Publikováno 16. února 2024

10 tipů, co vidět ve Vratislavi (Wroclaw)

10 tipů, co vidět ve Vratislavi (Wroclaw)

Zajímá vás, co vidět ve Vratislavi? Nachází se zde spousta krásných památek, barevných domečků a skvělých aktivit pro sólo cestovatele i rodiny s dětmi. Podívejte se na 10 tipů, co si v tomto městě rozhodně nenechat ujít.

10 tipů, co vidět ve Vratislavi (Wroclaw)

Ať už se ve Vratislavi plánujete zdržet jeden, nebo několik dní, existuje spousta zajímavých míst, které byste měli vidět. Nejdůležitější je Staré město a staré náměstí Rynek, velice oblíbená je taky zoologická zahrada. Pojďte se podívat na všech 10 tipů, co vidět ve Vratislavi, a nezapomeňte se na konci článku mrknout i na tipy na ubytování.

1) Historické Staré město

Vaše první kroky ve Vratislavi budou pravděpodobně směřovat ke krásnému historickému Starému městu, které je srdcem centra města a je obklopeno okružní silnicí a městským příkopem. Zaujmou vás staré barevné domy, gotické a barokní budovy a kostely, poblíž kterých najdete také spoustu kaváren, restaurací a dalších míst, kde si můžete dát něco dobrého a sledovat okolí.

2) Rynek

Slavné vratislavské tržiště Rynek je první zastávkou téměř každého cestovatele, a ne bezdůvodně. Rynek se rozkládá na neuvěřitelných 213×178 metrů, což z něj dělá jedno z největších náměstí z Evropě, a pyšní se zrekonstruovanou architekturou z různých staletí, rušnou atmosférou a téměř nepřetržitým proudem letních uměleckých představení. Dejte si pozor na restaurace kolem náměstí – kvůli žádané lokalitě jsou poměrně drahé.

3) Lovte ve Vratislavi trpaslíky

Jednou z nejoblíbenějších věcí, které si ve Vratislavi mohou prohlédnout děti, ale i dospělí, jsou vratislavští trpaslíci. Jsou symbolem Vratislavi a jejich populace, zejména ve starém městě, stále roste.

Historie trpaslíků se začala psát v 80. letech minulého století. Polské protikomunistické podzemní hnutí se rozhodlo bojovat s vládou malováním graffiti malých trpaslíků na městské zdi. První soška trpaslíka byla však umístěn až v roce 2003 a nyní po více než 20 letech jich zde najdete stovky – údajně je to až 800!

Každý trpaslík má svůj vlastní charakter, oblečení a povolání. Abych jmenovala alespoň některé – najdete zde například trpaslíka gaučového, trpaslíka hudebníka a dokonce i vězně. Lovení trpaslíků je určitě jednou z nejoblíbenějších činností turistů i místních obyvatel ve Vratislavi – uvidíte sami!

4) Ostrów Tumski

Ostrów Tumski je nedotčená část Vratislavi, která představuje dokonalý únik z ruchu starého města. Procházku začněte u sympatického mostu Tumski, který je proslulý svými visacími zámky pro zamilované, a poté se vydejte po dlážděné ulici ke katedrále svatého Jana Křtitele. Cestou nahoru si můžete udělat příjemnou odbočku a projít branou u restaurace Lwia Brma. Dostanete se tak do elegantní zahrady, odkud je nádherný výhled na Odru a všechny Vratislaváky, kteří odpočívají na bulváru Dunikowskiego.

To největší kouzlo Ostrówa Tumského přichází při západu slunce, kdy vystupují vratislavští lampáři. Každý večer se osobně rozsvěcuje 103 plynových lamp ve čtvrti, což je tradice, která se datuje od roku 1846. Chcete-li tento kouzelný okamžik zachytit, buďte v době západu slunce na ulici Katedralna.

5) Čtvrť Nadodrze

Pro dobrodružné turisty je parádním místem pro návštěvu čtvrť Nadodrze. Hlavním lákadlem této oblasti je architektura z počátku 20. století. Nachází se zde spousta restaurací a bister, které si zamilujete! Jedním z těchto nových podniků, kam byste měli zajít, je Bistro Naroznik, místní hospůdka, v jejímž čele stojí neúnavný majitel. Kavárnou, kterou stojí za to navštívit, je Cafe Bema, jejíž moderní vzhled závistivě kopíruje několik dalších kaváren ve městě. Vegani si mohou pochutnat na dynamickém jídle ve Wilk Syty.

6) Vratislavská univerzita

Hlavní budova Vratislavské univerzity na adrese pl. Uniwersytecki 1 je jednou z atrakcí, které by si ve Vratislavi neměl nikdo nechat ujít! Je to totiž jeden z nejkrásnějších příkladů barokního stylu v Polsku a má dokonce jednu z nejdelších barokních fasád na světě. Zdobí ji četné sochy a v noci je úžasně osvětlená.

Uvnitř najdete muzeum, po zakoupení vstupenky budete moci vystoupit na Matematickou věž, odkud je krásný panoramatický výhled.

7) Ulice Stare Jatki

V této malé uličce v historickém starém městě Vratislavi dnes najdete spoustu malých uměleckých ateliérů, kde si můžete koupit nějaký suvenýr. V této středověké uličce dříve sídlili řezníci, kteří zde zpracovávali maso. Je zde zajímavá vzpomínka na tyto staré časy, která ukazuje jiný pohled: „Pomník poraženým zvířatům“ má docela zvláštní nádech, protože umělec se rozhodl věnovat své dílo zvířatům.

8) Vratislavská Zoo

Vratislavskou Zoo si v žádném případě nemůžete nechat ujít, a to nejen v případě, kdy cestujete s dětmi. Je největší zoologickou zahradou v Polsku, ale také čtvrtou největší v Evropě, pokud jde o počet různých druhů, na které se zde můžete podívat!

9) Sky Tower

Je téměř nemožné nezahlédnout osamocený vratislavský mrakodrap, ať už se nacházíte kdekoli ve městě. Pokud jste zvědaví, jaký je výhled ve 49 patrech, dobrou zprávou je, že vyhlídka na budovu je otevřena 7 dní v týdnu od rána do podvečera.

Vstupenky si můžete zakoupit u zadního vchodu do malého obchodního centra Sky Tower. Minutová jízda výtahem však vyjíždí pouze každých třicet minut, takže se vyplatí přijít včas, abyste se vyhnuli zdlouhavému čekání.

Jakmile se ocitnete nahoře, výhled se vám rozšíří na kilometry daleko; snadno zahlédnete horu Ślęża, která je vzdálená asi 30 km. Vzhledem k tomu, že Sky Tower převyšuje téměř všechny ostatní budovy ve městě, nabízí také výhled na téměř všechny hlavní vratislavské památky.

10) Síň století (světové dědictví UNESCO)

Jak bych mohla nezmínit Stoletou halu ve Vratislavi jako jednu z nejlepších věcí, které lze ve Vratislavi vidět? Inu, na naši vratislavskou památku zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO jsou ve Vratislavi velmi hrdí! Údajně se měla zřítit jen pár minut po jejím dokončení, ale žádný strach, i po více než 100 letech stále stojí.

Kde se ubytovat ve Vratislavi?

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Levné Orientační cena: od 1 401 Kč Navštívit web →
Střední cesta Orientační cena: od 2 311 Kč Navštívit web →
Prvotřídní Orientační cena: od 2 397 Kč Navštívit web →
5/5 - (3 votes)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.

error: Content is protected !!