Publikováno 14. listopadu 2023

11 tipů, co vidět v Monaku: Památky, zábava i jídlo

11 tipů, co vidět v Monaku: Památky, zábava i jídlo

Před svou cestou do Monaka prozkoumejte 11 tipů, co vidět v Monaku, které vás nasměrují na ty nejlepší místa, kde se nachází památky, zábava i dobré jídlo.

  • Z Monaka si udělejte výlet i do nedalekého Nice. Nevynechejte ale ani návštěvu města Menton a vesničky Èze.
  • Na jaře se v Monaku každoročně koná The Grand Prix, tedy legendární závod Formule 1, který je sledován celým světem.
  • V letních dnech si nenechte ujít odpočinek na pláži Larvotto, poblíž které se nachází také spousta restaurací a dalšího občerstvení.

11 tipů, co vidět v Monaku: Památky, zábava i jídlo

Vyrážíte do Monaka a přemýšlíte, co byste měli vidět a navštívit? Už nemusíte. V tomto článku jsem napsala 11 tipů na památky, zábavu a jídlo. Pojďte si užít tento maličký stát naplno.

1) Skála (Monaco Ville)

Začněte svůj výhled u nepřehlédnutelné monacké dominanty: skály. Že je to poněkud nudné? To byste se zmýlili. Právě zde se totiž začala psát historie města, když se v roce 1297 Francesco Grimaldi v přestrojení za mnicha úspěšně zmocnil Le Roche (Skály) a založil slavnou dynastii Grimaldiů a monacké knížectví, které je u moci dodnes.

Tato Skála, která je samostatnou čtvrtí, tvoří staré město Monako. Nejlépe se tam dostanete pěšky, abyste si mohli vychutnat výhled na přístav a město. Historické jádro Monaka se velmi liší od moderní části města se svými budovami, má úzké uličky, barevné domy a samozřejmě nekonečné množství obchůdků se suvenýry a restaurací.

2) Knížecí palác

Knížecí palác je hlavní turistickou atrakcí Monaka. Nachází se na náměstí Place du Palais, tedy přímo na vrcholu skály. Byl postaven ve 13. století a dodnes je sídlem rodiny Grimaldiů, monackého knížete Alberta II. a jeho manželky Charlène Monacké.

Část knížecího paláce je přístupná návštěvníkům, ale pouze od dubna do října. Objevit můžete například hlavní nádvoří a jeho mramorové schodiště s dvojitým vzestupem, státní apartmány – několik místností zdobených luxusním nábytkem, bohatými závěsy a obrazy. Právě zde přijímá kníže své prestižní hosty při oficiálních ceremoniích. Obdivovat můžete také Trůnní sál nebo Herkulovu galerii a její honosné fresky představující mytologické postavy.

3) Katedrála svatého Mikuláše

Doporučuji, abyste ve své prohlídce Monaka pokračovali katedrálou svatého Mikuláše, která se rovněž nachází ve staré části města. Byla postavena v roce 1875 a je zasvěcena Panně Marii Neposkvrněného početí. Její fasáda v románsko-byzantském stylu byla celá zhotovena z bílých kamenů z oblasti La Turbie.

Právě v této katedrále se v roce 1956 princ Rainier oženil s velmi slavnou americkou herečkou Grace Kellyovou. Uvnitř je k vidění hrobka monacké kněžny Grace a také hrobka zesnulých knížat.

Obdivovat budete moci také dvoje velké varhany, hlavní oltář, biskupský trůn a oltářní obraz z roku 1500. Vstup do monacké katedrály svatého Mikuláše je zdarma.

4) Oceánografické muzeum

Pokud se chcete v Monaku vydat na návštěvu nějakého muzea, pak vám doporučuji Oceánografické muzeum. Nachází se nedaleko katedrály a je vzdáleno jen několik minut chůze přes zahrady svatého Martina. Tento oceánografický ústav, který v roce 1910 založil kníže Albert I., se nachází v nádherné budově postavené na okraji bájné skály a dlouhou dobu ho řídil komandér Cousteau.

Dnes je muzeum rozděleno na dvě části: Můžete navštívit akvárium, kde lze pozorovat žraloky, želvy, piraně a další vodní živočichy, a v druhé části je muzeum s kostrami velryb, delfínů a zkaměnělinami. Je to ideální místo rodinu s dětmi.

5) Japonská zahrada

Toto místo přímo v srdci zástavby je trochu jiné než zbytek města. Nachází se zde bazény plné rybek, malé pavilony a zenová atmosféra. Japonskou zahradu v Monaku navrhl zahradní architekt Yasuo Beppu na žádost knížete Rainiera III. a většina dřevěných prvků nebo dlažby byla dovezena přímo z Japonska. Součástí této skutečné oázy klidu je také tradiční čajovna. Vstup je zdarma, takže to je o důvod víc její návštěvu nevynechat.

6) Čtvrť Fontvieille

Fontvieille je považována za obytnou a dělnickou čtvrť a byla vybudována přímo u moře. Najdete zde přístav, restaurace a také mnoho obchodů. Během návštěvy Fontvieille se můžete projít po Stezce soch, trase, kterou zdobí několik současných děl mezinárodně uznávaných umělců.

7) Trh Condamine

Máte chuť si během víkendu v Monaku nakoupit spoustu ovoce a zeleniny vypěstované na slunci? Pak vám doporučuji zajít si na trh Condamine. Najdete zde vše, co potřebujete k přípravě skvělého středomořského jídla. Nachází se na náměstí Place d’Armes a rozkládá se na krytých trzích, které zahrnují obchody se specialitami z Monaka, Itálie a dokonce i Asie. Trh se koná každý den od 7.00 do 15.00 hodin.

8) Pláž Larvotto

Vzhledem k tomu, že se Monako nachází na pobřeží, můžete svůj výlet v letních měsících využít k tomu, abyste se vykoupali nebo opalovali. Nejbližší pláží k centru je pláž Larvotto ve stejnojmenné čtvrti. Nachází se na Avenue Princesse Grace.

Tato pláž je dlouhá přes 400 metrů a je dobře vybavená a lemovaná restauracemi. Hosté se zde mohou věnovat také vodním aktivitám, jako je windsurfing nebo jízda na vodním skútru.

9) Zoologická zahrada v Monaku

Pokud jste se rozhodli jet s dětmi na dovolenou do Monaka, doporučuji vám, abyste je kromě Oceánografického muzea vzali také do Zoologické zahrady. Nachází se na terasách Fontvieille na jižní straně monacké skály.

Zahrada je jedinečná tím, že shromažďuje pouze zvířata, která byla opuštěna nebo jí byla darována: žádná zvířata nebyla zakoupena. V současné době má asi 50 druhů včetně želv, hrochů, plazů a ptáků.

10) Grand Prix Monaka

Toto je každoroční vrcholná událost v Monaku: Formule 1! Tento legendární závod je jedním z nejstarších a nejprestižnějších na světě. Poprvé se konal v roce 1929 a vystřídali se v něm významní jezdci jako Fangio, Alain Prost, Ayrton Senna a Michael Schumacher.

Okruh, který se celý odehrává ve městě, vede přes Port Hercules, Monte Carlo a Condamine. Grand Prix Monaka (Velká cena Monaka) se koná každoročně na konci května.

11) Přístav Hercules

V přístavu Hercules můžete obdivovat ty nejluxusnější jachty. Hlavní přístav města se nachází pod čtvrtí Monte Carlo, na úpatí skály, a kotví zde luxusní výletní lodě a výletní čluny. V přístavu Hercules se každoročně koná také monacký lunapark, který se obvykle koná od října do listopadu.

5/5 - (6 votes)
Autor článku

Adéla Novotná

Nejraději mám cestování a zdravý životní styl. Své zkušenosti ráda sdílím dál čtenářům, tak jako to dělám na webu Kapitalio.