Publikováno 31. října 2023

Jak levně cestovat: Tipy na cestování s omezeným rozpočtem

Jak levně cestovat: Tipy na cestování s omezeným rozpočtem

Levné cestování nemusí být pouhý sen. Vyrazit do světa za málo peněz se může stát skutečností, pokud víte, jak na to. Podívejte se na moje tipy, jak na cestování s omezeným rozpočtem.

  • Pokud cestujete s cestovní kanceláří, zaměřte se na last minute zájezdy. Cestovky se snaží vyprodat poslední místa, díky čemuž můžete ušetřit několik tisíc.
  • Chcete-li odcestovat daleko a na delší dobu, zvažte brigádu. Díky tomu si vyděláte na letenky a snadněji pokryjete náklady na jídlo a ubytování.
  • Místo návštěv restaurací si vařte sami – tato malá změna vám může ušetřit úplně nejvíc peněz. Na cestách také nezapomeňte mít hotovost, protože platba kartou se ne vždy vyplatí.

Jak levně cestovat: Tipy na cestování s omezeným rozpočtem

Právě vám přišla nepříliš tučná výplata a vy stále toužíte procestovat celý svět? Máte našetřeno tak maximálně na výlet do zoo? Nevadí! V tomto článku vám poradím tipy na cestování, které oceníte i v případě, když zrovna nepatříte do světa boháčů.  

Last minute zájezdy

Stále více populární jsou takzvané last minute zájezdy, nebo chcete-li zájezdy na poslední chvíli. Jsou to jinak standardní zájezdy, které si zamluvíte těsně před jejím termínem. Někdy to bývá měsíc, někdy dokonce i týden před odletem. Vyžaduje to sice jistou časovou flexibilitu, ale vyplatí se to. Zájezdy totiž bývají až o několik desítek procent levnější. Existují i takzvané super last minute, které bývají levnější dokonce o 70 %, avšak odlety mohou být již za tři dny od zakoupení.

Další radou, jak vytěžit z těchto zájezdů na poslední chvíli maximum je cestování mimo turistickou sezonu, tedy mimo červenec a srpen. Cestování mimo tyto dva měsíce skrývají mnoho výhod. Prázdné pláže, levnější hotely, příjemné teploty a možná i výhodnější nákupy. Určitě vyčkejte na slevy a nenechte se ošálit. Cestovní kanceláře se běžně snaží prodat zájezdy v předstihu (first minute) a za co nejvyšší cenu.  

Brigáda na cestách

Nebaví Vás celé dny polehávat na pláži? Jste akční člověk, který se rád učí novým věcem? Tak tady mám tip pro odvážné. Zkuste si na své dovolené najít brigádu. Možná to zní jako paradox, ale jistě to může být zábava.

Například práce v hotelu asi nebude příliš zábavná a bude vyžadovat jisté jazykové znalosti, ale například práce na soukromé farmě nebo plantáži jazykové znalosti příliš nevyžaduje a turisty více sblíží se zvyky místních obyvatel. Můžete si na vlastní kůži vyzkoušet zvyklosti zdejších obyvatel a stát se jejich součástí. Odměnou pro Vás budou nové zážitky, příspěvky do Vaší peněženky a po práci i nějaká zábava a poznávání. Pokud plánujete cestování na více než 14 dnů, zkuste se poohlédnout po nějakém pracovním programu.  

Chytrý výběr destinace 

I výběr místa, kam na dovolenou vyrazíte, může vaši peněženku pěkně vylekat. Vybírejte proto z těch levnějších, ale i přesto zajímavých destinací. Mezi ty levnější patří například Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Albánie, Thajsko, Rumunsko, nebo třeba Ibiza.  

Doprava 

Asi nejvýhodnějším způsobem je letecká doprava. Letenky většinou bývají mnohonásobně levnější a cesta o mnoho kratší, než když se rozhodnete cestovat autem, autobusem nebo vlakem. Dokonce i u výběru letenky existuje last minute. Ovšem nepřehánějte to se zavazadly, mohlo by se Vám to prodražit.  

Pokud se bojíte létat zkuste vlak nebo autobus. Jízdenky je ale třeba vybírat včas. Rezervací v předstihu si můžete zajistit drobnou slevu. 

Pokud cestujete autem vyplatí se jet ve větší skupině. Ať už si auto půjčujete, nebo máte vlastní, s ostatními pasažéry se o náklady rozdělíte. 

Jídlo

Zkuste si sami vařit. Zjistěte, který z obchodů v okolí má nejlepší ceny a vyrazte na nákup. Vyplatí se vaření těstovin a jednoduchých omáček, nebo například příprava tortill a sendvičů, které Vás za nízkou cenu zasytí a dlouho vydrží.  

Pokud si nechcete vařit, zeptejte se místních na nejoblíbenější restaurace. Nebo zkuste hotové pokrmy z obchodů. 

Peníze

Cestovat s platební kartou nestačí. Vždy u sebe mějte nějakou hotovost. Směna v zahraničí se Vám pravděpodobně nevyplatí, proto si ve Vašem okolí najděte nejvýhodnější směnárnu a peníze si směňte před odjezdem, protože kdo je připraven, není překvapen. 

Před cestou si udělejte průzkum 

Ne vždy se vyplatí spoléhat na cestovní kanceláře. Pokud se nebojíte, zařiďte si vše sami. Nejprve si vytipujte destinaci a vhodné místo a vyhledejte si o něm informace na internetu (ubytování za dobrou cenu, levná restaurace, levné letenky, ceny obchodů a služeb…). Sbírejte tipy na sociálních sítích nebo na blogu, vzdělávejte se v oblasti cestování, a užijte si cestování za hubičku.  

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Dominika Pauerová