Publikováno 14. září 2023 | Aktualizováno 15. září 2023

10 tipů, co vidět v Kodani: Památky, zábava a dobré jídlo

10 tipů, co vidět v Kodani: Památky, zábava a dobré jídlo

Kodaň je kouzelné hlavní město Dánska, které má co nabídnout. Turisté se sem ženou každým dnem a není divu, že se tam chystáte také. Zajímá vás, jaké památky byste neměli minout, kde si užijete nejlepší zábavu a kde si pochutnáte na dobrém jídle? Pak se zaměřte na následující řádky.

  • V Kodani byste neměli minout čtvrť Nyhavn, která je úplně nejoblíbenější (nejen) mezi turisty mířící do Kodaně.
  • Nejkrásnější výhled na město si užijete na věži Kostela našeho spasitele (Church of Our Saviour).
  • Pokud si chcete užít i trochu adrenalinu, navštivte zábavní park Bakken, což je nejstarší fungující zábavní park na světě fungující od roku 1583.

Co vidět a dělat v Kodani: Památky, zábava a dobré jídlo

Zorientovat se v cizím městě a rychle zjistit, kam se podívat a kde si dát jídlo, nemusí být vůbec snadné. Naštěstí jste narazili na tento článek, kde se všechno dozvíte. Co tedy vidět a dělat v Kodani? Následujících 10 tipů vám to prozradí.

1) Nyhavn

Nyhavn nejspíš znáte i v případě, že jste do Kodaně ještě nezavítali. Jedná se totiž o starý přístav, který je nejspíš tím nejoblíbenějším místem v Kodani – minimálně pro turisty mířící do Kodaně tomu tak je rozhodně. Ve čtvrti Nyhavn si můžete užít kouzelnou procházku podél kanálu nebo si rovnou zaplatit plavbu lodí po kanálech, posedíte si v kavárnách či restaurací s úžasným výhledem a nebo si zajdete na různé kulturní akce a festivaly.

2) Botanická zahrada v Kodani

Pro milovníky rostlin, květin a celkově přírody je jasnou zastávkou botanická zahrada v Kodani, která patří mezi jednu z nejstarších zahrad v Evropě. V centru Kodaně se nachází od roku 1870 a je domovem více než 13 000 druhů rostlin a v létě si můžete prohlédnout také motýlí dům.

V kodaňské botanické zahradě se nachází historický viktoriánský skleník, který má terasu, z níž je výhled na celou zahradu. Pokud máte rádi suvenýry, pak budete mít radost – z obchůdku botanické zahrady si můžete odnést něco na památku.

3) Zámek Rosenborg

Renesanční zámek Rosenborg byl postaven už v roce 1606 a nachází se v jednom z nejstarších královských parků v Kodani. Je místem, kde se nachází dánské korunovační klenoty, několik honosných pokojů a neocenitelné sbírky vín.

Kromě toho si zde můžete v klidu užít kávu v kavárně, udělat si piknik a nebo se zajít podívat na loutkové divadlo.

4) Park Superkilen

Městský park Superkilen má rozlohu 33 000 metrů čtverečních a je navržený s pomocí okolní komunity. Nudit se v něm rozhodně nebudete. Park byl vybudován v roce 2012, táhne se v délce téměř jednoho kilometru jednou z etnicky a ekonomicky nejrozmanitějších dánských čtvrtí a obsahuje více než 60 objektů, které odrážejí rozmanitost této oblasti.

5) Vyzkoušejte sendvič Smørrebrød

Co se týče jídla v Kodani, vyzkoušejte klasické dánské sendviče Smørrebrød. Jsou tradičním obědovým pokrmem, který by měl ochutnat každý turista v Dánsku. Sendviče smørrebrød, které jsou prakticky synonymem dánské kuchyně, se skládají z tenkých plátků žitného chleba obložených ingrediencemi, jako jsou nakládaní sledi, smažený platýs a kuřecí salát. Ochutnejte je například v restauraci Aamans 1921 nebo v levnějším Café Halvvejen.

6) Trh Torvehallerne

Torvehallerne je gurmánský trh s potravinami, který je povinnou zastávkou pro každého nadšence do jídla. Torvehallerne je rájem gurmánů – ve dvou prosklených halách najdete roh hojnosti sezónního ovoce a zeleniny, pečiva, čerstvého masa a mořských plodů. Najdete zde také spoustu lákavých stánků s jídlem, kde si můžete vybrat jeden nebo dva chutné pokrmy, které si můžete vychutnat na cestách nebo u některého ze stolů venku.

7) Muzeum dánského umění a architektury (Designmuseum)

Muzeum dánského designu a architektury sídlí v bývalé královské nemocnici, což je údajně jedna nejkrásnějších rokokových budov v Dánsku. Muzeum se v budově nachází od roku 1926 a najdete v něm nejrůznější umění od nábytku a keramiky až po průmyslový design a textil.

Jakmile projdete sály muzea, na druhé straně se ocitnete ve veřejné zahradě Grønnegården, která je jednou z nejlepších zelených ploch ve městě.

8) Socha malé mořské víly

Tato okamžitě rozpoznatelná socha na skále vedle promenády Langelinie je jistě nejznámější památkou ve městě. Spousta lidí bývá překvapená, že je mořská víla malá, ale i tak rozhodně stojí za návštěvu.

Sochař Edvard Eriksen ji vytvořil v roce 1913 jako poctu spisovateli Hansi Christianu Andersenovi a je inspirována Andersenovou stejnojmennou pohádkou.

9) Zábavní park Bakken

Bakken se nachází skrytý v lese několik kilometrů od Kodaně a po zahradách Tivoli je nejoblíbenější turistickou atrakcí v Dánsku. Vstupné do parku se neplatí, ale platíte za vstupy na jednotlivé atrakce. Jedná se o nejstarší fungující zábavní park na světě fungující od roku 1583.

10) Kostel našeho spasitele

Tento kostel má údajně úplně ten nejlepší výhled v Kodani. Jedná se o barokní stavbu z poloviny 17. století a už z dálky si všimnete její neobvyklé věže. Kdo si chce užít výhled, ten musí zdolat 400 schodů – a posledních 150 schodů je mimo budovu. Odměnou vám bude nádherný výhled na Kodaň, dokonce odtud můžete vidět lodě vplouvající do přístavu.

Často kladené dotazy

❓Kolik stojí letenky do Kodaně?

Většinou za zpáteční letenku do Kodaně zaplatíte 2 500 Kč, ale letenky lze s dostatečným předstihem koupit i levněji.

❓Kolik dnů stačí na návštěvu Kodaně?

Na návštěvu Kodaně vám bohatě postačí tři dny. Stihnete si projít všechny důležité památky, užijete si zábavu a ochutnáte místní dobroty.

❓Je v Kodani draho?

Ano, v Kodani je draho. Připlatíte si zejména za ubytování, ale Kodaň je obecně dražší než jiné evropské země.

Užitečné odkazy

Prodloužený víkend v Kodani – krauzovinacestach.cz

Co dělat v Kodani [EN] – tripadvisor.com

Místa, která v Kodani musíte vidět [EN] – visitdenmark.com

50 unikátních tipů, co dělat v Kodani [EN] – inspiredbymaps.com

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.