Publikováno 7. srpna 2023 | Aktualizováno 9. srpna 2023

Jak uvařit vejce: Naměkko, nahniličko, natvrdo

Jak uvařit vejce: Naměkko, nahniličko, natvrdo

Vejce patří mezi nejpopulárnější potraviny na světě. Ať už je chcete mít měkká, tvrdá nebo něco mezi tím, správná příprava vám zajistí dokonalý výsledek. Sepsala jsem jednoduchý návod, jak uvařit vejce přesně podle vašeho vkusu.

  • Vejce můžete připravit naměkko, nahniličko a nebo natvrdo
  • Po uvaření vložte vejce do studené vody, aby se zastavil proces vaření a mohli jste je hned loupat
  • Pro ideální loupání můžete použít starší vejce a nebo přidat do vody trochu soli

Jak uvařit vejce krok po kroku:

Příprava

Vyberte čerstvá vejce, ideálně s pokojovou teplotou. Připravte si hrnec vhodné velikosti s dostatečným množstvím vody, aby byla vejce kompletně ponořená. Vejce můžete vařit také ve vařiči vajec, který vám usnadní práci.

Vaření vajec

Naplňte hrnec vodou a dejte jej na sporák. Když voda začne vařit, snižte teplotu tak, aby voda mírně probublávala, a opatrně do ní vložte vejce lžící nebo speciálními kleštěmi. Poté vařte vejce podle požadované konzistence:

  • Měkká vejce: 4-5 minut
  • Středně uvařená vejce (nahniličko): 6-7 minut
  • Tvrdá vejce: 9-12 minut

Po uplynutí požadované doby okamžitě vyjměte vejce z horké vody.

Zchlazení

Po uvaření vejce hned přeneste do misky s ledovou vodou nebo je opláchněte pod studenou tekoucí vodou. Tím se zastaví vaření a vejce se lépe loupou.

Loupání

Jakmile jsou vejce zcela vychladlá, můžete je oloupat. Lehce poklepejte vejce na tvrdý povrch, aby se skořápka rozpraskala, a pak ji opatrně oloupejte.

Tipy:

  • Starší vejce se obvykle loupají lépe než úplně čerstvá
  • Přidáním trochy soli nebo jedlé sody do vařící vody si můžete loupání vajec usnadnit.

Bez ohledu na to, zda preferujete vejce měkká, středně uvařená (nahniličko) nebo tvrdá, správná technika vaření je klíčem k dosažení dokonalého výsledku. Dobrou chuť!

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.