzračném moři a zároveň objevovat poutavé oázy a historická města. Omán je také známý svou pohostinností a bohatou arabskou kulturou.

V létě panují v Ománu ohromná vedra, která nemusí být pro každého ideální pro prozkoumávání okolí. V prosinci se teplota vzduchu pohybuje okolo 24 stupňů, což je ideální nejen na příjemné vyhřívání, ale také právě na výlety.

Shrnutí:

Výběr na zimní dovolenou je velký, avšak je potřeba mít vysoký rozpočet. Lákat vás může Kuba, Keňa, Mauricius nebo třeba Zanzibar či Bali, do těchto míst jsou však poměrně drahé letenky, takže se i finální cena dovolené může vyšplhat pěkně vysoko.

Nejčastější otázky

❓Kolik stojí dovolená do Egypta?

Cenu ovlivňuje spoustu faktorů, například to, jestli letíte sami nebo s cestovní kanceláří (tuto možnost doporučuji více) a také kdy letíte. V zimě seženete last minute nabídku s all inclusive pobytem i od přibližně 10 tisíc korun, pokud byste ale chtěli letět přes vánoční svátky, pak zaplatíte i dvojnásobek.

❓Dá se v prosinci koupat v Dubaji?

Ano, samozřejmě. Dubaj je jedno z míst, kde se v prosinci zaručeně ohřejete a užijete si příjemnou teplotu vody při koupání.

❓Kolik stojí jiné, luxusnější dovolené v prosinci?

Záleží na tom, jakou destinaci si pro dovolenou v prosinci vyberete. Cena se ale může vyšplhat i na 100 tisíc korun a více, proto jsem vám v tomto článku doporučila levnější varianty.

Užitečné odkazy:

Zajímavosti v Ománu: památky a zajímavá místa k navštívení – travelmag.cz

Seznam cestovních nezbytností pro dovolenou v Dubaji – visitdubai.com

Táhne vás to v zimě k moři? Objevte kouzelný ostrov Sal – zeny.cz

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.