Publikováno 2. srpna 2023 | Aktualizováno 22. ledna 2024

14 tipů, co vidět v Athénách: Nejlepší místa, památky a muzea

14 tipů, co vidět v Athénách: Nejlepší místa, památky a muzea

Athény jsou jedním z nejstarších měst na světě a jsou plné archeologických pokladů. Akropole a Parthenon jsou velkým lákadlem pro první návštěvníky, ale město je plné starověkých řeckých a římských ruin. Návštěva Atén je jako krok zpět v čase, úžasná lekce historie, která je skvělá pro všechny věkové kategorie. Ať už máte v tomto městě jeden, dva nebo více dní, podívejte se na 14 tipů, co vidět v Athénách.

  • V Athénách byste neměli vynechat nejvýznamnější památky, mezi které patří například Akropolis, kde se nachází Parthenon
  • Za návštěvu stojí také trhy, mezi které patří například trh Varvakeios. Tam ochutnáte ty nejlepší místní speciality
  • Nenechte si ujít ani muzea, národní zahradu nebo zážitkový park Ellinikon.

14 tipů, co vidět v Athénách: Nejlepší místa, památky a muzea

1) Akropolis

V centru Athén se tyčí Akropole, opevněná vápencová plošina, na jejímž vrcholu se nachází Parthenon a několik dalších historických památek. Toto je starověké, ikonické Řecko, místo, kde filozofové zpochybňovali vesmír, kde se zrodila demokracie a svoboda slova a kde byly postaveny chrámy k uctění bohů. Vaše první kroky v Athénách by rozhodně měly směřovat právě sem.

Akropole je nejoblíbenějším místem v Aténách, takže očekávejte velké davy lidí, zejména v poledne. Nejlepší čas pro návštěvu Akropole je v době otevření a poslední dvě hodiny před uzavřením. Abyste se vyhnuli frontám na vstupenky, zakupte si vstupenky předem online. Vstupenky v sezoně stojí 20 € (od 1. dubna do 31. října), 10 € mimo sezonu (od 1. listopadu do 31. března).

2) Starověká agora a Héfaistův chrám

Antická agora je archeologická lokalita, která se nachází v blízkosti Akropole. Po dobu 5 000 let sloužila tato oblast jako tržiště, shromaždiště a obytná čtvrť. Půda tohoto rozsáhlého areálu je poseta troskami budov a chodníků. Nacházejí se zde však dvě významná místa, která stojí za návštěvu (Héfaistův chrám a Attalova stóa).

Héfaistův chrám je jedním z nejzachovalejších řeckých chrámů. Byl postaven v 5. století př. n. l. na počest boha Héfaista, patrona ohně, zpracování kovů a řemesel. Attalova stoa je budova, která byla zrekonstruována v 50. letech 20. století a sídlí v ní Muzeum antické agory. Cena vstupenek je 10 € v letních měsících a 5 € v zimních měsících.

3) Poseidonův chrám

V Aténách není nouze o zajímavosti pro fanoušky řecké mytologie. Tento chrám v Sounionu, který je zasvěcen mocnému Poseidonovi, by měl být jedním z prvních chrámů na vašem seznamu věcí, co vidět v Athénách.

Je to sice bůh oceánů, ale Poseidonův palác stojí 60 metrů nad mořem na mysu Sounio. Tento mramorový chrám byl poprvé postaven starověkými Athéňany na počest Poseidona a k bezpečnému doprovodu námořníků domů. Dnes z něj zbyla jen řada vysokých sloupů, které na pozadí nádherného řeckého západu slunce nevypadají ani z poloviny krásně. Mějte na paměti, že chrám je trochu vzdálen od centra města, takže pokud nejezdíte autem, možná budete muset jet autobusem nebo dvěma, abyste se k němu dostali (ale rozhodně to stojí za to).

4) Národní zahrady

Národní zahrady se nacházejí v centru Atén a nabízejí krásné útočiště před ruchem betonového hlavního města. Tento velkolepý park nechala v roce 1838 vybudovat královna Amálie, první řecká královna, a o dva roky později byl dokončen. Zahrady se rozkládají na 16 hektarech úzkých štěrkových cestiček a rybníčků a nachází se zde i malá zoologická zahrada s divokými kozami, pávy a slepicemi.

5) Čtvrť Plaka

Plaka, která se rozprostírá ve stínu Akropole, je jednou z nejstarších nepřetržitě obydlených čtvrtí na světě. Jedná se o jedno z nejlepších míst v Aténách, kam můžete vyrazit na nákupy. Ulice Ermou je pěší zóna lemovaná oblíbenými obchody, jako jsou H&M, Sephora a Mango. Starší a zajímavější ulice se nacházejí blíže k Akropoli. Oblast Anafiotika je půvabná starší část čtvrti Plaka s úzkými, fotogenickými uličkami a obchody.

6) Kostel Panagia Kapnikarea

Tento kostel se nachází na ulici Ermou v Place a je jedním z nejstarších kostelů v Aténách. Tento řecký pravoslavný kostel byl postaven v 11. století. Vypadá nepatřičně, když stojí mezi moderními budovami a oblíbenými obchodními řetězci, protože kolem něj vyrostlo město Atény.

7) Kopec Lycabettus

Lycabettův kopec je jedním z nejvyšších vrcholů v Aténách. Můžete se na něj dostat pěší túrou po zalesněném svahu, nebo můžete na vrchol vyjet lanovkou.

Na vrcholu se vám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů na město. Je tu také pěkný bělostný kostel svatého Jiří, kavárna a Orizontes, gurmánská řecká restaurace s jistě nejvyhlídkovější terasou v hlavním městě. V létě se v divadle pod širým nebem Lycabettus, postaveném na jiné části kopce, konají koncerty.

8) Zážitkový park Ellinikon

Oblast, kde se dříve nacházelo (po desetiletí opuštěné) mezinárodní letiště Ellinikon na jižním předměstí Atén, se v současnosti mění v jeden z největších pobřežních parků v Evropě.

Odpočiňte si a unikněte z ruchu velkoměsta na místě u moře, které je plné více než 600 stromů a 80 000 rostlin středomořských odrůd. V této první fázi otevřené pro veřejnost nabízí park návštěvníkům řadu aktivit, včetně vodního bludiště, lesního hřiště pro děti, klidné zenové zahrady a venkovních cvičebních zařízení. Po celý rok se zde také konají festivaly a nejrůznější aktivity, a když je celý osvětlený, vypadá opravdu velkolepě.

9) Náměstí Monastiraki

Jedná se o rušné a zábavné místo v Aténách. Nachází se v samém srdci Atén, nedaleko Hadriánovy knihovny, antické agory a jen kousek od Akropole.

Na tomto náměstí se nachází řecký pravoslavný kostel, mešita, stanice metra změť obchodů. V neděli tomuto náměstí dominuje bleší trh.

10) Kopec Areopagus

Kopec Areopagus, známý také jako Marsův kopec, je místem, odkud je jeden z nejkrásnějších výhledů na Akropoli. Je to však víc než jen pěkné místo pro pořízení fotografie. Skrývá se zde spousta historie a legend. Podle řecké mytologie dostal tento kopec své jméno od boha války Área, který zde byl souzen bohy za vraždu Poseidonova syna Alirrothia. Ve starověku se zde konala setkání, na nichž se diskutovalo o filozofii a právu. Je to také místo, kde apoštol Pavel pronesl jednu ze svých nejvýznamnějších řečí.

Kopec Areopagus se nachází v těsné blízkosti hlavního vchodu do Akropole, takže se sem vydejte před nebo po prohlídce Akropole.

11) Navštivte čtvrť Psyrri

Psyrri je malá módní čtvrť nedaleko Monastiraki. Tato čtvrť je plná skvělých restaurací, jedinečných barů, pulzujícího nočního života a malých butikových obchůdků a je to velmi pohodové místo, kam zajít na večeři a na skleničku. Je to zkrátka pohodové místo v Aténách a skvělé místo, kde si můžete odpočinout od chrámů, ruin a muzeí.

12) Centrální trh Varvakeios

Tržnice Varvakeios je dalším skvělým místem, kde si můžete odpočinout od muzeí a starobylých historických památek. Trh má různé části, můžete zde koupit ovoce, zeleninu, koření, mořské plody a další. Mějte však na paměti, že v neděli je trh zavřený.

13) Národní archeologické muzeum

Toto muzeum je největším archeologickým muzeem v Řecku a uchovává jednu z největších sbírek artefaktů řeckého starověku. Nejbližší stanice metra jsou Omonia a Victoria. Můžete jet například metrem na stanici Omonia a pak jít do muzea 10 minut pěšky. Cena vstupenek je 12 € v sezoně (od 1. dubna do 31. října) a 6 € mimo sezonu (od 1. listopadu do 31. března).

14) Muzeum Benaki

V muzeu Benaki se nacházejí řecká umělecká díla od pravěku po současnost a rozsáhlá sbírka asijského umění. Rodina Benaki věnovala Řecku svůj dům a obrovskou sbírku umění a artefaktů. Vstupenky si můžete zakoupit online už od 9 €.

Kde se ubytovat v Athénách?

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Levné Orientační cena: od 1 301 Kč Navštívit web →
Střední cesta Orientační cena: od 2 840 Kč Navštívit web →
Prvotřídní Orientační cena: od 4 910 Kč Navštívit web →

Nejlevněji se ubytujete v hotelu Margarita’s Suites, a to od 1 301 Kč za dvě osoby na noc. Tento hotel patří mezi velmi oblíbené a může se pochlubit skvělým hodnocením. V ceně si můžete užít například Netflix v televizi, toaletní potřeby, Wi-Fi a kávovar.

Pokud vás láká výhled na město a chcete mít ze svého výletu do Athén zážitek se vším všudy, pak se mrkněte na hotel Athens City View Urban Suites, kde dvě osoby za noc zaplatí od 2 840 Kč. Pokud si chcete pochutnat na hotelové snídani, stačí si připlatit 143 Kč za osobu. V hotelu nechybí Wi-Fi zdarma, nejdůležitější potřeby a třeba i žehlička.

Luxusní ubytování si dopřejete v hotelu Nikiou Suites Luxury Residence, kde dvě osoby zaplatí od 4 910 Kč za noc. Hotel s fantastickým hodnocením poskytuje na pokoji kávovar, toaletní potřeby a samozřejmostí je také Wi-Fi zdarma.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.