Publikováno 9. února 2024

12 tipů, co vidět v Salzburgu: Nejkrásnější památky, zábava i jídlo

12 tipů, co vidět v Salzburgu: Nejkrásnější památky, zábava i jídlo

Salzburg je krásné město nacházející se přibližně čtyři hodiny jízdy autem z Česka. V tomto článku se podělím o 12 skvělých tipů, co vidět v Salzburgu. Zaměřím se na památky, zábavu i jídlo.

12 tipů, co vidět v Salzburgu: Nejkrásnější památky, zábava i jídlo

Salzburg, okouzlující barokní město ležící na řece Salzach v srdci Rakouska, je proslulé hned z několika důvodů. Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, je proslulé svými kouzelnými uličkami, krásnými budovami, a také se zde narodil hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart. Zajímají vás všechny místa, kterými je Salzburg proslulý? Pak se pojďte podívat na 12 tipů, co vidět v Salzburgu.

1) Staré Město (Altstadt Salzburg)

Jedna z prvních věcí, které byste měli v Salzburgu udělat, je projít se ve Starém Městě. Z Univerzitního náměstí (Universitätsplatz) se směrem na sever do Getreidegasse proplétá řada nádherných pasáží známých jako „Durchhäuser“. Tato rušná pěší zóna byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a je lemována malebnými starými kupeckými domy z 15. až 18. století.

K nejzajímavějším bodům pěší prohlídky této staroměstské čtvrti patří množství původních tepaných vývěsních štítů obchodů a hostinců a mnoho tichých starých dvorů. V této oblasti narazíte také na několik galerií, obchůdků a butiků. Oceníte také mnoho kaváren a restaurací se zahrádkami, kde si můžete sednout a pozorovat okolí.

Nenechte si ujít ani čtvrť Judengasse, kde se nachází úzké a klikaté uličky a zámek Chiemseehof, jenž byl postaven v roce 1305 a až do roku 1806 sloužil jako sídlo knížecích biskupů z Chiemsee.

2) Pevnost Hohensalzburg

Salzburgu dominuje Hohensalzburg (Festung Hohensalzburg), ohromující historická pevnost, která je dominantou panoramatu města. Původní hrad, který se nachází na jihovýchodním vrcholu Mönchsbergu, byl postaven v roce 1077 a většina dnešních staveb pochází z počátku 15. století.

Na hrad se dostanete příjemnou 20minutovou procházkou z centra Starého Města, nebo lanovkou z ulice Festungsgasse.

co vidět v salzburgu
Pevnost Hohensalzburg | Salzburg

3) Historický kostel sv. Petra v Salzburgu

Kostel sv. Petra je jeden z nejstarších a nejatraktivnějších salzburských kostelů, který v průběhu let prošel mnoha proměnami. Dokončen byl v roce 1143, pak jej v průběhu staletí čekalo ještě mnoho oprav. Doporučuji si kostel prohlédnout i zevnitř, jeho interiér je velmi zajímavý.

4) Náměstí Residenzplatz

V samém srdci salcburského Starého města (Altstadt) na levém břehu řeky Salzach se nachází náměstí Residenzplatz. Je to jedno z největších náměstí ve městě a je to ideální místo, odkud můžete začít objevovat mnoho turistických atrakcí a zajímavostí, které toto krásné město nabízí.

Ústředním bodem náměstí Residenzplatz je úchvatná budova Residenzbrunnen. Toto mistrovské dílo z mramoru vytvořil italský sochař v roce 1661 a je největší a nejkrásnější barokní kašnou na této straně Alp. Stojí 15 metrů vysoko s nádhernými postavami odvážných koní spolu s bohem Atlasem nesoucím nádobí a zaujme také svými delfíny.

5) Zámek Hellbrunn a jeho fontány

Tento letohrádek nechal v roce 1613 postavit salcburský arcibiskup Markus Sittikus jako místo pro odpočinek a zábavu. Zámek Hellbrunn (Schloss Hellbrunn), který nikdy nebyl zamýšlen jako rezidence, je přesto velmi velkolepý a jeho prohlídka vám umožní nahlédnout do světa těchto bohatých a mocných církevních i státních panovníků.

Sittikus vymýšlel pro své hosty neobvyklou zábavu, kterou můžete zažít i dnes. Patří k ní zahrada plná trikových vodotrysků a fontán, kde se nevinně vyhlížející socha na chodníku může náhle proměnit ve sprchu nebo to, co vypadá jako lavice kolem stolu, začne náhle chrlit vodu na všechny hosty. Prohlídka je odlehčená a zábavná, zejména pro děti a ty, kterým nebude vadit, že trochu zmoknou (je vhodné mít zakrytý fotoaparát a telefon).

6) Zámek a zahrady Mirabell

Pokud máte rádi procházky přírodou, vyražte do zahrad Mirabell. Tato skvělá ukázka barokní krajinářské architektury byla založena v roce 1690. Má několik teras, mramorových soch a fontán.

Samotný zámek byl v letech 1721-27 barokně přestavěn a po požáru v roce 1818 byl obnoven v jednodušším neoklasicistním stylu. K vrcholům návštěvy patří velkolepé Velké schodiště z 18. století s řadou soch od Georga Rafaela Donnera a jeho žáků.

Pozoruhodná je také bývalá voliéra z 18. století, která se nyní využívá pro výstavy. Zajímavé je také malé divadlo pod širým nebem, které se nachází v jihozápadním rohu zahrady.

7) Františkánský kostel

Severně od kostela svatého Petra stojí Františkánský kostel (Franziskanerkirche), který byl do roku 1635 farním kostelem města. Pozoruhodnými prvky exteriéru jsou vysoká střecha chóru a věž na jižní straně pocházející z roku 1498.

8) Mozartův rodný dům

Dům, kde se 27. ledna 1756 narodil Wolfgang Amadeus Mozart, je jedním z nejlepších míst v Salzburgu, které můžete navštívit, pokud jste fanoušky klasické hudby. K nejzajímavějším místnostem patří pokoje, které kdysi obývala Mozartova rodina, a muzeum s mnoha zajímavými památkami, včetně houslí mladého Mozarta, portrétů a originálních partitur jeho skladeb. Tato návštěva vás přesune do historie.

9) Rakouská restaurace Bärenwirt

Jakmile v Salzburgu dostanete hlad, zajděte si do jedné z rakouských restaurací, kde ochutnáte typické místní jídlo. Doporučuji například restauraci Bärenwirt, která je zákazníky vysoce hodnocená a skvěle se zde najíte. Pokud nechcete čekat na stůl, raději si udělejte rezervaci.

10) Katakomby

Hned za kostelem a hřbitovem svatého Šebestiána se nacházejí katakomby vytesané do stěny skály Mönchsberg. Tato atrakce, jejíž stáří se odhaduje na 1 000 let, sloužila dvojímu účelu – jako poustevna i jako pohřebiště. Abyste se dostali do dvou úrovní katakomb přístupných veřejnosti, musíte zdolat řadu starých, strmých kamenných schodů. Nezapomeňte si vzít pevnou obuv!

11) Vydejte se na vrchol Untersberg lanovkou

Untersberg, oblíbená rekreační oblast přitahuje milovníky přírody z celého světa. Na vrchol se můžete dostat díky lanovce Untersbergbahn, která se nachází asi 10 km jižně od města a kam se snadno dostanete autobusem. Jízda v jednom ze dvou vozů připomínajících gondoly trvá 8,5 minuty a nabízí oslnivý výhled na Salzburg, údolí Rositten a celý region Berchtesgaden.

Úplně nejkrásnější výhled se vám naskytne poblíž 1805 metrů vysokého vrcholu Geiereck, odkud se budete dívat dolů na nadýchané bílé obláčky a zasněžené Alpy. Tento pohled je skutečně nádherný, takže se sem nezapomeňte vydat.

12) Prohlédněte si Starou radnici

Stará radnice je se svou rokokovou fasádou a ikonickou věží jedním z nejatraktivnějších míst v Salcburku. V průběhu historie plnila důležité funkce: zvonění při blížícím se zákazu vycházení, měření času pro veřejnost a strážní věž.

Dnes slouží především ke sdílení místní kultury s turisty a jako prostor pro úřední kanceláře. V Městské galerii, která se nachází v prvním patře, si můžete prohlédnout rotující výstavy děl salcburských umělců. Zatímco druhé patro slouží především pro zasedání městské rady, je zde pro veřejnost vystaven také slavný obraz Franze Kulstrunka Město Salcburk z roku 1916.

Kde se ubytovat v Salzburgu?

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Levné Orientační cena: od 1 508 Kč Navštívit web →
Střední cesta Orientační cena: od 3 554 Kč Navštívit web →
Prvotřídní Orientační cena: od 6 432 Kč Navštívit web →
5/5 - (2 votes)
Autor článku

Dominika Pauerová

error: Content is protected !!