Publikováno 29. července 2023 | Aktualizováno 8. února 2024

18 tipů, co vidět ve Vídni: Památky, muzea i jídlo

18 tipů, co vidět ve Vídni: Památky, muzea i jídlo

Vídeň, hlavní město Rakouska, je bohatá na historii, kulturu a architekturu. Je to město, které láká miliony návštěvníků každý rok a nabízí nekonečné množství aktivit a atrakcí. Pokud plánujete návštěvu Vídně a hledáte inspiraci, přináším vám 18 tipů, co vidět ve Vídni.

  • Mezi místa, která byste neměli ve Vídni minout, patří mohutný zámek Schönbrunn, muzeum Madame Tussauds nebo si prohlédnout kopuli kostela Karlskirche
  • Ve Vídni si můžete zaplatit také let vrtulníkem, díky kterému se vám naskytne nejlepší výhled na Vídeň
  • Mezi místa, co byste měli vidět ve Vídni ale patří také historická kavárna Café Central, do které kdysi chodil například Sigmund Freud.

18 tipů, co vidět ve Vídni: Památky, muzea i jídlo

1) Historické centrum města

Historické centrum Vídně zvané Innere Stadt je část města uvnitř velkého městského okruhu, Ringstrasse. Najdete zde restaurace a kavárny, muzea a galerie.

V centru města můžete navštívit významné památky včetně katedrály svatého Štěpána a paláce Hofburg nebo se vydejte nakupovat po pěší zóně Kårtner Strasse. Historické centrum je díky své nádherné architektuře a panoramatu také zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

2) Zámek Schönbrunn

Zámek Schönbrunn by měl být první zastávkou každého, kdo navštíví Vídeň. Zároveň je jednou z nejlepších věcí, které lze v tomto městě navštívit. Palác dostal své jméno podle pramene, který na jeho místě objevil císař Matyáš v roce 1612. Původní budova byla loveckým zámečkem, který se postupem času rozrostl do podoby obrovského paláce v barokním stylu, jaký vidíme dnes.

Zámek Schönbrunn je jednou z největších turistických atrakcí v zemi. Zámek i jeho zahrady jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

3) Zoologická zahrada v centru města

Haus des Meeres je akvárium a zoologická zahrada v centru města, kde žije 10 tisíc vodních živočichů. Návštěvníci zde mohou vidět žraloky, želvy a mnoho ryb, ale také plazy a opice, které se rozprostírají na 9 podlažích.

Haus des Meeres je unikátní tím, že se nachází v protiletecké věži z druhé světové války. Kromě zoologické zahrady a akvária je v něm restaurace, vyhlídková terasa a válečné muzeum.

4) Poznejte život ve středověku v Židovském muzeu

Vídeňské Židovské muzeum přibližuje historii židovského obyvatelstva ve městě od středověku až po současnost. V řadě stálých i dočasných expozic se seznámíte s bohatou židovskou historií, zvyky a tradicemi města.

Na místě si můžete prohlédnout základy starobylé synagogy a zhlédnout 3D animaci o životě Židů ve středověké Vídni. Zjistíte, jak se vídeňská židovská komunita obnovila v poválečných letech.

5) Setkejte se skutečnou císařovnou v muzeu Sisi

V muzeu Sisi se blíže seznámíte s tajemnou vídeňskou císařovnou Alžbětou, manželkou císaře Františka Josefa. Výstava citlivě nahlíží na život císařovny a snaží se určit, kdo byla tato žena skrývající se za pohádkovým zevnějškem.

Díky sbírce osobních předmětů, jako jsou šaty, šperky, dopisy a repliky některých jejích slavných šatů, je tato výstava skoro až povinností pro všechny obdivovatele císařovny Sisi.

6) Užijte si výhled na město na Dunajské věži

Dunajská věž je s výškou 252 metrů nejvyšší rakouskou památkou. Byla otevřena v roce 1964, a přestože se na ní nacházejí stožáry mobilních operátorů telefonů a rozhlasu, slouží především jako vyhlídková věž.

Návštěvníci se mohou nechat vyvézt rychlovýtahy na vyhlídkové plošiny, odkud se jim naskytne působivý 360° výhled na panorama Vídně. V různých patrech věže se nachází také otáčivá kavárna a restaurace.

7) Zažijte adrenalin v Böhmischer Prater

Böhmischer Prater (v překladu Český Prátr) je malý zábavní park na okraji Vídně. Jeho historie sahá až do roku 1882 a některé z jeho atrakcí jsou staré více než 100 let. Nabízí tradiční atrakce, z nichž mnohé jsou určeny zejména pro menší děti.

8) Navštivte státní sál Rakouské národní knihovny

Státní sál Rakouské národní knihovny není jen tak obyčejná knihovna. Budova je proslulá svou impozantní velikostí a výzdobou, stejně jako díly, která uchovává. Státní sál je velkolepá budova, která byla součástí dvorní knihovny.

Je téměř 80 metrů dlouhá a 20 metrů vysoká, zdobená freskami a dekoracemi včetně čtyř benátských glóbů. Knihovna má více než 200 000 knih a pořádají se tam pravidelně výstavy.

9) Navštivte muzeum vojenské historie

Rakouské muzeum vojenské historie Heeresgeschichtliches spojuje techniku, umění, architekturu a přírodní vědy, aby pokrylo vojenskou historii země a jejího císařství. Sídlí v budovách zbrojnice z 19. století a vystavuje zbraně, obrněná vozidla, letadla, uniformy, bitevní lodě a historické fotografie.

Muzeum pokrývá období habsburské dynastie od roku 1500 až po pád říše v roce 1945. Pro milovníky historie je to skvělé místo k návštěvě.

10) Údolí Wachau a ochutnávka vína

Údolí Wachau a Dunaje jsou místa, která byste měli v Rakousku navštívit kvůli ochutnávce vína. Úrodná údolí jsou domovem strmých vinic, které produkují některá z nejlepších suchých bílých vín v zemi.

V oblasti údolí Wachau se nabízí řada prohlídek s průvodcem. Prohlédněte si malebnou krajinu kopců, středověkých vesnic a majestátní řeky Dunaj a poté se zastavte na oběd a ochutnejte nejlepší místní vína.

11) Prohlédněte si jedinečný design domu Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus je bytový dům ve vídeňské čtvrti Landstrasse, který navrhl slavný místní umělec a architekt Friedensreich Hundertwasser. Styl tohoto tvůrce je velmi jedinečný a vyznačuje se výrazným nedostatkem rovných linií, různými velikostmi oken a strukturou stěn.

V roce 1979 byl vyzván vídeňským starostou, aby na základě svých jedinečných nápadů vytvořil obytný blok. Návrh předložil zdarma a v roce 1983 byl postaven. Hundertwasserhaus obsahuje inovativní ekologické prvky, jako je zatravněná živá střecha, a je domovem 250 stromů a keřů.

12) Obdivujte město z výšky při letu helikoptérou

Jak lépe si prohlédnout celé město než při letu vrtulníkem? Při těchto vyhlídkových letech si můžete prohlédnout celé město ze vzduchu a získat informace od pilota a posádky vrtulníku.

Získejte jedinečný pohled na místní památky, jako je zřícenina hradu Greifenstein a klášter Klosterneuburg. Projeďte kolem hradu Kreuzenstein a prohlédněte si největší mokřady v Evropě u řeky Donau Auen.

13) Muzeum Madame Tussauds

Výlet do muzea Madame Tussauds je vždycky zábava. Ve vídeňské pobočce najdete voskové figuríny světových i místních celebrit. Kde jinde byste se mohli potkat s císařovnou Sisi a Mozartem a zároveň s Freddiem Mercurym, Angelinou Jolie a Audrey Hepburn?

14) Zajděte si na kávu do historické kavárny Café Central

Café Central je ve Vídni jakousi institucí a od konce 19. století se stalo místem setkávání místních intelektuálů. Mezi slavné návštěvníky patří například Peter Altenberg, Sigmund Freud a Leon Trockij.

Kavárna se nachází v paláci Ferstel v luxusní čtvrti Herrengasse a má klasickou výzdobu se skleněným stropem a mramorovými sloupy. Podávají se zde různé sladké pochoutky a tradiční vídeňská jídla.

15) Prohlédněte si kopuli kostela Karlskirche

Kostel Karlskirche je jedním z nejkrásnějších barokních kostelů ve Vídni a najdete ho kousek od Innere Stadt. Má neobvyklou elipsovitou kopuli, kterou zdobí nádherné fresky Johanna Michaela Rottmayra.

Interiér kostela je zcela ohromující s mramorovými sloupy, zdobenými omítkami a dramatickým oltářem s apoteózou svatého Karla Boromejského. V roce 1741 zde byl pohřben slavný benátský skladatel Antonio Vivaldi, i když není jisté, kde.

Nezapomeňte se podívat na koncerty vážné hudby, které se konají uvnitř, a nechte se přenést do Motzartových časů obklopeni nadčasovou barokní krásou.

16) Dopřejte si kousek dortu Sachr

Návštěva Vídně bez ochutnávky pravého dortu jménem Sachr by zkrátka nebyla kompletní. Tento lahodný čokoládový dort vynalezl v roce 1832 cukrář jménem Franz Sacher. Sachr je čokoládový piškotový dort s vrstvami meruňkové marmelády a čokoládovou polevou ganache. Zajděte si do Café Sacher nebo do Kavárny Café Demel, které patří mezi nejlepší ve městě a už po staletí spolu soupeří o to, kdo z nich dělá lepší.

17) Dejte si oběd ve stánku Würstelstand

Würstelstand je tradiční rakouský pouliční stánek, kde se podávají mimo jiné klobásy, párky v rohlíku a pivo. Najdete je po celé Vídni, ale Würstelstand LEO je údajně nejstarší stánek s klobásami ve městě. Pokud máte rádi mléčné výrobky, objednejte si Käsekrainer, což je klobása plněná malými kousky sýra.

18) Projděte se po Ringstraße

V roce 1857 nařídil císař František Josef vybudovat kolem centra Vídně bulvár. Historické městské hradby byly zbořeny a na jejich místě vznikla Ringstraße (neboli Vídeňský okruh), jejíž dokončení však trvalo několik desetiletí. Trasu dlouhou přibližně 5 km si můžete projít pěšky nebo jet tramvají.

Kde se ubytovat ve Vídni?

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Levné Orientační cena: od 2 668 Kč Navštívit web →
Střední cesta Orientační cena: od 5 321 Kč Navštívit web →
Prvotřídní Orientační cena: od 7 238 Kč Navštívit web →

Pokud chcete ve Vídni na ubytování co nejvíce ušetřit, můžete si vybrat skvěle hodnocený Pension Kasper, kde dvě osoby za noc zaplatí od 2 668 Kč. Za dobrou snídani si v hotelu připlatíte 300 Kč za osobu.

Skvělý výhled na město, krásný pokoj i kávovar v pokoji si užijete v hotelu Melia Vienna, ve kterém dvě osoby za noc zaplatí od 5 321 Kč.

Chcete si užít pocit luxusu, extra velkou manželskou postel a všechno, co k perfektnímu výletu potřebujete? Pak se zaměřte na Lindner Hotel Vienna Am Belvedere, kde noc pro dvě osoby stojí od 7 238 Kč.

Často kladené dotazy

❓Kolik dnů stačí na návštěvu Vídně?

Záleží na tom, co všechno chcete ve Vídni vidět. Na to, abyste si prošli centrum města, vám bude stačit víkend. Pokud však plánujete prozkoumat město detailněji – podívat se na různé výstavy, navštívit muzea a koncerty, pak ve Vídni zůstaňte zhruba čtyři až pět dnů.

❓Je ve Vídni draho?

V této zemi je levněji než v mnoha jiných městech západní Evropy, a můžete očekávat, že utratíte přibližně 70 až 230 eur na osobu a den. Tyto ceny se však liší v závislosti na tom, jak se rozhodnete rozdělit svůj rozpočet na ubytování, dopravu, jídlo, zábavu a aktivity.

❓Kolik stojí šálek kávy ve Vídni?

Šálek kávy/čaje v kavárně stojí přibližně 3,50 eura. Ceny se ale odvíjí od toho, do jaké kavárny či restaurace půjdete.

5/5 - (2 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.

error: Content is protected !!